eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Gdzie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?


2017-01-31 13:38 autor: darekk78

526 odsłon

Gdzie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?

Dzień dobry,

mieszkam i pracuję od kilku lat w Wielkiej Brytanii. W 2016 miałem dochód ze sprzedaży akcji na polskiej giełdzie (kwota lekko przekraczająca kwotę wolną od podatku ok. 3200 zł).

Pracuję i rozliczam się w Wielkiej Brytanii, a dochód który osiagnęłem z giełdy poprzez rachunek maklerski, który jest zarejstrowany na adres polski, adres w banku jest polski, PIT wystawiony przez dom maklerski oczywiście na adres polski oraz w urzędzie skarbowym jest adres polski.

Czy w takim przypadku mam się rozliczyć od zysku z giełdy w Polsce czy Wielkiej Brytanii?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-02-01 07:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 13 konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Który punkt ma zastosowanie - trudno powiedzieć, nie wiedząc zbyt wiele o spółce, której udziały posiadano.
    Prawdopodobnie będzie to ust. 5 i 6

    5. Zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w ustępach 1, 2, 3 i 4 niniejszego artykułu podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

    Niemniej mamy tutaj pewien bałagan w zakresie rezydencji podatkowej. Z tego co Pan napisał bowiem wynika, że w Polsce jest Pan nadal rezydentem podatkowym - a to oznacza, że tutaj należałoby się rozliczać z tych dochodów.

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-02-01 07:33
    A właśnie - przy dochodach kapitałowych nie ma kwoty wolnej od podatku w polskiej ustawie o PIT, zaś stawka podatku wynosi 19% i rozliczamy je na PIT-38 (zapewne od maklera otrzymano PIT-8C).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Effka

    Dodano 2017-01-21 01:39 przez Effka

    Mieszkam w Polsce, emerytura mam w UK. Czy muszę rozliczać się w Polsce?

    Witam! Mój tato pracował w Anglii 7 lat, dostał tu emeryturę. Wrócił do Polski i również tam uzyskał świadczenia emerytalne. Przez rok emerytura z Anglii była przesyłana do Polski, ale po tym czasie zmieniliśmy to i teraz jest przesyłania na angielskie konto. Tato często nas odwiedza i ma tu po pros...

  • natalia.ls

    Dodano 2016-10-19 10:10 przez natalia.ls

    Podatki - wakacyjna praca studenta za granicą

    Dzień dobry,jestem studentką i na wakację wyjeżdżam na dwa miesiące do Anglii (od dwóch lat) aby pracować. W Polsce jeszcze nigdy nie pracowałam. Pierwsze pytanie moje to: czy muszę się rozliczać w Polsce? A drugie to, czy mogę zacząć pracować w naszym kraju bez obaw, że bedę musiała zapłacić dwa po...

  • askor1

    Dodano 2016-06-15 13:29 przez askor1

    Jak wypełnić PIT-36?

    Witam,mam pytanie dotyczące sposobu rozliczenia się z fiskusem w Polsce, a mianowicie w 2015 miałem status osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku, miałem zawieszoną działalność gospodarczą, która automatycznie uległa zakończeniu w 2015 roku. Pobierałem stypendium stażowe z EFS, które nie podlega pod...

  • piotrgrudzien

    Dodano 2015-09-01 16:00 przez piotrgrudzien

    Praca dla zagranicznej firmy w Polsce

    Witam,w czerwcu tego roku skończyłem studia w Anglii. Wróciłem na wakacje na prawie 3 miesiące do Polski i przebywając tutaj pracowałem zdalnie dla angielskiej firmy. Od września wracam do Anglii i tam dalej pracuję. Czy w związku z tym muszę się rozliczać z podatku w Polsce i płacić podatek od tego...

  • LostGirl2

    Dodano 2017-03-25 16:48 przez LostGirl2

    Czy muszę rozliczyć PIT w Polsce?

    Witam,w ostatnim roku pracowałam w Holandii oraz Anglii - w Polsce nie byłam zatrudniona. Będę rozliczać się z PIT-u w Holandii, ale czy w Polsce również muszę się rozliczać i jeżeli tak, to z jakiego PIT-u?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

    Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

    W przypadku uzyskania dochodów ze źródeł położonych na terytorium RP podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej oraz z działalności prowadzonej na terytorium Niemiec, wnioskodawczyni jest obowiązana do złożenia zeznania PIT-36, w ...

  • Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Umowa o pracę w Szwecji bez podatku w Polsce?

    Podatnik, który pracuje w Szwecji na podstawie umowy o pracę, zaś w Polsce prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo - w RP rozlicza się jedynie z dochodów z działalności gospodarczej. Dochody szwedzkie są zwolnione od ...

  • Praca za granicą: zmiana rezydencji podatkowej

    Praca za granicą: zmiana rezydencji podatkowej

    Osoba, która na stałe wyprowadzi się za granicę w drugiej połowie roku, nie będzie mieć w Polsce rezydencji podatkowej. Oznacza to, że w RP rozliczać się będzie jedynie z dochodów tutaj uzyskanych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.