eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak się rozliczać, gdy dochody osiągnąłem z Polski i Niemiec?


2013-03-01 21:19 autor: RadekOch

8 161 odsłon

Jak się rozliczać, gdy dochody osiągnąłem z Polski i Niemiec?

Dobry wieczór,

Mam takie pytanie, a mianowicie od stycznia ubiegłego roku pracuję w Niemczech. Tylko 1 miesiąc w ubiegłym roku przepracowałem w Polsce. W jaki sposób muszę się rozliczać?

W Niemczech się dowiedziałem, że aby się rozliczyć potrzebuję dostać zaświadczenie z Polski z urzędu skarbowego, które zostanie załączone do rozliczenia. W Polsce z tego co słyszałem potrzebuję złożyć PIT-36 i załącznik ZG. Czy jest to konieczne, jeśli w Niemczech pracowałem 11 miesięcy, a w Polsce tylko 1? W jakim celu takie zeznanie potrzebuję składać w Polce?

Proszę o odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-01 23:11 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeśli nie ma Pan  niemieckiego certyfikatu rezydencji  to obowiązkiem jest rozlicenie podatku w Polsce z uwzględnieniem zagraniczych przychodów.Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej poza granicami kraju regulowane zostało w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Niemcami.

  Polsko-niemiecka umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przyjęła metodę określaną jako wyłączenie z progresją., polegającą  na tym, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty za granicą, jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu – osiągniętego w Polsce – stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu, tzn. łącznie z dochodem osiągniętym za granicą.

  Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.