eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie dochodów z Niemiec, bez dochodów w Polsce


2014-03-10 17:28 autor: Hubera

15 653 odsłon

Rozliczenie dochodów z Niemiec, bez dochodów w Polsce

Witam,

pracuję 3 miesiące w roku w Niemczech. Na początku roku pracuję miesiąc na umowę o pracę sezonową do 50 dni, bez podatku. Na jesień 2 miesiące na umowę o pracę, gdzie pobierane są składki na ubezpieczenie zdrowotne, rentowe itp. oraz podatek dochodowy. W Polsce nie pracuję, nie uzyskuję tutaj innych dochodów niż z lokat w banku.

W celu uzyskania zwrotu podatku w Niemczech, muszę się tam rozliczyć. Na potwierdzenie braku dochodów w Polsce, składałem wniosek w US o wydanie zaświadczenia EU/EOG, gdzie zaznaczałem, że nie składałem zeznania PIT w Polsce, ponieważ nie miałem tu dochodów, wszystko było OK, panie z US potwierdzały, że robię dobrze. Nie było problemu.

Wczoraj byłem, jak co roku w US i Pani z okienka uznała, że muszę złożyć PIT-36 i ZG, nawet jak nie mam polskich dochodów, twierdząc że zmieniło się to w 2013 roku.

Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, że coś się zmieniło w tej kwestii. Na broszurce z US widnieje także zapis: "Podatnik ma obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli osiągnie inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej".

Na tym portalu znalazłem taką wypowiedź eksperta:

"2013-06-17 20:35 autor odpowiedzi: Krzysztof Skrzypek

Rozumiem, że ośrodek interesów życiowych jest w Polsce (do Holandii wyjazdy są czasowe w celu świadczenia pracy). W takim przypadku z całości dochodów należy się rozliczać w Polsce (także z tych uzyskanych w Holandii). Ma tu zastosowanie metoda odliczenia proporcjonalnego. PIT-a należy składać także wówczas, gdy jedyne uzyskane dochody pochodzą z Holandii. Należy złożyć korekty zeznań rocznych i wykazać dochód z Holandii oraz obliczyć podatek z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego. Jeżeli podatek wychodzi wyższy, aniżeli byłby w przypadku zastosowania metody wyłączenia z progresją, można skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej."

Jak to jest naprawdę? Muszę złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, jeśli nie miałem tutaj dochodów, jedynie dochody z pracy w Niemczech?

Od kilku lat sytuacja wygląda podobnie i nie składałem zeznań w Polsce, czy powinienem zgodnie z radą pana Skrzypka złożyć zeznania korygujące?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Hubert

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-13 21:06 autor odpowiedzi: Hubera

  Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie, ponieważ za tydzień jadę do Niemiec, więc muszę ewentulane rozliczenie w Polsce złożyć przed wyjazdem.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 16:16 autor odpowiedzi: Pan Lolek

  Jeżeli NIE jesteś rezydentem polskim to nie będziesz musiał skladać zeznania podatkowego w Polsce. Jeżeli podatnik poza przychodami uzyskanymi za granicą nie uzyskiwał w kraju innych przychodów, nie musi on składać w takim przypadku deklaracji podatkowej. Natomiast w przypadku zastosowania zasady proporcjonalnego odliczenia - deklarację trzeba złożyć. Odwiedź pit.pl/dochody zagraniczne/.Pzdr

  Lolek

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 17:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W Pana przypadku co do zasady PIT nie jest wymagany. W zakresie dochodów niemieckich ma bowiem zastosowanie metody wyłączenia z progresją, która zwalnia z podatku w Polsce dochody uzyskane w Niemczech (przytoczył Pan moją odpowiedź dotyczącą tej drugiej metody). Oznacza to, że w przypadku uzyskiwania tylko dochodów w Niemczech, w Polsce podatek dochodowy nie wystąpi. Nie ma także potrzeby składania PITa. Niemniej na potrzeby wydawania zaświadczeń urzędy skarbowe często zeznań tych wymagają, mimo że podatek nie występi.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-20 15:00 autor odpowiedzi: rbrt300

  Osiągam dochody tylko w niemczech wiec nie mam obowiązku rozliczania sie w polsce ,zameldowanie mam na podkarpaciu ale mieszkam w powiecie wrocławskim dzwonioc do US na podkarpaciu pani muwi ze w maju może wydac mi zaświadczenie UE/EOG bez rozliczania  się ,do końca kwietnia z rozliczaniem.Natomiast  w Pierwszym US Wrocław pani twierdzi że w kazdym przypadku jeżeli chce to zaświadczenie musze się rozliczyć ,szukam  szczegułowych adnotacji do norm prawnych potwierdzających lub zaprzeczającym praktykom stosowanych przez te US .Bo jerzeli przytocze paragraf pani we wrocławiu to nie bede musiałbym jechać na podkarpacie dziekuje .Ach ci polscy urzędnicy parodia

  Oceń odpowiedź 1 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-03-20 21:09 przez pokerzystka

  Jak rozliczyć pracę w Polsce i Niemczech?

  Witam,
  Zadaję pytanie, ponieważ pomimo przetrzepania internetu nie jestem pewna co do tego, jak rozliczyć moją mamuśkę, a mnie właśnie to zadanie powierzyła.
  Mama w roku 2012 pracowała w Polsce od stycznia do końca kwietnia.
  Od 1 maja do końca grudnia pracowała w Niemczech - legalnie, będąc zameldow...

  kategoria: Rozliczenia roczne

 • Dodano 2013-03-16 12:26 przez AnekD

  Jak się rozliczyć z dochodów w Polsce i w Niemczech?

  Witam. Mam pytanie, na które nie znalazłam jak dotąd odpowiedzi. Po kolei. Mąż do czerwca ubiegłego roku pracował w Polsce (umowa o pracę), po czym nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i zarejestrował się w urzędzie pracy (bez możliwości pobieranie świadczeń pieniężnych).
  W sierpniu po...

  kategoria: Rozliczenia roczne

 • Dodano 2013-03-08 11:28 przez Gouchya

  Jak złożyć zeznanie podatkowe - Polska czy Niemcy?

  Witam serdecznie,
  Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego za 2012 rok. Obecnie jestem zameldowana w Polsce i Niemczech. W trakcie 2012 roku pracowałam kilka miesięcy w Polsce, a od polowy roku także w Niemczech.
  Jak powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce? A dotyczy Niemiec?
  Z góry dziękuję z...

  kategoria: Rozliczenia roczne

 • Dodano 2016-04-28 21:51 przez AgnieszkaS

  Rozliczenie za pracę w delegacji w Niemczech

  Witam,mamy taką sytuację - partner pracuje w Niemczech w delegacji, firma jest z Polski. W Polsce nie miał żadnych dochodów za 2015 r., jedynie składki na ubezpiecznie zdrowotne i społeczne są tutaj odprowadzane. Podatek będzie rozliczany w Niemczech. Czy wystarczy wypełnić PIT-36 z załacznikiem PIT...

  kategoria: Rozliczenia roczne

 • Dodano 2015-06-11 09:08 przez Sikorka

  Korekta deklaracji

  Za 2014 r. rozliczyłam się z dochodów uzyskanych w kraju na PIT-37. Zapomniałam o dochodach za 15 dni pracy w Niemczech.Czy robiąc korektę, do PIT-36/ZG i ort-zu dołączam PIT-37 z zaznaczeniem, że jest to korekta, czy tylko zdaję PIT36/ZG i na nim zaznaczam korektę?

  kategoria: Rozliczenia roczne

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.