eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Podatek w Estonii od nagrody w konkursie a podatek w Polsce


10 dni temu, 11:28 autor: aleks.wo

169 odsłon

Podatek w Estonii od nagrody w konkursie a podatek w Polsce

Wygrałam konkurs architektoniczny organizowany w Estonii - 3000 euro. Przez organizatora Pos mi zostało 300 euro podatku. Mieszkam w Polsce i prowadzę tu jednoosobowa działalność gospodarcza.

Nie wykazałam tej nagrody w rozliczeniu rocznym i nie wiem czy dobrze zrobiłam. Udział w konkursie brałam jako osoba, a nie firma. Czy muszę coś teraz skorygować? A może należy mi się zwrot 10 procent? Co mam zrobić?

Będę wdzieczna za odpowiedź.
Ola

Pytanie zaktualizowano 10 dni temu, 11:30

Przez organizatora poddtracone mi zostało- tak miało być w tekście.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 7 dni temu, 08:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm. Zastanawiam się, czy nie będzie miał tutaj zastosowania art. 22 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Estonią

    Artykuł 22

    Inne dochody

    1. Części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

    Nie znalazłem w umowie innych przepisów traktujących o opodatkowaniu wygranych w konkursach. Stąd wydaje się, że nagroda ta powinna być opodatkowana w Polsce.

    Co do sposobu opodatkowania - od wygranych w konkursach z UE co do zasady pobiera się 10% podatek. I tak nam się ładnie zeszło, że pobrano równo 300 euro. Stąd pytanie, czy aby czasem nie był to podatek płacony do polskiego fiskusa?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 7 dni temu, 09:13 autor odpowiedzi: aleks.wo

    Przepraszam, pomylilam sie- 600 euro mi pobrano podatku. Czy skoro tam pobrani, to muszę płacić turaj znowu? Czy prawda jest, ze nie wyjazuje sie wygranych w picie i ze to organizator ma obowiązek zaplacic podatek?
    będę wdzięczna za wyjasnienie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • wczoraj, 09:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proszę skontaktować się z organizatorem. Pobrenie (błędne) podatku za granicą nie zwalnia tych dochodów z podatku w Polsce. Tak - w rocznym PIT wykazujemy tylko dochody opodatkowane w określony sposób. Dla tych wygranych w konkursach opodatkowanych ryczałtem miejsca w zeznaniu podatkowym zabrakło.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • SYLWIA3

    Dodano 2017-07-04 08:35 przez SYLWIA3

    Zaniechanie poboru podatku za staż

    Witam,mam pytanie w sprawie zaniechania poboru podatku od osób fizycznych. W 2016 roku byłam na stażu z urzędu pracy, od którego potrącono mi podatek. Ponadto, kilka miesięcy pracowałam na umowie o pracę, rozliczyłam PIT, dostałam 62 zł zwrotu podatku (PIT-11 z Urzędu Pracy, PIT-11 pracodawca). Tera...

  • kuba940112

    Dodano 2017-03-16 21:53 przez kuba940112

    Rozliczanie polskie a praca w Niemczech

    Witam,mam problem, ponieważ pracowałam w 2015 roku w Polsce 3 miesiące, a później mieszkałam i pracowałam w Niemczech. W Polsce rozliczyłam się z podatku za ten rok i zaznaczyłam tylko, że mam dochód z Niemiec. Nie podawałam kosztów dochodu z zagranicy i teraz dostałam korektę go wypełnienia o te da...

  • krystekm

    Dodano 2017-01-26 13:13 przez krystekm

    Zeznanie za rok 2015

    Witam serdecznie,w ubiegłym roku razem z małżonką rozliczaliśmy się z podatku za pośrednictwem biura podatkowego w Polsce. Osiągnęliśmy dochody w Polsce i za granicą (Holandia). Jakie zdziwienie nasze było, że osoby pracujące w tej samej firmie, zarabiające tyle samo i rozliczające się w ten sam spo...

  • jula19891

    Dodano 2016-03-10 14:26 przez jula19891

    Czy pracując na etacie i prowadząc działalność gospodarczą mogę złożyć dwa PIT-y?

    Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą oraz pracuję na etacie. Gdybym rozliczał tylko etat - umowę o pracę podatek wynosi 1231 zł i przysługuje mi zwrot podatku 558 zł. Gdybym rozliczał tylko działalność gospodarczą podatek wynosi 1232 zł i muszę dopłacić 8 zł. Po połączeniu obu dochodó...

  • Karoldep

    Dodano 2016-02-20 03:06 przez Karoldep

    Czy mogę ponownie złożyć korektę PIT?

    W 2013 roku rozwiązano ze mną stosunek pracy na podstawie porozumienia w oparciu o Program Dobrowolnych Odejść (PDO). Po rozliczeniu PIT za 2014 rok i zapłaceniu podatku złożyłem korektę. Odmówiono zwrotu. Odwołałem się do Izby Skarbowej. Tam podtrzymano odmowę. Miałem prawo do dalszej drogi ale zre...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Agencja reklamowa nie pobiera podatku od nagrody

    Agencja reklamowa nie pobiera podatku od nagrody

    Powszechną praktyką jest organizowanie przez agencje marketingowe konkursów na zlecenie innych podmiotów, które ponoszą ich ekonomiczny ciężar. Wątpliwości podatników dotyczą w tym zakresie przede wszystkim tego, który ze wskazanych ...

  • Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Wiele osób, które utrzymuje się z emerytur czy rent, rozliczenia podatkowe powierza ZUS-owi. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo podatnik nie musi zajmować się wypełnianiem PIT-u, ale uniemożliwia skorzystanie z ulg. Co powinien zrobić ...

  • Praca na wakacje dla małoletnich w podatku dochodowym

    Praca na wakacje dla małoletnich w podatku dochodowym

    Wakacje to dla jednych czas wypoczynku a innych dodatkowa praca. Wakacje są okresem urlopowym. Dlatego też właśnie w tym czasie pracodawcy cierpią najbardziej na niedobory kadrowe. Nadto w tym czasie rośnie też zapotrzebowanie na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.