eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczanie PIT 2014 za pracę Polska-Francja


2014-02-16 16:58 autor: Zuzanna1986

6 638 odsłon

Rozliczanie PIT 2014 za pracę Polska-Francja

Witam,

mam pytanie odnośnie rozliczenia za rok 2013. W marcu 2013 r. podjęłam legalną pracę na terenie Francji. Jednakowoż do 10.02.2013 r. byłam zatrudniona na terenie Polski na umowę zlecenie. Na terenie Francji przebywam do chwili obecnej w związku z czym, w świetle prawa, mój ośrodek interesów osobistych znajduję się tutaj, czytaj Francji.

W związku z tym rozumiem, że za dochody otrzymywane od marca do chwili obecnej odpowiadam przed fiskusem francuskim, a za dochody z początku roku 2013 rozliczam się na klasycznym formularzu PIT-11 w Polsce. Czy dobrze rozumiem przepisy czy może w związku z tym, że moi rodzice mieszkają na terenie Polski i formalnie jestem zameldowana na terenie państwa polskiego muszę rozliczyć się w Polsce na formularzu PIT-36 z uwzględnieniem zarobków uzyskanych z pracy za granicą?

Będę wdzięczna za wszelakie wyjaśnienia, gdyż wolałabym uniknąć ewentualnych nieporozumień w US w Polsce.

Pozdrawiam,

Zuzanna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-17 08:56 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Jeśli ma Pani w Polsce rodzinę i zamierza tu mieszkac na stełe to Polska jest krajem Pani rezydencji podatkowej, zatem w Polsce składa Pani zeznaniae o wszystkich dochodach (bez względu na kraj pochodzenia tych dochodów). We Francji rozlicza się Pani tylko z francuskich dochodów. Oczywiście w zezniau polskim uwzględnia Pani dochód francuski przy zastosowaniu odpowiedzniej metody (w sposób określony przez umowe o unikaniu podwójnego opodatkowania). Dla dochodów z pracy jest to wyłączenie z progresją. (PIT36, PITZG) Dodatkowo informuję, ze przy tej metodzie o ile nie osiagnie się w roku podatkowych polskich dochodów to nie trzeba składać polskiego zeznania, ale w sytuacji wystepowania dochodu zagranicznego i polskiego takie zeznaniae nalezy złożyć.

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-19 15:49 autor odpowiedzi: rudniczek91

  Witam, mam sytuację taką samą jak powyżej, z tym że moja praca we Francji nie trwała dłużej jak 180 dni, w związku z tym nie miałam obowiązku i nie rozliczalam się z niej przed urzędem we Francji. dodam, że moja praca w Polsce była na umowę zlecenie i trwała ok. 3 miesiące. Czy w związku z tym w US w Polsce powinnam złożyć PIT klasyczny + PITZG ? I czy będę musiała odprowadzić podatek od dochodów uzyskanych we Francji?

  Bardzo proszę o pomocną odpowiedź,

  Pozdrawiam

  Magda

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.