eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca może mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?


2013-09-20 21:07 autor: xpaulax1

16 157 odsłon

Czy pracodawca może mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?

Obecnie przebywam na uropie wychowawczym do 3.10.2013 (90 dni). Pracodawca już dzisiaj mówi o szukaniu innej pracy, że nie ma dla mnie miejsca, moje stanowisko jest zajęte, umowę mam na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Co może mi grozić w przypadku gdy odmówię pracodawcy podpisania wypowiedzenia za porozumieniem stron?

Pytanie zaktualizowano 2013-11-19 21:21

Witam,

Panie Grzegorzu, moj wątek trwa dalej,od niedawnawróciłam do pracy po 5miesiecznym wychowawczym i jak narazie stale jestem wzywana do szefa na rozmowy, co w mojej sytuacji, przekonuje mnie ze powinnam sama złożyć wypowiedzenie, albo że on złoży mi wypowiedzenie ale z orzeczeniem mojej winy, zależy mu aby nie płacić mi odprawy, i w wypowiedzenie wpisze mi przyczynę taką jaka bedzie dla mnie wygodna (ale żeby tylko nie wskazywała na pracodawce) ja z kolei nie chce porozumienia stron, co robić w tej sytuacji?pozdrawiam i proszę o radę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2013-09-20 21:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To zależy kiedy się kończy Pani prawo do urlopu wychowawczwgo. Obecnie nie ma obowiązku podpisywania wypowiedzenia. Wszystko zależy od okoliczności. Jeżeli wraca Pani do pracy, bo kończy się Pani prawo do urlopu, to niestety pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę, gdyż po urlopie nie jest już Pani w "okresie ochronnym".

    xpaulax1 skomentował/a odpowiedź 2013-09-20 21:37

    Prawo do urlopu wychowawczego mam nadal, ale już chciałabym wrócić do pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-20 21:35 autor odpowiedzi: xpaulax1

    Prawo do urlopu wychowawczego mam nadal, ale już chciałabym wrócić do pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-21 15:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jezeli wróci Pani do pracy i obniży etat np. na 3/4 będzie miała Pani jeszcze ochronę przez 12 miesięcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-21 20:24 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    chyba, że pracodawca podejmie decyzję o likwidacji stanowiska pracy (ochrona wóczas nie działa) ale będzie musiał zapłacić dodatkowo odprawę (jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-21 22:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Z orzecznictwa Sądu Najwyższego (uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05, OSNAPiUS 2006/21-22/315/889) wynika jednak, że w okresie urlopu wychowawczego możliwe jest rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,gdy zakłady pracy zatrudnia  co najmniej 20 pracowników. Jeżeli zatrudnia mniej, to nie może Panią zwolnić.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-22 21:27 autor odpowiedzi: xpaulax1

    dziękuję za odpowiedzi, zakład zatrudnia powyżej 20 osób, czy po zakończeniu urlopu wychowawczego zakład musi siekować mnie na badania okresowe ? przed urlopem byłam przez okres ciąży na L4.

    Jak wyegzekwować od pracodawcy to sierowanie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-22 21:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przed powrotem do pracy musi mieć Pani zrobione badania. Bez tego pracodawca może nie dopuścić Panią do pracy. Obowiązek wydania skierowania na badania leży po stronie pracodawcy. W razie kontroli PIP, szef może mieć nałożoną karę, jezeli nie będzie miała Pani zrobionych badań dopuszczajacych do pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 13:03 autor odpowiedzi: magdam11

    Dzień Dobry, jestem w podobnej sytuacji jak xpaulax1, z tym że pracuję w firmie zatrudniającej poniżej 20 pracowników. Oznacza to dla mnie, że chcąc wrócić do pracy od zaraz, a mając prawo do jeszcze roku urlopu wychowawczego (2 lata byłam na wychowawczym), firma zatrudniająca poniżej 20 pracowników nie może mnie zwolnić nawet chcąc zlikwidować stanowisko. Ale czy Szef musi zgodzić się na niepełny etat, czy może odmówić? Rozumiem, że musi mnie przywrócić na poprzednie stanowisko z poprzednią pensją (ewentualnie mniejszą w związku z niepełnym etatem). Czy tak?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 13:09 autor odpowiedzi: magdam11

    Aha i jeszcze jedno: ja z kolei mam umowę na czas określony do 31.01.2015 roku z 2-tygodniowym terminem wypowiedzenia.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 13:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak, musi się zgodzić na powrót i obniżenie etatu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 13:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W takim wypadku ( o ile nie będzie Pani w ciązy) umowa wygasa z datą widniejącą na niej.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 13:12 autor odpowiedzi: magdam11

    Panie Grzegorzu, Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting skomentował/a odpowiedź 2013-09-23 19:19

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 20:10 autor odpowiedzi: xpaulax1

    Panie Grzegorzu, od pracodawcy otrzymałam telefoniczną wiadomość że mam poszukiwać nowej pracy, mój wychowawczy trwał 3 mc, wiecej nie chciałabym brać, nie chciałabym też obniżać etatu ponieważ wiedząc że chce mnie zwolnić atmosfera też nie będzie sprzyjająca spokojnej pracy, planowo mam za 2 tg wrócić, skierowania na badania nie otrzymałam jeszcze, co mam zrobić gdy w tym dniu powrotu otrzymam wypowiedzenie za porozumieniem stron, którego ja nie chcę podpisać, ponieważ nie wiem ile zajmie mi znalezienie nowej pracy, a tak zawsze mogłabym na bezrobocie się zapisać, proszę o radę...boję się co to bedzie jak nie podpiszę za porozumieniem .Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-23 20:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli nie podpisze Pani porozumienia to go nie będzie. Wypowiedzenie umowy za porozumieniem jest możliwe, tylko wtedy gdy dwie strony dogadają się co do warunków. Jeżeli nie podpisze Pani porozumienia to szef musi szukac przyczyny i podać ją w wypowiedzeniu. Zawsze od tajkiego wypowiedzenia może się Pani odwołać do sądu.

    Po powrocie do pracy może Pani przynieść zwolnienie lekarskie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 2 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-02 22:32 autor odpowiedzi: magdam11

    Dobry wieczór, tu magdam11 z sytuacją jaką opisałam wyżej. Jestem po rozmowach z pracodawcą. Czy w związku z tym, że dogaduję się z pracodawcą na prawie wszystko inne niż dotychczas czyli: wysokość obniżenia etatu, zmianę stanowiska (poprzednie nie istnieje, a nowe odpowiada mi i moim kwalifikacjom), zmiany adresu wykonywania pracy (firma przeniosła się do innego budynku) i nazwiska (wyszłam w międzyczasie za mąż), to jak ma formalnie wyglądać to potem w sensie umowy o pracę, żebym była prawnie zabezpieczona? Aneks do obecnej umowy czy nowa umowa? Jeśli będzie to nowa umowa, obawiam się, że nie będę chroniona po powrocie z wychowawczego, bo będę miała status nowego pracownika, czy tak? Czy nowa umowa a aneks nie mają zupełnie znaczenia dla mojej sytuacji? Drugie pytanie: czy kwestię zgłoszenia prośby o obniżenie etatu mogę wysłać po prostu mailowo do firmy czy muszę zachować formę papierową (podanie na papierze z odręcznym podpisem). Trzecie pytanie: jak zabezpieczyć się prawnie przed narzuconymi mi nadgodzinami czy wyjazdami (rzeczowe rozmowy w tym temacie nie zawsze pomagają)? Wystarczy sam zapis w umowie odnośnie wysokości etatu czy chroni mnie dodatkowo prawo pracy (moje dziecko ma 2,5 roku i wiadomo jakie obowiązki się z tym wiążą)? Pozdrawiam, MB

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Gdy pracodawca chce szybko rozstać się z pracownikiem dobrym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia stron. Zakończenie umowy o pracę polega wówczas na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy co do ustania stosunku pracy. Jest to ...

  • Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

    Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica stawiła się w firmie w gotowości do ponownego podjęcia pracy. Tam czekało ją jednak rozczarowanie- pracodawca wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. ...

  • Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

  • Umowy terminowe: wypowiedzenie nie zawsze możliwe

    Umowy terminowe: wypowiedzenie nie zawsze możliwe

    Okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być zgodny z przepisami kodeksu pracy. W przypadku umów terminowych pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie takiej umowy, jednakże nie zawsze ma on możliwość jej ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania