eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Dobry wieczór,

Mam takie pytanie, a mianowicie od stycznia ubiegłego roku pracuję w Niemczech. Tylko 1 miesiąc w ubiegłym roku przepracowałem w Polsce. W jaki sposób muszę się rozliczać?

W Niemczech się dowiedziałem, że aby się rozliczyć potrzebuję dostać zaświadczenie z Polski z urzędu skarbowego, które zostanie załączone do rozliczenia. W Polsce z tego co słyszałem potrzebuję złożyć PIT-36 i załącznik ZG. Czy jest to konieczne, jeśli w Niemczech pracowałem 11 miesięcy, a w Polsce tylko 1? W jakim celu takie zeznanie potrzebuję składać w Polce?

Proszę o odpowiedź

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-01 23:11 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeśli nie ma Pan  niemieckiego certyfikatu rezydencji  to obowiązkiem jest rozlicenie podatku w Polsce z uwzględnieniem zagraniczych przychodów.Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej poza granicami kraju regulowane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Niemcami.

  Polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przyjęła metodę określaną jako wyłączenie z progresją., polegającą  na tym, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu – osiągniętego w Polsce – stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

  Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.