eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Sposób wyliczania zasiłku chorobowego (ciąża) i macierzyńskiego dla przedsiębiorcy


2014-07-10 14:45 autor: Enn

3 439 odsłon

Sposób wyliczania zasiłku chorobowego (ciąża) i macierzyńskiego dla przedsiębiorcy

Witam,

mam pytanie: na jakiej podstawie zakład pracy może nie wyliczyć zasiłku chorobowego wg średniej z ostatnich 12 miesięcy czy też 3 w wypadku zwolnień lekarskich w tym okresie, jeżeli byłam zatrudniona poniekąd w tej firmie od 1.04.2011? Wg informacji otrzymanej z kadr został mi wyliczony zasiłek z pierwszej wypłaty jaką otrzymałam w tej firmie po przejściu na umowę o pracę, czyli za okres 1-30.04.2011.

Czyli w zasadzie wyliczają mi zasiłek od najniższej wypłaty jaką mogłam osiągnąć w tej firmie ze względu, że pierwsza prowizję firma wypłaca po 3 miesiąca od zmiany na umowę o pracę.

Nie rozumiem również tego że od 1.04.2011 byłam zatrudniona przez inną firmę, po czym została ona wykupiona wraz z pracownikami przez inna firmę. Podpisywaliśmy nowe umowy o zmianę pracodawcy, gdzie zmieniła się również wypłata wynagrodzeń, (nomen omen na wyższą) oraz stanowisko, na którym pracowałam a wyliczają mi de facto zasiłek z innej firmy.

Czy w taki wypadku po zmianie firmy, nie powinno być wyliczony zasiłek choroby jeszcze raz od momentu zatrudnienia w innej firmie, na innym stanowisku z innym wynagrodzeniem, zmiana firmy była 1.08.2012, czyli w nowej firmie mam przepracowane prawie 2 lata?

Ja to rozumiem tak, że byłam sprzątaczką z najniższą krajową, moja firma została wykupiona dostałam awans na prezesa z większą wypłatą, zaszłam w ciąże i płacą mi znowu jak sprzątaczce. 

Pytanie zaktualizowano 2014-07-13 15:55

Rozumiem, ale co w takim przypadku, jeżeli pracuję w firmie tej i poprzedniej w sumie ok. 3,5 roku? Gdzie bym nie sprawdzała zasiłek chorobowy wylicza się za okres 12 miesięcy, oraz taką informację otrzymałam z ZUS. Czy to zawsze musi być 12 miesięcy, czy może być za miesiąc tylko? Było by to zrozumiałe gdyby takie przeliczenie było dla pracownika który nie przepracował roku wystąpiła choroba i trzeba było przeliczyć. Ale co ze mną? Zakład pracy cały czas informuje, mnie że taki zasiłek był mi wyliczony w maju 2011 ponieważ w tym miesiącu, miesiąc po zatrudnieniu byłam na tygodniowym zwolnieniu lekarskim (z tytułu zapalenia gardła, chorobą którą u 90% pracowników występuje średnio co 1,5 miesiąca, u 50% grzybicą bo pracujemy na sali w ponad 100 osób z od 8 lat nieczyszczoną klimatyzacją, która i tak nie działa i u 20% chorobami kręgosłupa z powodu niedostosowanych stanowisk).  Rozliczono mi wg umowy próbnej bez prowizji (1800zł brutto), gdyż w mojej firmie jest ona wypłacana po 3 miesiącach. Od tego momentu (lipiec 2011) moje dochody wzrosły o ponad 1000zł brutto za prowizje oraz z biegiem czasu wzrosła mi podstawa z kolejnymi umowami wraz z ostatnią na umowę o pracę na czas nieokreślony (którą otrzymałam po przejściu do nowej firmy, jako jeden z nielicznych pracowników ze względu na wysokie wyniki). Do tej pory przy kolejnych chorobach, firma (na pewno poprzednia) nie rozliczała mi zwolnienia z zasiłku z maja 2011, tylko zawsze z średniej z ostatnich 3 miesięcy (na to przynajmniej tak wyglądało) bo zawsze podstawa była wyższa niż to 1800zł brutto. Po przejściu na zwolnienie z tytułu zagrożonej ciąży (problemy z tarczycą, oraz warunki jakie panują w firmie) firma nagle uparcie wypłaca mi zasiłek z maja 2011. Nigdy ten zasiłek nie był przeliczany wg Art. 36. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, o czym poinformowała mnie firma powołując się na paragraf 43. Co w taki przypadku mogę zrobić? Czy firma działa zgodnie z prawem. Czy np. firma może mi przeliczyć jeszcze raz zasiłek (no i w przyszłości zasiłek macierzyński) jako dobrą wole lub z przymusu? Proszę o pomoc, ponieważ z mężem zdecydowaliśmy się na dziecko by było przysłowiowo nas „stać”, teraz nie wiem co robić. Lekarz kategorycznie odmówił mi powrotu do pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-13 07:23 autor odpowiedzi: Jowita

    Zakład pracy po przejęciu pracowników w trybie art. 231kp staje się następcą prawnym poprzedniego pracodawcy, pracownicy mają ciągłość zatrudnienia na zasadzie jego kontynuacji.

    Podstawę zasiłku ustala się biorąc cały okres zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy oraz aktualnym, a nie tylko od daty przejęcia pracownika.

     

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-15 07:58 autor odpowiedzi: Jowita

    Art. 43 ustawy zasiłkowej mówi, że podstawy nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. 

    Oznacza to, że od 2011 nie przepracowała Pani bez zwolnienia L-4(mógł to być 1lub 4 dniL-4), pełnych 3 miesięcy kalendarzowych i pracodawca musiał cofnąć się wstecz do okresu w którym te 3 misiące były przepracowane i jest to rok 2011.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-31 13:33 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Witamy,

    Z treści zapytania wynika, iż pracodawca zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa prawidłowo naliczał podstawę zasiłku. W przypadku wątpliwości sugerujemy kontakt z oddziałem ZUS.

    Pozdrawiamy

    Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

    Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

    Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

  • Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

    Działalność gospodarcza: już wkrótce duże zmiany w zasiłkach

    Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

  • Zasiłki ZUS - druki po zmianach

    Zasiłki ZUS - druki po zmianach

    W zakresie dokumentowania prawa do zasiłków i ich wysokości od 9 maja 2012 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i ...

  • Dodatkowe zatrudnienie = dodatkowy zasiłek chorobowy?

    Dodatkowe zatrudnienie = dodatkowy zasiłek chorobowy?

    Rozważmy następujący przypadek: nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona u innego pracodawcy. Jest ona w ciąży, aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim i wypłacamy jej wynagrodzenie chorobowe. Czy będzie miała prawo do dwóch ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania