eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie podatkowe w Polsce za pracę w Niemczech


2015-08-18 22:44 autor: robijones

2 540 odsłon

Rozliczenie podatkowe w Polsce za pracę w Niemczech

Witam,

przez 3 lata i 7 miesięcy pracowałem w Niemczech. Wróciłem do kraju, i mam takie pytanie: czy jak podejmę teraz pracę w Polsce, to na koniec roku będę musiał rozliczać się również za pracę w Niemczech?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-19 10:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Z postu wnioskuję, że dotychczas mieszkał Pan na stałe w Niemczech i jedynie tam rozliczał Pan podatki, a obecnie powrócił Pan na stałe do Polski. Jeśli w 2015 roku uzyskał Pan dochody z pracy w Niemczech, będzie Pan zobowiązany do wykazania ich w rozliczeniu za 2015 rok wraz z dochodami uzyskanymi w Polsce, PIT-36 i załącznik PIT/ZG ale, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosowanie będzie miała zasada „wyłączenia z progresją”, uzyskane przez Pana dochody z Niemiec posłużą ustaleniu stopy procentowej, która będzie zastosowana do opodatkowania Pana polskich dochodów, tzn. od niemieckich dochodów nie zapłaci Pan podatku w Polsce, ale będą one miały znaczenie, bo np. przekroczy Pan próg w skali podatkowej i zastosowana do polskich dochodów stawka podatku wyniesie więcej niż 18%. Pozdrawiam :)

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-19 17:34 autor odpowiedzi: robijones

    tak dokładnie mieszkałem na stałe, lecz nie rozliczałem sie wogóle gdyż byłem na pierwszej klasie podatkowej na której nie ma obowiązku sie rozliczać. A gdybym do końca roku "nie pracował" i zacząl prace od roku 2016 to za rok 2015 bede musiał składać jakieś zeznanie ? pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-20 09:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Akurat w wypadku Nieiec, jeśli nie uzyska Pan żadnego innego dochodu, poza tym z Niemiec, tzn. który miałby Pan obowiąek rozliczyć według skali podatkowej w Polsce, nie musi Pan składać PIT. Nie znaczy to jednak, że polski fiskus nie jest w stanie sontrolować Pana, między Polską a Niemcami funkcjonują procedury wymiany informacji. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Sikorka

    Dodano 2015-05-29 10:33 przez Sikorka

    Rozliczenie podatku z Niemiec w polskim US

    Pracuję w Niemczech na umowę o pracę. Tam odprowadzane są podatki, ale rozliczać się muszę w Polsce. Nie jestem oddelegowana przez żadną firmę, pracę podjęłam sama.Czy wykazując dochód z Niemiec, mogę też odliczyć diety? Co z dojazdami do pracy, bo mieszkam w Gelzen a pracuję w Essen?

  • menka2010

    Dodano 2015-04-15 15:44 przez menka2010

    Rozliczenie w Polsce. Czy trzeba też w Niemczech?

    Witam,w 2014 roku pracowałem w Polsce, a potem w Niemczech. Obecnie jestem rozliczony wraz z żoną z polskim urzędem, gdzie uwzględniłem swoje polskie i niemieckie dochody. Czy W Niemczech z dochodów niemieckich też się muszę rozliczyć? Jesli tak, to jak to mam zrobić? Zaznaczam, że jestem zameldowan...

  • chekse

    Dodano 2015-03-31 20:58 przez chekse

    Pół roku pracy w Austrii, pół roku pracy w Niemczech. Jak się rozliczyć?

    Od stycznia 2014 do lipca 2014 pracowałam w Austrii legalnie z meldunkiem. Później od sierpnia w Niemczech.Jak i gdzie mam sie rozliczyć?

  • konto usunięte

    Dodano 2015-03-27 00:37 przez konto usunięte

    Rozliczenie podatkowe za 2014 rok

    Od 10.04.2014 do 09.10.2014 pracowałam w Niemczech. W Polsce nie miałam żadnych dochodów. Od października do marca przebywałam w Polsce u rodziców. Teraz na dniach znów wyjeżdżam do Niemiec i zostanę tam do listopada.
    Czy muszę mój dochód z pracy w Niemczech również rozliczyć w Polsce, czy wystarcz...

  • namro

    Dodano 2016-02-01 20:32 przez namro

    Praca w Polsce i Niemczech

    Dzień dobry,w zeszłym roku pracowałam na umowę o pracę w Polsce do kwietnia 2015. Potem przeprowadziłam się do Niemiec, uzyskując tutaj rownież pracę na umowę. Jestem panną, w Polsce jestem od czasu do czasu (tylko na urlop, sumarycznie nie przekracza to miesiąca w ciągu roku). Moje pytanie dotyczy ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania