eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Ulga na niepracującą żonę


SPONSOR KATEGORII:

Szlachetna Paczka

2016-02-26 14:29 autor: misiuniedwa

4 155 odsłon

Ulga na niepracującą żonę

Mam takie pytanie, ponieważ słyszałam, że można odliczyć w PIT za niepracującą żonę. Czy jeśli nie skorzystaliśmy z tego w ubiegłym roku, to czy teraz można ten zaległy również doliczyć i jak?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-01 12:56 autor odpowiedzi: mm1

    Nie istnieje coś takiego jak ulga na niepracującą żonę. Istnieje jednak możliwość wspólnego rozliczenia małżonków, co często jest mylnie nazywane „ulga na niepracującą żonę”.

    W takim przypadku w formularzu PIT-37 w poz. 6 – Wybór sposobu opodatkowania zaznaczamy kwadrat 2 (wspólnie z małżonkiem , zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy). Dzięki tej formie rozliczenia, przy wyliczaniu podstawy opodatkowania w PIT-37 część E. Poz. 112 wpisujemy połowę kwoty z poz. 111 w części D. Po wyliczeniu podatku należnego do zapłacenia Urzędowi Skarbowemu, kwotę z części E poz. 113 mnożymy przez 2, jeżeli wychodzi nam ujemna kwota, to wpisujemy 0 w tę pozycję.


    Przy wspólnym rozliczeniu podatek jest mniejszy niż wówczas gdy rozlicza się tylko pracujacy małżonek.

    Można złożyć korektę zeszłorocznego PIT 37.


    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-01 17:05 autor odpowiedzi: misiuniedwa

    Witam. To jeżeli mogę dokonać korektę pit za ubiegły rok to rozumiem ze wyliczyc należy w ten sam sposób jak za ten rok tak? I rozumiem również ze druk pit za 20 14?

    mm1 skomentował/a odpowiedź 2016-03-01 18:16

    Tak samo tylko na druku pit 37 zaznaczyć "korekta zeznania".

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • agula_113

    Dodano 2016-02-26 10:59 przez agula_113

    Czy mogę rozliczyć ulgę internetową za męża?

    Witam,czy mogę rozliczyć męża z ulgi internetowej, jeżeli ostatnie rozliczenie za internet robiłam mu w 2011 r.? Małżeństwem jesteśmy od 2012 r. i siebie ostatni raz rozliczałam w 2012 r.Pozdrawiam

  • izkaa1989

    Dodano 2016-02-25 20:28 przez izkaa1989

    Małżeństwo rozliczało PIT osobno

    Dzień dobry,babcia mojego partnera 5 lat temu ponownie wyszła za mąż... ktoś powiedział jej, że jeśli ona nie pracuje to nie może rozliczać się razem z mężem.W tym roku ja rozliczyłam ich razem, gdyż są wkońcu małżeństwem i otrzymają zwrot prawie 700 zł... Słyszałam, że jest możliwość wystąpienia o ...

  • oluszka

    Dodano 2016-02-25 19:54 przez oluszka

    Jak rozliczyć ulgę na 3 dzieci - dwoje studiujących?

    Mam 3 dzieci, z których jedno ma 10 lat, córka studiuje dziennie, najstarsza 30 października ukończyła studia - do tego dnia miała statut studenta.Właśnie mam pytanie odnośnie najstarszej - córka od listopada pracowała na umowę o dzieło/lub zlecenie i zarobiła 2903zł  oraz 359 zł z tytułu umowy wolo...

  • banaszak13

    Dodano 2016-02-25 14:49 przez banaszak13

    Ulga na internet - wspólne rozliczenia podatkowe małżonków

    Mąż w 2008 odliczał ulgę internetową w kwocie 100 zł, wtedy też rozliczał się sam i nie byliśmy jeszcze małżeństwem.
    Czy możemy odliczyć w 2015 roku internet w kwocie 550 zł na niego i teraz rozliczamy się wspólnie?

  • Hen

    Dodano 2016-02-24 22:30 przez Hen

    Ulga prorodzinna a dochód

    Witam, pozostaję od kilku lat w związku małżeńskim, córka ma 2 lata, chciałem odliczyć ulgę, ale... mam dochód 100 tys. zł, a żona 30 tys. zł., łącznie przekroczyliśmy 112 tys. zł, ale gdybyśmy rozliczali się osobno...?No właśnie. Możemy rozliczyć się osobno? I wtedy moja żona mogłaby odliczyć ulgę?...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.