eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?


2013-03-18 20:31 autor: raj

23 585 odsłon

Czy muszę rozliczyć się w Polsce pracując za granicą?

Do 13.06.2011 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych w Polsce, a od 15.06.2011 pracuję w Niemczech. W zeznaniu za 2011 rok wykazałam tylko dochody z urzędu pracy, gdyż uważałam że za granicą płacę już podatek, więc to nie dotyczy Polski, ale teraz mam wątpliwości, jak mam to zrobić aby było dobrze. Nadmieniam że nadal pracuję za granicą, a wówczas rozliczałam się na PIT-37.

Pytanie zaktualizowano 2013-03-20 16:28

Dziękuję za wyjaśnienia , ale jeszcze nie wiem czy to ma być korekta zeznania? i czy mogę odlioczyć jakieś diety od niemieckiego dochodu i ile?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-19 07:20 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  W pierwszej kolejności należy ustalić rezydencję podatkową.  Rezydencja podatkowa to inaczej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem podobnym. To nie do końca to samo, co nieograniczony obowiązek podatkowy z ustawy o PIT. 

  Każdy kraj inaczej określa warunki uzyskania rezydencji podatkowej w danym kraju. W Polsce pojęcie to wiąże się z tzw. nieograniczonym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że:

  • osoba posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli polski rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce dochody uzyskane w Polsce i za granicą;
  • osoba posiadająca ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli obcy rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce jedynie dochody uzyskane w Polsce. 
  W Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, czyli:
  • posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

  Osoby takie mają polską rezydencję podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnet.cc.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-19 07:22 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  A zatem jeżeli spełnia Pani jeden z wymienionych powyżej warunków i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce to trzeba złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG za 2011 rok.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnet.cc.pl

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-03-19 07:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dodam, że jeżeli w roku 2012 pracowała Pani tylko za granicą - Niemczech (nie było innych dochodów osiągniętych w Polsce), w Polsce PITa za ten rok już składać nie będzie trzeba i to bez względu na to czy nadal rezydencję podatkową ma Pani w Polsce. Niemniej w zakresie roku 2011 zgadzam się z wypowiedzą Pana Adamczyka. Jeżeli tylko wyjechała Pani do pracy za granicą, ale zamierza wrócić, przy czym zarówno powiązania rodzinne jak i gospodarcze  (np. majątek nieruchomy w Postaci domu) ścislej wiążą Panią z Polską i tu nadal posiada Pani stały adres zameldowania, fiskus może podnosić (i to skutecznie), że jest Pani polskim rezydentem podatkowym i tu winna się Pani rozliczyć z całości uzyskanych dochodów.

  Na marginesie dodam, że jeżeli uzna się Pani za niemieckiego rezydenta podatkowego, to w Niemczech także powinna się Pani rozliczyć z pieniędzy uzyskanych w Polsce z urzędu pracy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 4 3

  skomentuj | odpowiedz


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.