eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy powiększony koszt uzyskania przychodu podatnik może wykazać inaczej niż płatnik?


2013-12-28 18:19 autor: Roger

3 905 odsłon

Czy powiększony koszt uzyskania przychodu podatnik może wykazać inaczej niż płatnik?

Mam taki problem: pracuję w instytucji finansowej na etacie jako specjalista IT. W ramach obowiązków pracowniczych piszę programy i specyfikacje. Uważam, że mam więc prawo do powiększonych odpisów z tytułu przewłaszczenia majątkowych praw autorskich.

Dla uproszczenia można przyjąć, że jest to 100% mojego czasu pracy.

Dział kadr odmawia jednak zastosowania podwyższonego Kosztu Uzyskania Przychodu, bo specjalistów IT w stosunku do wszystkich pracowników jest niewielki procent, a komplikowałoby im to pracę.

Nie podpisywałem żadnego oświadczenia o przewłaszczeniu praw autorskich - wiem, że jest to wymagane od pracowników kontraktowych, jednak dla pracowników etatowych, z tego co wiem to nie jest wymagane.

W umowie o pracę moje obowiązki są sformułowane dość ogólnie (nie jest jawnie nic powiedziane o działalności objętej prawem autorskim), jednak w karcie pracy jest powiedziane że będę tworzył oprogramowanie.

W końcu pytanie: gdy dostanę od zakładu pracy zaświadczenie o dochodach, czy mogę w swoim PIT wpisać inne niż zakład pracy KUP?

Istnieje prawo, ale nie obowiązek wykazywania wyższych KUP. Płatnika to nic nie obchodzi, ale dla mnie jako podatnika jest to bardzo istotne (duża różnica w podatku).

Uważam, że jeśli zakład pracy nie wykazuje podwyższonych KUP, to w takim razie nie następuje przewłaszczenie praw majątkowych. W takim razie tworzone przeze mnie oprogramowanie mogę sprzedać na wolnym rynku. Czy dobrze rozumuję?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-20 19:05 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Tak , pracownik może w zeznaniu rocznym zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, do tej części wynagrodzenia, która przysługuje za pracę twórczą wykonywaną przez niego w ramach obowiązków pracowniczych (pod warunkiem, że efekty jego pracy będą stanowić utwory w rozumieniu odrębnych przepisów, pomimo, że pracodawca nie wykazał takich kosztów w PIT-11.

    Na potwierdzenie podaję interpretację : interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 grudnia 2012 r., nr IPTPB2/415-691/12-3/TS

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-23 18:11 autor odpowiedzi: Roger

    Dziękuję za informację, myślę że warto spróbować.

    W międzyczasie z kadr otrzymałem informację, że:- jeśli umowa o pracę nie stanowi inaczej, to następuje przewłaszczenie praw majątkowych (sprawdziłem, tak jest faktycznie), - żeby zastosować podwyższone KUP w sytuacji gdy tylko część obowiązków jest objęta prawem autorskim, to musi być ewidencja czasu pracy tej części (jest, o czym HR chyba nie wiedział) oraz zapis w umowie o pracę.

    Niestety, nigdzie nie znalazłem jaka jest podstawa tego, że musi być jawny wpis w umowie o pracę. Wiem też, że w niektórych firmach od lat stosuje się zasadę, że np. 90% czasu pracy to działalność twórcza objęta prawem autorskim, i nie prowadzą szczególowej ewidencji.

    W kadym razie obecne prawo nie jest sprawiedliwe: opcja domyślna to przewłaszczanie praw majątkowych, bez podwyższonego KUP.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-01-26 19:55 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    ta sprawa była przedmiotem interpretacji :Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 2011.11.25 Sygnatura: IBPBII/1/415-774/11/BJ

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • adamdi

    Dodano 2017-02-21 16:58 przez adamdi

    Rozliczenie odpłatnego zbycia nagrody w PIT-36

    Otrzymałem od banku nagrodę w postaci telefonu komórkowego o wartości 550 zł brutto. Zgodnie z regulaminem promocji nagroda była zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie krótszym niż pół roku sprzedałem ...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-01-26 14:28 przez konto usunięte

    Pomoc w wypełnieniu PIT-u

    Witam,sprzedałem swoje przedmioty do gry, ponieważ już w nią nie gram i podczas sprzedaży zauważyłem, że można na tym zarobić na zasadzie: kup taniej - sprzedaj drożej, więc tak zacząłem robić, kupowane przedmioty miałem maks do miesiąca czasu, czyli teraz od tego pewnie muszę odprowadzić podatek.Te...

  • kolombor

    Dodano 2014-02-25 12:38 przez kolombor

    Koszty uzyskania przychodu - zawyżone z winy pracownika

    Z racji dojeżdżania spoza miejscowości, gdzie znajduje się mój zakład pracy, korzystałem z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Zapomniałem poinformować pracodawcę o zmianie miejsca zamieszkania, na taką samą miejscowość w jakiej jest zakład pracy, od razu po fakcie w związku z czym przez list...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-08-15 21:41 przez konto usunięte

    Podatek na minusie. Jak się rozliczyć?

    Po obliczeniu podatek wyszedł na minus. W jakiś sposób trzeba to zaksięgować, lub zanieść wypełniony PIT?
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-14 21:57 przez konto usunięte

    Podatek a pracownik oddelegowany do pracy tymczasowej

    Podatek za rok 2013 - pracownik oddelegowany do pracy tymczasowej.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania