eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Odliczenie ubezpieczenia zdrowotnego płaconego w UK od podatku płaconego ryczałtem


2013-01-27 23:25 autor: Lisa

3 171 odsłon

Odliczenie ubezpieczenia zdrowotnego płaconego w UK od podatku płaconego ryczałtem

Witam serdecznie, mieszkam w UK na stale, w Polsce wynajmuję mieszkanie i płacę podatek wg ryczałtu 8,5%. Co mogę odliczyć od podatku? Czy Ubezpieczenie zdrowotne, które płacę w UK, może być uwzględnione? Jaki kurs przyjąć w przeliczaniu?

pozdrawiam serdecznie

Eliza

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-30 08:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jest taka możliwość, ale dosyć mocno obwarowana spełnieniem określonych warunków. Pierwszym jest to, że taka składka nie może być odliczona w UK.

    Kwestię tę reguluje art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (do którego to odnosi się ustawa o ryczałcie).

    Art. 27b. 1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę:

    1)   składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.): a)  opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, b)  pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku; 2)   składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4. 2. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. 3. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. 4. Obniżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się, pod warunkiem że: 1)   nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska; 2)   składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a; 3)   istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • armichal

    Dodano 2013-02-03 21:12 przez armichal

    Wynajem pokoju a podatek i odliczenia od niego

    Witam,
    Mam kilka pytań w temacie podaktu za wynajem mieszkania/pokoju. Chcę wynająć pokój od marca, ale poniosłem duże koszty remontu (ok. 10 tys zł). Czy mogę rozliczać się na zasadach ogólnych i odliczyć te koszty przy rozliczeniu? Czy można rozliczyć wszystkie koszty, czy tylko wybrane wydatki? C...

  • k.j.b.

    Dodano 2013-03-25 15:18 przez k.j.b.

    Identyfikator podatkowy. NIP czy PESEL?

    Rozliczenia dochodów ze stosunku pracy i dochodów z najmu lokalu opodatkowanych na zasadach ogólnych sporządzam na PIT-36.
    Jaki obowiązuje identyfikator podatkowy NIP czy PESEL?

  • sylwia-sz1

    Dodano 2013-03-01 20:22 przez sylwia-sz1

    Ryczałt, rozliczenie PIT-28

    Witam. Rozliczam PIT-28. Przychód 28915,00 - ubezpieczenie społeczne 1689,89 pozostaje 27.225,11 z czego 5.5% to ryczałt, który wynosi  1497,38.
    Po odliczeniu składek zdrowotnych w kwocie 2.256,69 (2620,67 / 9 * 7.75) program nakazuje wrócić i wpisać kwotę taką, jak wychodzi ryczałt, czyli 1497,38.
    ...

  • kaki909

    Dodano 2013-01-02 22:01 przez kaki909

    Pit 28 - nadpłata (większe składki zdrowotne niż podatek)

    Witam serdecznie, wypełniam Pit 28 - jestem na ryczałcie 8,5% roczna działalność. W ciągu roku miałam przychód tylko w 4 miesiącach i w pozycji 99 (składka na ubezpieczenie zdrowotne/odliczana kwota nie może przekroczyć kwoty ryczałtu z poz. 98) wpisuje sumę składek zdrowotnych z całego roku czy sum...

  • Zdzich

    Dodano 2013-03-25 12:58 przez Zdzich

    Wyposażenie mieszkania a koszty uzyskania przychodu

    Dzień dobry,
    Proszę o wyjaśnienie: czy zakupione wyposażenie do mieszkania na 2 tygodnie wcześniej przed zawarciem umowy najmu, może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rozliczenie VAT gdy firma i prywatny najem mieszkania

    Rozliczenie VAT gdy firma i prywatny najem mieszkania

    Działalność gospodarcza nie musi być jedynym źródłem dochodu przedsiębiorcy. Może on bowiem obok niej wynajmować także prywatnie swoje nieruchomości (nie ma przy tym przeszkód aby najem taki był także prowadzony w ramach firmy) ...

  • Zaliczka na poczet najmu bez obowiązku podatkowego VAT

    Zaliczka na poczet najmu bez obowiązku podatkowego VAT

    Dla usług najmu ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. I tak zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, w przypadku tych czynności obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Przy czym ...

  • Najem prywatny w podatku VAT

    Najem prywatny w podatku VAT

    Najem prywatny na tle podatku dochodowego nie jest działalnością gospodarczą. Nie rejestruje się tutaj firmy i nie opłaca obowiązkowych składek do ZUS. Inne, aniżeli w przypadku firmy, są też zasady rozliczania tego podatku. Rozwiązania ...

  • Prywatny najem mieszkania pozbawia odliczenia VAT z działalności?

    Prywatny najem mieszkania pozbawia odliczenia VAT z działalności?

    Podstawowym prawem podatników podatku od towarów i usług jest możliwość odliczenia podatku naliczonego, czyli VAT-u zawartego w dokonanych zakupach. Trzeba jednak pamiętać, że prawo to jest ograniczone, gdy obok czynności opodatkowanych ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania