eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie z pracy a zasiłek chorobowy z ZUS


2013-09-20 10:29 autor: HALKA

6 862 odsłon

Zwolnienie z pracy a zasiłek chorobowy z ZUS

Mam skończone 57 lat życia i 30 lat pracy. Na dzień 30 listopada podpisałam zwolnienie z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, jednak od 10 września jestem poważnie chora i prawdopodobnie będę na zwolnieniu 182 dni.

Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić z dniem 30 listopada i wydać świadectwo pracy, a ZUS będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy mimo tego, że nabywam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a po nim prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Proszę o wyczerpującą odpowiedź wraz z podstawą prawną.

Z góry serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-20 11:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zakładając, że urodziła się Pani w styczniu 1956 roku prawa emerytalne nabędzie w lutym 2017, w związku z tym w lutym 2013 weszła Pani w okres ochronny (4 lata przed nabyciem praw emerytalnych). Nie wiem jaka była przyczyna zwolnienia, ale zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca generalnie nie może wypowiedzieć umowy. Od zasady wyrażonej w art. 39 K.p. wskazano wyjątki w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 K.p.) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 K.p.). Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.  przysługuje Pani świadczenie przedemerytalne.

   

  wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku." Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku." Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku."
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-20 11:12
  Oj, ale się zdublowało:):):)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-20 11:39 autor odpowiedzi: HALKA

  ale podpisałam wypowiedzenie i co dalej jak będzie wygladała sprawa opisana w dalszej cześi pytania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-20 11:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będąc na chorobowym nie nabywa Pani prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prawo nabędzie Pani dopiero jak zakończy leczenie , zarejestruje się w UP jako osoba bezrobotna mogąca podjąć prace. po 6 miesiącach pobierania zasiłku nabędzie Pani prawa do świadczenia przedemerytalnego. Tak więc, będąc na chorobowym nie ma Pani praw do innych świadczeń.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 07:07 autor odpowiedzi: HALKA

  Wracając do pierwszej odpowiedzi  Pana to przyczyną zwolnienia był program dobrowolnych odejśc ( dla osób które moją już prawo do wcześniejszej emerytury,zasiłku przedemerytalnego ) za porozumieniem stron ale z przyczyn po stronie pracodawcy. Moje pytanie jest jeszcze takie czy będąc na zwolnieniu chorobowym w dniu 30 listopada zakład rozwiąże ze mną stosunek pracy tak jak podpisałam w porozuminiu i wyda mi świadectwo pracy - czy będzie to dopiero możliwe po zakończeniu chorobowego ?

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 07:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku porozumienia stron umowa wygasnie z datą zawartą na porozumieniu. Zasiłek chrobowy w wyniku trwania choroby nada,l będzie wypłacał ZUS.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

  Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

  2 czerwca 2017 r. do Sejmu RP wpłynął prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.