eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Korekta błędnych kosztów uzyskania przychodu


2018-03-15 18:00 autor: mietek44

7 077 odsłon

Korekta błędnych kosztów uzyskania przychodu

Dzień dobry,

w PIT-11 za rok 2017 zauważyłem stosowanie przez pracodawcę podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (1668,72) (zamieszkanie poza miejscowością w której znajduje się zakład pracy). Mieszkam w tej samej miejscowości. Błąd wynikał z nieporozumienia gdy zawierałem umowę (niepotrzebnie złożyłem wniosek o takie właśnie naliczanie kosztów). Poinformowałem o tym pracodawcę. Dostałem odpowiedź, że PIT-11 nie może już zostać skorygowany, ale żebym w zeznaniu PIT-37 wpisał koszty podstawowe (1335 zł) i dopłacił do różnicy powstałej między podatkiem należnym, a pobranymi zaliczkami. Można powiedzieć, że wiem już jak rozliczyć rok 2017.

Następnie spojrzałem do zeszłorocznego zeznania - 2016 (rok w którym zacząłem prace). Sytuacja podobna zarówno PIT-11, jak i mój PIT-37 (wtedy przepisałem bez zastanowienia) stanowią o podwyższonych kosztach uzyskania podczas gdy powinny być podstawowe.

Pytania:

1. W jaki sposób skorygować zeszłoroczne oryginalne zeznanie PIT-37 2016?
W zeszłym roku zapłaciłem już różnice=należny podatek - pobrane zaliczki. Rozumiem ze formalnie przez cały rok zaległem z kwotą różnica2=należny podatek faktyczny(ten z korekty) - należny podatek(z zeznania oryginalnego). 

2a. Czy muszę sam wyliczać tę różnicę2 odsetki? W które pola korekty do PIT-37 wpisać te obliczenia?

2b. Czy może zrobi to za mnie urząd? Jak zostanę powiadomiony i wysokości zaległej kwoty? W w momencie składania czy później listownie?

3. Czy należny podatek jest jedyną zaległością powstała w wyniku stosowania błędnych kosztów uzyskania? Co ze składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne czy tez muszą być skorygowane?

4. Jakie informacje powinienem załączyć w załączniku do korekty, by pracownicy urzędu skarbowego byli w stanie poprawnie rozpatrzyć powyższą sytuację?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-03-16 15:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Należy dokonać korekty na formularzu PIT-37 za ten rok, w której zostaną uwzględnione prawidłowe koszty.
    Reszta zbiorowo. Trzeba samemu ustalić wartość zaległości podatkowej. Jest to nic innego, jak różnica pomiędzy kwotą podatku przed korektą a kwotą podatku po korekcie. Różnicę tę należy uregulować wraz z odsetkami za zwłokę. Od kiedy liczyć? To zależy czy był zwrot podatku czy też jego dopłata (ewentualnie wyszedł na zero). Jeżeli była zapłata (na zero) liczymy od upływu terminu płatności, czyli 30.04.2017 r. Jeżeli zwrot - od daty otrzymania tego zwrotu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2017-02-17 19:03 przez konto usunięte

    Czy można podwyższyć koszty uzyskania przychodu?

    Czy mogę na PIT-37 wpisać wyższe koszty uzyskania przychodu niż na PIT-11 skoro jestem z innej miejscowości? Księgowa z pracy powiedziała, że mogę po wypisaniu wniosku ale dopiero na przyszły rok. W tym roku muszę jeszcze mieć to co mam wpisane na PIT-11. Gdzieś przeczytałem, że mogę sobie podwyższy...

  • banti93

    Dodano 2017-06-19 23:35 przez banti93

    Rozliczenie dwóch PIT-11

    Dzień dobry,w roku 2016 pracowałam w dwóch firmach. Najpierw rozliczyłam PIT-11 z jednej firmy, a po miesiącu przyszedł mi PIT z drugiej firmy, o której kompletnie zapomniałam, bo pracowałam tam krótko i od razu go rozliczyłam, ale oddzielnie. Nie składałam korekty do tego poprzedniego. Czy dobrze p...

  • Michał1981

    Dodano 2017-04-21 04:45 przez Michał1981

    Czy użycie PIT-37 do rozliczenia zasiłku chorobowego przy umowie zlecenia jest błędem?

    Dzień dobry,pracuję na umowie zlecenia i otrzymałem zasiłek chorobowy (wypłacony przez pracodawcę, ale od którego nie pobrał on zaliczki na podatek). Dostałem więc od pracodawcy zarówno PIT-11 jak i PIT 8C. Z dotychczasowej lektury wynika mi, że powinienem rozliczyć się na PIT-36.Jednak w 2015 miałe...

  • Katarzyna_88

    Dodano 2017-03-19 20:41 przez Katarzyna_88

    PIT-36 - rozliczenie zwrotu z IKZE

    Witam!Rozumiem, że zwrot z IKZE rozliczam poprzez PIT-36, wpisując przychód w polu 85. Co powinnam wpisać jako koszty uzyskania przychodu w polu 86? Czy wszelkie pozostałe dane dotyczące przychodu itd. wynikające z mojego zatrudnienia muszę tutaj powielić (mimo, że wprowadziłam je już wypełniając PI...

  • oszukana890

    Dodano 2020-04-16 18:45 przez oszukana890

    Błędne kwoty w PIT-11

    Otrzymałam od pracodawcy PIT-11 za umowę zlecenie, a że pracowałam w zeszłym roku w dwóch firmach to nie zorientowałam się, że kwota przychodu w PIT-11 jest nieprawdziwa - tzn. jest bardzo zaniżona. I niestety złożyłam PIT-37 i po tym fakcie dopiero zorientowałam się, że coś jest nie tak. Co w takim...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania