eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Korekta do zeznania PIT-36 rok 2015. Zatrudnienie w Polsce oraz w Niemczech


10 dni temu, 21:15 autor: anita_an

344 odsłon

Korekta do zeznania PIT-36 rok 2015. Zatrudnienie w Polsce oraz w Niemczech

Witam,

potrzebuje porady księgowej. US zgłosił się do mnie o dokonanie korekty-PIT 36 za rok 2015. Wysyłając deklarację za rok 2015 zadeklarowałam uzyskanie tylko przychodów w Polsce. Od końca maja do końca grudnia byłam jednak zatrudniona o umowę o pracę w Niemczech. Urząd Skarbowy zgłosił się o dostarczenie korekty PIT-36 z czego wykonując korektę sama, wychodzi mi przerażająca kwota do zapłaty -  ok. 10 tys. zł.

Dodam, że jestem osobą prywatną, bez szczególnych dochodów. Po okresie zatrudnienia były pracodawca wypłacił mi premię kwartalna, a więc był okres, w którym i w kraju oraz za granicą były "przychody". Czy możliwe jest, że taką kwotę będę musiała urzędowi zapłacić? Czy w korekcie powinnam ująć coś poza dochodem z zagranicy (pomniejszonym o dietę oraz koszty uzyskania przychodu)? Co z podatkami jakie płacę na terenie Niemiec?

Potrzebuję pilnie pomocy księgowej.

Dziękuję
Anita F.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 9 dni temu, 07:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Taka kwota podatku oczywiście jest realna. Poza przychodem pomniejszonym o diety i koszty uzyskania przychodu z dochodów niemieckich w PIT nic więcej się nie wykazuje. Powstaje tylko jeszcze pytanie, czy dochody te wykazano w prawidłowej kolumnie PIT/ZG. Ma to być kolumna b - dochód o którym mowa w art. 27 ust. 8 ustawy

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 09:37 autor odpowiedzi: anita_an

    Tak. Wyjazalam je w Kolumnie b w zalaczniku. Czy jest mozliwe ze bede musiala zaplacic taka kwote? Jak moze to byc mozliwe skoro przez dobre pol roku uczciwie pracowalam , mieszkalam I placilam wysokie podatki za granica.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 09:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    http://www.podatki.egospodarka.pl/130757,Poradnik-PIT-36-i-PIT-ZG-dochody-z-Niemiec-wylaczenie-z-progresja,1,69,1.html
    Zasady liczenia podatku znajdują się w tym artykule.
    Jeżeli zarówno krajowe jak i zagraniczne dochody były odpowiednio wysokie, taka dopłata podatku jest jak najbardziej możliwa.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 10:24 autor odpowiedzi: anita_an

    Dziekuje za odpowiedz.
    Czy w jakis inny sposob jestem w stanie te pieniadze odzyskac?  Zwrot podatku z zagranicy?  

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 11:01 autor odpowiedzi: anita_an

    Od maja 2015 przebywam na stale poza granicami kraju I nie uzykuje w Polsce dochodzow. Czy ustawa o brakuje podwojnego opodatkwania nie ma w tym przypadku zastosowania?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 11:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Polskiego podatku za granicą odzyskać nie można.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 11:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    To nie wchodzimy tutaj w stosowanie metod unikania podwójnego opodatkowania ale rezydencję podatkową (czyli kraj, w którym należało rozliczyć się z całości swoich dochodów).
    Jeżeli uważa Pani, że od maja 2015 r. ma niemiecką rezydencję podatkową, to w Polsce należało rozliczyć się tylko z dochodów krajowych a w Niemczech ze wszystkich.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 9 dni temu, 11:32 autor odpowiedzi: anita_an

    Dziekuje za odpowiedz.
    Czyli jesli jestem rezydentem Niemiec tj. Pracuje w Niemczech legalnie,  wynajmuje mieszkanie I prowadze swoje zycie prywatne ,  to moge powolywac sie na umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania jako rezydent podatkowy?
    W roku 2015 byly to 228 dni poza granicami kraju czyli wieksza czesc roku poza Polska.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 8 dni temu, 07:57 autor odpowiedzi: anita_an

    Witam, 
    Czy tak wlasnie jest, jak podsumowalam w mojej ostaniej wiadomosci?  Nie jestem do konca pewna czy wlasciwie Pana zrozumialam.
    Z góry dziekuje za odpowiedz 
    Anita

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Sikorka

    Dodano 2015-06-11 09:08 przez Sikorka

    Korekta deklaracji

    Za 2014 r. rozliczyłam się z dochodów uzyskanych w kraju na PIT-37. Zapomniałam o dochodach za 15 dni pracy w Niemczech.Czy robiąc korektę, do PIT-36/ZG i ort-zu dołączam PIT-37 z zaznaczeniem, że jest to korekta, czy tylko zdaję PIT36/ZG i na nim zaznaczam korektę?

  • aneta.nowak

    Dodano 2017-04-25 14:11 przez aneta.nowak

    Jak rozliczyć się z podatku pracując w Polsce i w Niemczech?

    Witam,pracowałem do końca stycznia w Polsce, a później do końca grudnia w Niemczech. PIT z Polski dostałem, natomiast PIT-u za pracę w Niemczech nie dostałem do tej pory mimo iż pisałem i dzwoniłem do dawnego pracodawcy z przypomnieniem. I teraz moje pytanie. W Polsce można rozliczać się do końca kw...

  • Joker

    Dodano 2017-03-13 13:18 przez Joker

    Rozliczenie dochodu zagranicznego (Holandia) i polskiego za 2016

    Dzień dobry, Mam nietypową sytuację i czy mogliby Państwo udzielić mi porady?W 2016 roku pracowałem przez kilka miesięcy w Holandii na umowę o pracę. Mieszkałem w miejscowości, w której byłem zatrudniony przez holenderską agencję (bez meldunku, ale agencja pobierała z 2-tygodniowych wypłat od razu z...

  • Łukasz 91

    Dodano 2017-03-04 07:32 przez Łukasz 91

    PIT-36. Czy muszę rozliczyć w Polsce?

    Dzień dobry,pracuję za granicą ponad rok czasu. Cały rok 2016 przepracowałem za granicą, jestem tam zameldowana i tam odprowadzam podatek. Nie miałem żadnych dochodów w Polsce ABY ROZLICZYĆ się w Niemczech potrzebuję załącznik ewr/eu, który wypełni mi urzędnik w Polsce, większość moich kolegów jest ...

  • blady

    Dodano 5 dni temu, 20:51 przez blady

    Stypendium socjalne i praca za granicą

    Pracowałem w Niemczech przez 4 miesiące w 2016 roku. Rozliczyłem się z urzędem w Niemczech, ale staram się o stypendium socjalne na mojej uczelni w Polsce. Czy muszę wykazać te dochody uzyskane w Niemczech?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją

    Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją

    Dochody uzyskane za granicą mogą być w Polsce opodatkowane albo zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Podatnik, który pracuje w Szwecji na podstawie umowy o pracę, zaś w Polsce prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo - w RP rozlicza się jedynie z dochodów z działalności gospodarczej. Dochody szwedzkie są zwolnione od ...

  • Rozliczenie liniowych dochodów z firmy i zagranicznej umowy o pracę

    Rozliczenie liniowych dochodów z firmy i zagranicznej umowy o pracę

    Krajowych dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową nie łączy się w rocznym zeznaniu podatkowym z dochodami z umowy o pracę świadczonej na terytorium Szwecji - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.