eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Skąd niedopłata podatku dochodowego?


2019-04-17 19:33 autor: erck

712 odsłon

Skąd niedopłata podatku dochodowego?

Witam,

wypełniając zeznanie podatkowe za rok 2018 zauważyłem znaczną kwotę niedopłaty. Spodziewałem się że taka się pojawi, ale nie spodziewałem się aż takiej wysokości.
W roku 2018 pracowałem w dwóch miejscach pracy. Do 31.08 w firmie A oraz od 27.08 w firmie B. Innych przychodów poza umową o pracę w tych dwóch firmach nie zanotowałem. Po zsumowaniu przychodów od obu pracodawców okazało się, że wpadam w drugi próg podatkowy.

Wyższy podatek powinienem zapłacić za listopad i grudzień, ale drugi pracodawca wyższych kwot podatku nie potrącił. Oczekiwałem więc, że nadwyżkę zapłacę w zeznaniu podatkowym. Oszacowałem ją sobie zawczasu na ok. 2100 zł, korzystając z kalkulatorów wynagrodzeń powszechnie dostępnych w internecie i rozumując w taki sposób, że do zapłacenia będzie różnica między tym co otrzymałem netto, a tym co pokazuje taki kalkulator.

Okazało się, że do zapłaty mam ok. 1200 zł więcej. Dlaczego więcej? Czy przyczyną może być zaległy urlop za który pierwszy pracodawca zapłacił mi ekwiwalent? Ten przychód przecież również uwzględniłem w kalkulatorze.

Dziękuję,

Pozdrawiam
LK

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 26 dni temu, 13:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może to być też kwota wolna od podatku. Może utracił Pan do niej prawo, a pracodawcy nadal ją naliczali (bo u poszczególnego pracodawcy próg podatkowy nie został przekroczony).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 24 dni temu, 08:29 autor odpowiedzi: erck

  To mimo wszystko dziwne, niemniej dziękuję bardzo za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 20 dni temu, 14:30 autor odpowiedzi: Katir

  Kwota ekwiwalentu za urlop jest opodatkowana i tak samo jak wynagordzenie za pracę więc  wplywa na wyskokosc podatku.
  Należy pamietac że podatek 32% na chwilę obecną zaczyna pobierać sie po miesiącu nastpującym po przekroczeniu. Czyli jeżeli przekroczyło się próg podatkowy wówczas prawie zawsze ma się dopłate (za miesiąc przekroczenia).
  Dodatkowo jeśli pracował Pan 2 dwóch miejscach wówczas o wysokości przychodu powinien poinformować drugiego pracodawcę. Dane powinny byc kompeltne czyli zawierać kwote ekwiwalentu i wynagrodzenia za ostatni miesiąc pracy (o czym pracownicy często zapominają).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Edika

  Dodano 2019-04-10 11:08 przez Edika

  Jak poprawnie wypełnić PIT?

  Do tej pory rozliczenie PIT nie było dla mnie problemem: rozliczałam się sama, nie miałam dzieci ani żadnych ulg. W ubiegłym roku urodziłam dziecko. Dodatkowo kupiliśmy z mężem działkę i projekt domu, który na tej działce powstanie. Dodam, iż mąż pracuje za granicą i tam też się rozlicza.Proszę powi...

 • doberman

  Dodano 2019-03-26 11:34 przez doberman

  Korekta PIT-37 i wspólne rozliczenie na PIT-36

  Rozliczyłam się sama na PIT-37, gdy rozliczył się mąż wyszedł duży podatek do zapłaty. Chcę skorygować swój PIT-37 i rozliczyć się wspólnie. Ten sposób jest korzystniejszy, mniejsza dopłata. Mąż ma dochody z zagranicy.
  Pytanie, jak to zrobić?

 • gtk1

  Dodano 2019-03-10 18:49 przez gtk1

  Rozliczenie INF-1R i PIT-11

  Obywatelka Ukrainy pracowała w Polsce w 2018 roku (z przerwą związaną z wyjazdem po wizę), ogółem przez 8 miesięcy. W roku podatkowym 2018 nie podejmowała pracy na Ukrainie. Otrzymała PIT INF-1R i PIT-11. Czy powinna złożyć zeznanie podatkowe za 2018 rok na druku PIT-37 i wykazać przychody/dochody z...

 • misiuda.d

  Dodano 2019-02-28 20:53 przez misiuda.d

  Rozliczenie PIT-u

  Dzień dobry,otrzymałam dwa PIT-y od pracodawców, jednak wystawione na dwa różne adresy i urzędy skarbowe. Jak w takiej sytuacji się rozliczyć i w którym urzędzie?

 • Alika999

  Dodano 2019-02-25 19:18 przez Alika999

  Dlaczego wyszło mi 1000 zł do zapłaty.

  W ubiegłym roku pracowałam miesiąc we Francji przy zbiorze owoców i 2 miesiące w Holandii. Otóż dostałam pity i postanowiłam pójść do księgowej się z nich rozliczyć. Moja znajoma mówiła, że z Francji nie muszę, lecz ja myślałam że dostanę więcej pieniędzy, więc też zaniosłam PIT za pracę we Francji....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania