eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny?


2013-12-04 18:25 autor: darkdream

4 770 odsłon

Czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny?

Witam,

mam pytanie odnośnie ulgi rehabilitacyjnej. Otrzymałam średni stopień niepełnosprawności z powodu problemów psychicznych (02-P). Czy psychoterapia (na rachunku napisane "sesja terapii indywidualnej") jest formą rehabilitacji, którą można odliczyć od podatku? Nikt, nawet US nie jest w stanie mi odpowiedzieć, gdyż od dyrektora izby skarbowej otrzymałam pismo, w którym poproszono mnie o uzupełnienie pisma i zapytano o:

a). Czy a jeśli tak, to jakie formy wsparcia leczenia niepełnosprawności zostały wskazane w orzeczeniu o niepełnosprawności), czy sesje zostały zlecone przez lekarza specjalistę), czy sesja psychoterapii jest zabiegiem rehabilitacyjnym?

ad.a) W orzeczeniu mam napisane, iż wymagam korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.

ad. b) Od kiedy lekarz zleca na piśmie psychoterapię? Wiadomo, że nie ma czegoś takiego, ponieważ do terapeuty czy psychologa - prywatnie nie jest potrzebne skierowanie. Druga sprawa to owszem mój lekarz MÓWIŁ o tym, że MUSZĘ iść na psychoterapię indywidualną, ale nie dał mi tego na piśmie.

ad. c) Po to właśnie pisałam do US, aby to on zajął stanowisko czy psychoterapia jest "zabiegiem rehabilitacyjnym". Niestety otrzymałam tylko odpowiedź, że organ ten, posiada uprawnienia tylko do interpretacji przepisów prawa podatkowego a ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji "sesje terapii indywidualnej" i to na mnie ciąży obowiązek jakkolwiek dowiedzieć się czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny.  

I tutaj jest pytanie - czy psychoterapia to zabieg rehabilitacyjny? Osobiście uważam, że tak - bo dzięki niej dochodzę do zdrowia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-06 06:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Konia z rzędem temu, kto zna odpowiedź na to pytanie. A wszystko przez to, że pojęcie to w zasadzie nie jest ustawowo zdefiniowane (nie tylko w podatku dochodowym). Przytoczę jednak uzasadnienie WSA w Gorzowie Wlkp. do wyroku z 10.03.2010 r. nr I SA/Go 55/10, które może okazać się pomocne (całe orzeczenie dostępne na ).

     

    W ocenie organów podatkowych ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia "rehabilitacja" oraz "rehabilitacja lecznicza". Powołując się na definicję słownikową organy podatkowe wywiodły, że rehabilitacja jest to przywracanie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych, rehabilitacja zaś lecznicza, to połączenia leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię. (…)

     

    Rację mają organy podatkowe, wskazując, że ustawa nie zawiera definicji pojęcia "rehabilitacja" i korzystały przy dokonywaniu interpretacji tego pojęcia z wykładni językowej w oparci o jego znaczenie słownikowe. Lecz dokonana w ten sposób przez organy wykładnia, jest niewłaściwa i nadaje pojęciu "rehabilitacja" znaczenie potoczne, oznaczające przywrócenie kogoś, przystosowanie kogoś, do normalnego życia w społeczeństwie, po jakimś zdarzeniu, np. operacyjnym. Takie znaczenie jest jednak zbyt wąskie.

    Zgodnie z Uniwersalnym słownikiem języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003 r. – rehabilitacja, to przystosowanie od normalnego życia w społeczeństwie osób, które doznały przemijającej lub trwałej utraty zdrowia i stały się na stałe lub na pewien czas inwalidami.

    Rehabilitować, to przystosowywać do normalnego życia w społeczeństwie osobę, która doznała przemijającej lub trwałej utraty zdrowia i stała się na stałe lub na pewien czas inwalidą ( s. 913 ).

    W takim znaczeniu rehabilitacja, to zespół działań, które mają na celu przystosowanie, przywrócenie osoby ( która doznała utraty zdrowia ) do normalnego życia w społeczeństwie. Działania te nie wykluczają z zasady zabiegów operacyjnych. Ważne jest to, aby zabiegi te, były nakierowane na przywrócenie danej osoby od normalnego życia w społeczeństwie.

    Nie można więc dokonać oceny poniesionego przez skarżącą wydatku na leczenie operacyjne, od celu jakiemu ten zabieg służył. Z akt postępowania podatkowego wynika, że skarżąca posiadała wadę ortostatyczną o charakterze postępującym prowadzącym do zniekształcenia uniemożliwiającego poprawne poruszanie się. W obecnym stanie pacjentka kwalifikuje się do leczenia operacyjnego ( rekonstrukcja przodostopia z korekcjami osteotomijnymi kości ) celem odtworzenia prawidłowej anatomii stóp gwarantującej zatrzymanie procesu prowadzącego do trwałego kalectwa ( Konsultacja ortopedyczna z [...] stycznia 2008 r. k. 15 akt administracyjnych). Zabieg, któremu skarżąca się poddała ( leczenie operacyjne ) z całą pewnością, miał na celu przywrócenie jej do normalnego życia w społeczeństwie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-06 20:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Psychoterapia jest zabiegeiem rehabilitacyjnym gdyż rehabilitacja medyczna to kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-06 22:39 autor odpowiedzi: darkdream

    Tylko bardzo bym prosiła o jakieś konkretne wzskazanie czegokolwiek co mogłoby być dla mnie podkładką przy US. Druga kwestia to Izba Skarbowa zadała mi pytanie czy lekarz specjalista mi zalecił terapie. Żaden lekarz nie zleca - chyba, że na NFZ (a jest to rzadkość). W przypadku terapii za którą ja płacę nie potrzebuje zlecenia od lekarza. Fakt, że lekarz wielokrotnie mówił mi, że muszę iść ale nigdy nie dał mi tego na piśmie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-10 13:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Prostej odpowiedzi udzielić się nie da, jako że, co zostało to już wyżej wskazane, przepisy prawa nie regulują pojęcia zabieg rehabilitacyjny.

    W odpowiedzi proszę powołać się na przytoczony wyżej wyrok sądu oraz przytoczyć jego rozważania na ten temat.

    Co do punktów pozostałych, czyli chociażby zlecenia tych zabiegów, proszę to opisać tak jak zrobiła to Pani wyżej (a więc, że lekarze takich zabiegów nie zlecają, ale zalecają ich zrobienie).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • PANNA60

    Dodano 2018-03-20 14:08 przez PANNA60

    Ulga rehabilitacyjna na aparat słuchowy

    Dzień dobry!Posiadam orzeczenie w stopniu lekkim (03-L)Czy można w zeznaniu podatkowym za rok 2017 rozliczyć zakup aparatów słuchowych? Kwota zostanie pomniejszona o dofinansowanie z NFZ.Prosze o informację.

  • marcon_01

    Dodano 2018-02-09 13:21 przez marcon_01

    Rozliczenie podatku - ulga rehabilitacyjna na dziecko

    Witam,proszę o odpowiedź na pytanie. Mam syna z orzeczeniem o niepełnosprawności, które zostało wydane w połowie wrześniu.Czy kwotę ulgi na użytkowanie samochodu osobowego, czyli 2280 zł mogę odliczyć w całości czy proporcjonalnie do wydania orzeczenia, czyli 190 x 4 miesiące? Czy może tylko za trzy...

  • Chemikor1986

    Dodano 2018-02-03 14:12 przez Chemikor1986

    Odliczenie prywatnej rehabilitacji w ramach ulgi rehabilitacyjnej

    Mam znaczny stopień niepełnosprawności. W lipcu 2017 r. przeszłam zabieg wszczepienia endoprotezy kolana. Od kilku lat w większości rehabilituję się prywatnie, tzn. chodzę do tej samej fizjoterapeutki, która mnie rehabilituje. Do lekarza rehabilitacji chodzę, ale rzadko, bo jak da mi skierowanie na ...

  • Chemikor1986

    Dodano 2018-01-22 08:54 przez Chemikor1986

    Ojciec samotnie wychowujący a odliczenia dziecka

    Witam, mam 32 lata i znaczny stopień niepełnosprawności. Pobieram rentę rodzinną po mamie i zmniejszoną rentę socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny. Odliczam sobie leki i inne wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej.Moja mama nie żyje, więc mój ojciec rozlicza się jako rodzic samotnie wychowujący. Czy ...

  • doris787

    Dodano 2017-02-07 11:01 przez doris787

    Ulga rehabilitacyjna a poniesione koszty badań

    Witam,mam orzeczenie o niepełnosprawności czy mogę odliczyć ulgę rehabilitacyjną za badania typu rezonans (koszt 600 zł)?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania