eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Praca w Holandii a urząd skarbowy


2013-03-09 16:41 autor: Mariusz

13 018 odsłon

Praca w Holandii a urząd skarbowy

Pracuję w Holandii legalnie od ukończenia szkoły, obecnie około 2,5 roku. Z podatku rozliczam się w Holandii, nie jestem zameldowany. W Polsce nie miałem żadnych dochodów.

Chcę wrócić z moją dziewczyną i zbudować dom lub otworzyć firmę. Czy urząd skarbowy może się do tego doczepić że mam nie ujawnione dochody? W Polsce nie składałem żadnych pitów ani się nie rozliczałem, powinienem?

Z tego okresu 2,5 roku posiadam wszystkie umowy oraz solarisy (comiesięczny papier z wyszczególnionymi godzinami i zarobkami). Czy muszę się bać skarbówki? Co powinienem zrobić żeby nie było takiej sytuacji?

pozdrawiam

Mariusz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-11 21:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jak w większości przypadków - kwestia rezydencji podatkowej. Jeżeli z Polską łączą Pana większe powiązania (majątkowe, rodzinne) niż z Holandią, zapewne poski fiskus uzna, że jest Pan obywatelem RP.

    W takim przypadku PIT-y należało złożyć. Można w nich skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej, dzięki czemu podatek nie powinien wystąpić, jednakże same PIT-y złożyć trzeba (należy się liczyć z ewentualną karą z kodeksu karnego skarbowego za brak PIT-ów w terminie).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-11 22:12 autor odpowiedzi: Mariusz

    czyli za wszystkie zeszle lata musiałbym zlozyc zaległe pity?

    da sie je zlozyc na te kilka lat wstecz? w jakiej wysokosci moze byc taka kara? nie da sie jakos tego ominac?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-13 18:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Można próbować podnosić, że nie był Pan polskim rezydentem podatkowym. W takim przypadku tutaj winien się Pan rozliczać jedynie z dochodów uzyskanych w Polsce.

    Ustawa o podatku dochodowym:

    Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

    1)   posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub 2)   przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
    wystarczy spełnienie jednego z powyższych warunków, aby osoba była uznana za polskiego rezydenta.

    Z polsko-holenderskiej umowy:1. W rozumieniu niniejszej konwencji, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to Państwo, każdą jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny. Jednakże określenie to nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie, w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym Państwie. 2. Jeżeli, stosownie do postanowień ustępu 1, osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to jej status określa się według następujących zasad: a)  osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych); b)  jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym zwykle przebywa; c)  jeżeli osoba przebywa zazwyczaj w obu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, którego jest obywatelem; d)  jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z nich, to właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną tę kwestię w drodze wzajemnego porozumienia.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-13 19:43 autor odpowiedzi: Mariusz

    to mi juz duzo wiecej wyjasnilo.

    czyli patrzac na 1 skoro nie spełniam zadnego warunku to nie musze sie rozliczac w Polsce. W Polsce jestem okolo 4 tyg w ciagu roku tylko.

    Czy musze miec jakies specjalne zaswiadczenie o tym ze przebywam w Holandii tyle i tyle czasu czy nie? Czy moze powinienem dysponowac jakims innym zaswiadczeniem?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-25 17:07 przez konto usunięte

    Jak rozliczyć podatki, gdy pracowałam w 3 różnych państwach?

    Dzień dobry,
    Mam pytanie, w tamtym roku przez jeden miesiąc pracowałam w Polsce, przez pół roku w Anglii i od września w Meksyku. Rozumiem, że powinnam rozliczyć, to co zarobiłam w Polsce. Co z pozostałymi przychodami?
    W Wielkiej Brytanii nie przekroczyłam minimum, od którego płaci się podatki, podo...

  • werolaj

    Dodano 2013-04-02 22:34 przez werolaj

    Certyfikat rezydencji podatkowej z Niemiec

    Witam, od lutego do sierpnia 2012 zostałem oddelegowany do pracy w Holandii. Później pracowałem u tego samego pracodawcy w Polsce. W listopadzie do końca roku zostałem oddelegowany do pracy w Niemczech.
    Otrzymałem z zakładu pracy PIT-11 oraz certyfikat podatkowy z Niemiec za okres pracy w Niemczech ...

  • asiabeata

    Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata

    Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

    Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...

  • MoKam11

    Dodano 2014-08-12 15:22 przez MoKam11

    Pismo z Urzędu Skarbowego, a rozliczenie w Holandii

    Witam, mam pytanie odnośnie rozliczenia podatkowego - od kilku lat mieszkam w Holandii i tu także się rozliczam. Jednak w 2011 roku pobierałam holenderski zasiłek dla bezrobotnych, a następnie 3 miesiące zasiłku w Polsce. Rozliczyłam się z polskiego zasiłku w Polsce, a z przepracowanych miesięcy i z...

  • urka1988

    Dodano 2014-02-03 11:16 przez urka1988

    Brak zeznania podatkowego w Polsce

    Od 2008 roku pracuję w Holandii i cały czas się tam rozliczałem. Nie wiedziałem, że w Polsce rownież muszę. W 2012 roku dowiedziałem się, że muszę się rozliczać w Polsce i się rozliczyłem. Jak mogę to wszystko wyprostować?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania