eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › odliczenia rehabilitacyjne


2008-02-25 09:49 autor: stika

1 370 odsłon

odliczenia rehabilitacyjne

Jestem osobą niepełnosprawną z dysfunkcją narządu ruchu z powodu uszkodzenia rdzenia. Poruszam się na wózku od wielu lat. Ostatnio urząd skarbowy zakwestionował mi prawo do ulgi z tytułu korzystania z odpłatnej pomocy przewodnika dla osoby z I grupą z tego tylko tytułu, że nie mam napisane na orzeczeniu KIZ, że moja niepełnosprawność dotyczy dysfunkcji narządu ruchu. Czy nie wystarczy dołączenie do dokumentacji w razie wątpliwości urzędu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt niepełnosprawności narządu ruchu?

Niejako konsekwencją urazu rdzenia są również problemy urologiczne. Muszę korzystać z pampersów, cewników i innych zabezpieczeń urologicznych. Jednak ich odliczenie również zakwestionowano jako nie wymienione w sposób bezpośredni w ustawie. Czy słusznie? Moi znajomi z innych miejscowości mające takie same problemy jak moje, korzystają z tego typu odliczeń... Może ktoś mi podpowie, czy faktycznie mogę korzystać z wspomnianych odliczeń, czy nie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-25 12:40 autor odpowiedzi: Joanna74

    W orzeczeniu powinno być napisane, że niepełnosprawność dotyczy narządu ruchu, to jest podstawa do odliczeń wydatków na opłacenie przewodnika. Ale nie poddawałabym się od razu, jeżeli jest to dysfunkcja oczywista, a tylko komisja orzekająca zapomniała o tym napisać.

    Natomiast bardzo mnie dziwi zakwestionowanie wydatków na pampersy, cewniki itp. Odlicza się je na podstawie Art. 26 ust.7a pkt 3 - zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeby wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

    Mam do czynienia z kilkoma urzędami i żaden tego nie kwestionuje...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 12:49 autor odpowiedzi: stika

    Mój niestety kwestionuje i żadne argumenty urzędniczki nie przekonały. Od znajomych wiem, że zakwestionowano to odliczenie również osobie, która ma dziecko z porażeniem mózgowym leżące, z wielonarządową niepełnosprawnością.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 12:57 autor odpowiedzi: Joanna74

    To może warto porozmawiać z naczelnikiem urzędu? Czasem ma on inne zdanie niż szeregowy pracownik, któremu wydaje się, że wszystko wie... Ale jeśli będzie się z tym zgadzał, to pozostają jedynie odwołania.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 16:27 autor odpowiedzi: stika

    Ze względu na to, że mam inne zdanie niż pracownicy urzędu w jeszcze kilku innych sprawach dotyczących odliczeń rehabilitacyjnych, złożyłam wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Co prawda nieco mnie to kosztowało, ale będę przynajmniej miała jasną i klarowną sytuację, a nie jak wspomniana przeze mnie wcześniej osoba, że musiała za 5 lat do tyłu zwracać to, co odliczyła, plus zaległe odsetki...

    Z urzędem bez prawnika rzadko kto wygrywa...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 17:19 autor odpowiedzi: Joanna74

    W takim razie życzę "przyjaznej" interpretacji :-)

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 17:58 autor odpowiedzi: Joanna74

    Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

    Sygnatura SL-A/415/14/04

    Data 2004.07.26

    Autor Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

    Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

    Słowa kluczowe rehabilitacja niepełnosprawnych

    wydatki na rehabilitację

    Pytanie podatnika

    Czy podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione przez podatnika mającego na utrzymaniu niepełnosprawne, pełnoletnie dziecko na: 1) dowóz własnym samochodem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne, w tym masaże oraz badania lekarskie 2) zakup cewników i worków na mocz?

    Podatniczka wraz z mężem ma na utrzymaniu pełnoletniego syna, który jest osobą niepełnosprawną. Z uwagi na to, że jest osobą całkowicie sparaliżowaną, wymaga stałej pomocy osób trzecich. Do wykonywania czynności życiowych niezbędnie potrzebuje cewników, worków na mocz, musi być także dowożony na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne oraz badania lekarskie. Podatniczka uważa, że może korzystać z odliczeń od dochodu wydatków poniesionych na zakup ww. sprzętu oraz dowóz syna własnym samochodem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne, w tym masaże oraz badania lekarskie.

    Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7 e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne ponoszone przez podatnika, będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne – pod warunkiem jednak, iż w roku 2003 dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00zł.

    Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, w myśl art. 26 ust. 7d ww. ustawy o podatku dochodowym, o których mowa w ust. 7a w/w artykułu, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

    1/ orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub 2/decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo3/orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie skończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

    Szczegółowe regulacje dotyczące odliczeń oraz katalog wydatków na cele rehabilitacyjne zawiera przepis art. 26 ust. 7a – 7g wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tymi przepisami za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki:

    - na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,

    - stanowiące odpłatność za zabiegi rehabilitacyjno-usprawniające(w tym masaże),

    - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w 2003r. 2.280,00zł.

    Decyzja o przyznaniu prawa do odliczenia konkretnych wydatków winna być rozpatrywana indywidualnie a osobą właściwą do stwierdzenia, co jest niezbędne w rehabilitacji i będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest lekarz specjalista. Mając na uwadze stan zdrowia syna, cewniki z osprzętem tj. workami na mocz należy zakwalifikować jako urządzenia, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, pod warunkiem, że lekarz specjalista zaleca ich stosowanie jako niezbędne w rehabilitacji. Odliczeniu podlegać będą także wydatki poniesione na masaże ( jako zabiegi rehabilitacyjno usprawniające) jak również wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo rehabilitacyjne do wysokości wyżej wymienionego limitu.

    Natomiast wyżej cytowane przepisy nie przewidują odliczeń od dochodu wydatków na dojazdy osoby niepełnosprawnej na badania lekarskie.

    Należy zauważyć, że odliczeniu nie podlegają te wydatki na cele rehabilitacyjne, które zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków Kas Chorych lub Narodowego Funduszu Zdrowia, lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą podatnikowi z innych środków.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.