eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Praca sezonowa w Holandii. Czy muszę się rozliczyć w Polsce pracując za granicą?


2013-06-09 22:35 autor: ja ona

12 232 odsłon

Praca sezonowa w Holandii. Czy muszę się rozliczyć w Polsce pracując za granicą?

Mam zameldowanie w Polsce, ale od 2008 r. pracuję sezonowo w Holandii, z osiągniętego dochodu nie rozliczałam się z polskim urzędem skarbowym. Nadmienię, że w Polsce pracowałam pół roku w 2008 i pół roku w 2010 r., ale z tego dochodu się rozliczyłam z urzędem skarbowym, zaś z pieniędzy, które zarobiłam w Holandii, to rozliczyłam je w Holandii. Co powinnam zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-10 09:14 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Zgodnie z przepisami podatkowymi osoby posiadające status rezydenta obowiązane są rozliczyć się w kraju z dochodów uzyskiwanych za grnicą. Sposób rozliczenia zależy od tego jaką umowę o zaobieganiu podwójnemu opodatkowaniu podpisał dany kraj z RP.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnet.cc.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-17 20:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Rozumiem, że ośrodek interesów życiowych jest w Polsce (do Holandii wyjazdy są czasowe w celu świadczenia pracy). W takim przypadku z całości dochodów należy się rozliczać w Polsce (także z tych uzyskanych w Holandii). Ma tu zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. PIT-a należy składać także wówczas, gdy jedyne uzyskane dochody pochodzą z Holandii. Należy złożyć korekty zeznań rocznych i wykazać dochód z Holandii oraz obliczyć podatek z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego. Jeżeli podatek wychodzi wyższy, aniżeli byłby w przypadku zastosowania metody wyłączenia z progresją, można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.