eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Pytania i odpowiedzi

2013-04-10 14:59 autor: winia11

3254 odsłon

Jak rozliczyć PIT z Niemiec?

Witam,

Czasu pozostało już niewiele a ja dalej nie wiem co mam zrobić z moim podatkiem. Od 2 lat pracuję w Niemczech na cały etat i tutaj mam też uzyskanego rezydenta podatkowego.

Jednakże od czasu do czasu (1 tydzień w miesiącu - czasami rzadziej) jeżdżę do Polski w związku z tym, że jestem sportowcem. Za wyjazdy te otrzymuję też wynagrodzenie sportowe, czyli mam PIT niemiecki za pracę w Niemczech i z tego PIT-a rozliczam się w Niemczech jak i również mam PIT polski, z którego rozliczam się w Polsce.

Czy muszę w polskim picie wykazać moje niemieckie zarobki? Co się stanie, jak tego nie zrobię? Byłam już u wielu doradców i każdy mówi co innego.

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-11 05:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli rezydencja podatkowa występuje w Niemczech, to w Polsce rozlicza się Pani jedynie z dochodów tu uzyskanych. Niemniej proszę pamiętać, że w przypadku posiadania niemieckiej rezydencji podatkowej, w Niemczech trzeba także rozliczyć się z dochodów uzyskanych w innych państwach (od całości uzyskanych dochodów), czyli m.in. Polsce.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-04-11 21:06 autor odpowiedzi: winia11

  Dziękuję za informację. Troszke mi to rozjaśniło sytuację jednak mam jeszcze jedną wątpliwość. wyczytałam gdzieś że mimo wszystko muszę podać do polskiego urzędu jak rozliczam swój PIT polski w Polsce zarobki z niemiec do obliczenia stopy podatkowej.Czy jest to konieczne?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-04-15 06:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie, jeżeli nie jest Pani polskim rezydentem podatkowym. W takim przypadku należy się rozliczyć z dochodów jedynie tutaj uzyskanych. Jeżeli natomiast Pani rezydencja podatkowa znajduje się w Polsce, to tak - dochody z Niemiec będą zwolnione z podatku, jednakże wpłyną na stopę podatkową mającą zastosowanie do dochodów w Polsce. Wszystko zależy od rezydencji.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj

 • 2013-04-15 15:21 autor odpowiedzi: winia11

  A jest taka możliwość że mam rezydencję podatkową w Polsce i w Niemczech?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

 • 2013-04-15 20:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Powyższe z punktu widzenia podatnika jest nieporządane, ale niestety możliwe.... Nieporządane dlatego, że w przypadku uznania podatnika za rezydenta dwóch krajów, w obydwu będzie on musiał się rozliczyć z całości swoich dochodów. Niestety w interesie fiskalnym danego państwa jest to, aby dany podatnik był rezydentem podatkowym, gdyż z reguły wiąże się to z większymi wpływami do budżetu państwa.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.