eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?


2017-01-31 14:46 autor: Dyneczka

1 137 odsłon

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej rozliczając się jeżeli mam 3 dzieci: córka 21 lat, syn 19 lat i syn 5 lat.

Córka rozpoczęła w październiku 2016 roku studia zaocznie oraz od czerwca miała staż z Urzędu Pracy finansowany ze środków Unii Europejskiej. W grudniu rozpoczęła pracę na umowę i zarobiła 2 tys. zł brutto. Za ile miesięcy mogę ją odliczyć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-02-01 07:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    jeżeli dochód córki przekroczył kwotę wolną - w ogóle jej nie uwzględniamy. Czy w pierwszym półroczu córka też się uczyła, czy miała przerwę?

    Dyneczka skomentował/a odpowiedź 2017-02-01 07:37

    Uczyła się w technikum. Po szkole zaraz rozpoczęła staż. W trakcie stażu od czerwca do listopada pobierała stypendium stażowe w wysokości 997 zł.

    Dyneczka skomentował/a odpowiedź 2017-02-01 07:39

    Dodam, że staż z UE nie był opodatkowany.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-01 11:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeżeli mowa tutaj o dochodach zwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ustawy o PIT, to te nie są brane pod uwagę przy określaniu limitu dochodu dziecka.
    Warunek pobierania nauki jest spełniony przez cały rok (czyli córka skończyła jedną szkołę i rozpoczęła następną - bez przerw).

    Dyneczka skomentował/a odpowiedź 2017-02-01 12:14

    Czyli mimo podjęcia pracy w grudniu i uzyskania dochodu mogę za cały rok skorzystać z ulgi?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-03 06:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeżeli dochody ze stażu korzystają ze zwolnienia to tak. Dochód opodatkowany córki nie przekracza bowiem kwoty wolnej od podatku (3089 zł)

    Dyneczka skomentował/a odpowiedź 2017-02-03 07:55

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Jagienka80

    Dodano 2016-04-27 15:49 przez Jagienka80

    Czy przysługuje mi ulga na dziecko przy rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym i na czym to polega?

    Witam,mam pytanie odnośnie rozliczania się z Urzędem Skarbowym i ulgi rodzinnej na pierwsze dziecko. W roku 2015 mieliśmy dochody z mężem poniżej 112 000 a więc przysługiwałaby nam ulga na dziecko (mamy jedno) i moglibyśmy sobie to odliczyć od podatku, zgodnie z tym co wyczytałam. Ale czy to oznacza...

  • romek10101

    Dodano 2016-04-20 10:45 przez romek10101

    Podatek liniowy a prawo do ulgi podatkowej współmałżonka

    Mam problem z rozliczeniem rocznym PIT. Ja jestem na podatku liniowym i nie mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej. Czy moja żona może skorzystać z tej ulgi (jej dochody >56000), mimo że razem mamy dochody powyżej limitu, ale rozliczamy się oddzielnie.

  • alutka3334

    Dodano 2017-01-19 19:06 przez alutka3334

    Rozliczenie za 2016 rok

    Rodzice mają na utrzymaniu 18-letnią córkę, jeszcze się uczącą. W czerwcu córka urodziła dziecko. Nadal się uczy. Czy i jak w tej sytuacji rodzice mogą się rozliczyć z podatku za 2016 rok? Czy należy im się ulga prorodzinna? Czy córka za swoje dochody od państwa też ma się sama rozliczyć?

  • Leszek112233

    Dodano 2016-04-27 20:44 przez Leszek112233

    Matka samotnie wychowująca dzieci a ulga przy małym przychodzie

    Jestem matką samotnie wychowującą 6 dzieci (dzieci mają nazwisko ojca). W 2015 roku nie rozliczałam się. Mój przychód (z umowy o dzieło) za 2015 r. wynosi 250 zł, koszty 50 zł, dochód 200 zł a pobrane zaliczki 31 zł. Chciałbym się dowiedzieć, czy przy tak niskim przychodzie i pobranych zaliczkach mo...

  • Sanity

    Dodano 2016-04-14 11:40 przez Sanity

    Utrata pracy a ulga na dziecko przy rozliczaniu PIT

    Witam, w grudniu 2014 r. skończyła się moja umowa o pracę tymczasową i od tej pory do porodu, tzn. do 31.01.2015 r. dostawałam zasiłek z ZUS-u, potem do kwietnia jeszcze dostałam świadczenie rehabilitacyjne. Dostałam do rozliczenia PIT i z pracy i z ZUS-u.Pytanie: czy w ogóle przysługuje mi w tej sy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Ulga prorodzinna gdy ojciec płaci alimenty na dorosłe dziecko

    Ulga prorodzinna gdy ojciec płaci alimenty na dorosłe dziecko

    Podatniczka, która samodzielnie wychowuje małoletnie dzieci, zaś ojciec ogranicza się jedynie do regulowania alimentów, może w stosunku do nich w pełni rozliczyć ulgę prorodzinną. Inaczej jest w przypadku dziecka dorosłego. Jeżeli bowiem ...

  • Spłata kredytu zaciągniętego na zakup cudzej nieruchomości

    Spłata kredytu zaciągniętego na zakup cudzej nieruchomości

    Spłata przez córkę zaciągniętego przez nią kredytu na zakup mieszkania należącego do jej rodziców, nie stanowi podstawy do zapłaty podatku od spadków i darowizn - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej ...

  • Płacenie alimentów nie uprawnia do ulgi prorodzinnej

    Płacenie alimentów nie uprawnia do ulgi prorodzinnej

    Jeżeli rola jednego z rodziców dziecka w jego procesie wychowawczym ogranicza się jedynie do płacenia alimentów, nie ma on prawa do ulgi prorodzinnej i tę w całości może rozliczyć ten rodzic, który dzieckiem faktycznie się opiekuje ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.