eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie z pracy a zasiłek chorobowy z ZUS


2013-09-20 10:29 autor: HALKA

5 637 odsłon

Zwolnienie z pracy a zasiłek chorobowy z ZUS

Mam skończone 57 lat życia i 30 lat pracy. Na dzień 30 listopada podpisałam zwolnienie z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, jednak od 10 września jestem poważnie chora i prawdopodobnie będę na zwolnieniu 182 dni.

Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić z dniem 30 listopada i wydać świadectwo pracy, a ZUS będzie mi wypłacał zasiłek chorobowy mimo tego, że nabywam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a po nim prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Proszę o wyczerpującą odpowiedź wraz z podstawą prawną.

Z góry serdecznie dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-20 11:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zakładając, że urodziła się Pani w styczniu 1956 roku prawa emerytalne nabędzie w lutym 2017, w związku z tym w lutym 2013 weszła Pani w okres ochronny (4 lata przed nabyciem praw emerytalnych). Nie wiem jaka była przyczyna zwolnienia, ale zgodnie z art. 39 k.p. pracodawca generalnie nie może wypowiedzieć umowy. Od zasady wyrażonej w art. 39 K.p. wskazano wyjątki w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40 K.p.) oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 K.p.). Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.  przysługuje Pani świadczenie przedemerytalne.

   

  wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku." Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku." Zgodnie z brzmieniem art. 39 K.p., "pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku."
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-20 11:12
  Oj, ale się zdublowało:):):)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-20 11:39 autor odpowiedzi: HALKA

  ale podpisałam wypowiedzenie i co dalej jak będzie wygladała sprawa opisana w dalszej cześi pytania?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-20 11:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będąc na chorobowym nie nabywa Pani prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prawo nabędzie Pani dopiero jak zakończy leczenie , zarejestruje się w UP jako osoba bezrobotna mogąca podjąć prace. po 6 miesiącach pobierania zasiłku nabędzie Pani prawa do świadczenia przedemerytalnego. Tak więc, będąc na chorobowym nie ma Pani praw do innych świadczeń.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 07:07 autor odpowiedzi: HALKA

  Wracając do pierwszej odpowiedzi  Pana to przyczyną zwolnienia był program dobrowolnych odejśc ( dla osób które moją już prawo do wcześniejszej emerytury,zasiłku przedemerytalnego ) za porozumieniem stron ale z przyczyn po stronie pracodawcy. Moje pytanie jest jeszcze takie czy będąc na zwolnieniu chorobowym w dniu 30 listopada zakład rozwiąże ze mną stosunek pracy tak jak podpisałam w porozuminiu i wyda mi świadectwo pracy - czy będzie to dopiero możliwe po zakończeniu chorobowego ?

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-23 07:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku porozumienia stron umowa wygasnie z datą zawartą na porozumieniu. Zasiłek chrobowy w wyniku trwania choroby nada,l będzie wypłacał ZUS.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

 • Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni przebywający na zwolnieniach lekarskich nie otrzymają już całości poborów. Rząd przyjął projekt ustawy o L-4 mundurowych, przewidujący obniżkę uposażenia osób przebywających na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.