eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mój pracodawca i pracownicy mają prawo zmuszać mnie do pracy po 310 godzin miesięcznie?


2013-09-19 19:22 autor: Maddomin

6 916 odsłon

Czy mój pracodawca i pracownicy mają prawo zmuszać mnie do pracy po 310 godzin miesięcznie?

Witam,

pracuję w gastronomi, mam umowę o pracę na pełny etat, ostatnio jestem zmuszany przez pracodawcę i niektórych pracowników do pracowania codziennie 12 godzin z czego miesięcznie wychodzi ponad 310 godzin, jestem zmuszany tez do pracy w dni wolne, jeśli nie zgadzam się na taki tryb pracy to pracodawca grozi rozwiązaniem umowy o pracę z powodu braku dyspozycyjności.

Wiadomo mi, że pracodawca ma prawo do tego żeby rozkazać pracownikowi pracę po godzinach, ale czy takie prawo maja inni pracownicy? Czy praca po 310 godzin miesięcznie nie jest lekką przesadą? Chce wiedzieć czy w wyżej wymienionej sytuacji pracodawca i pracownicy nie łamią żadnych praw, czy mogę coś w tej sprawie zrobić?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-19 20:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po pierwszwe nikt nie może Pana ZMUSZAĆ do pracy. Umowa pracy jest, z której ma się wywiązać pracodawca zarówno w takim samym stopniu jak pracownik. W tym wypadki łamane są wszystkie normy pracy w godzinach nadliczbowych. Elastyczny czas pracy nie sprawia, że pracownik musi tyrać przez cały tydzień bez przerwy. W każdej dobie pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego (czyli 11 godzin + 24 godziny). Limit godzin nadliczbowych zlecanych ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy wynosi 150 godzin w roku kalendarzowym.Jeżeli praw ałamane są nagminnie może zawiadomić Pan PIP o nieprawidłowościach w zakładzie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Truda1

    Dodano 2014-06-19 21:13 przez Truda1

    Wymuszanie świadczenia pracy ponad zawartą umowę

    Czy pracowadca może zmusić mnie do pracy w momencie choroby zmienniczki? Pracuję na umowę o pracę w wymiarze 1/4 etatu na czas nieokreślony. Zmienniczka ma 3/4 etatu, ale często jest chora, pracodawca zmusza mnie do pracy w dni kiedy miała być zmienniczka.
    Jestem notorycznie do tego zmuszana z wyrzu...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 13:30 przez konto usunięte

    Praca w brw Mielec

    Witam,
    od połowy sierpnia do niemal końca 2013 r. pracowałem od poniedziałku do piątku po 12 godz. i co drugą sobotę 8 godz. (60-68 godz. w tyg). Było to za obopólną zgodą, ponieważ pracodawca płacił za godziny nadliczbowe.
    Obecnie pracodawca planuje pracę od poniedzialku do piątku po 12 godz. i w k...

  • Szarak

    Dodano 2013-11-14 10:00 przez Szarak

    Czy praca zdalna liczy się jako nadgodziny?

    Witam,
    pracuję na pół etatu jako mieszanka referenta archiwisty i administratora strony www - podałbym konkretny zawód, ale w tym przypadku jest to niemożliwe. W dni wolne od pracy czy też w trakcie urlopu otrzymywałem telefony od kierownika a czasem od dyrektora z poleceniem zamieszczenia pewnych i...

  • Baśka

    Dodano 2013-10-28 17:17 przez Baśka

    Ustalanie grafiku pracy przez pracodawcę: nadgodziny a urlop wychowawczy

    Czy pracodawca może zaplanować nadgodziny przy tworzeniu planu pracy na dany miesiąc, jeśli mam zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym miesiącu?

  • aap

    Dodano 2014-02-04 11:44 przez aap

    Odbiór nadgodzin

    Witam serdecznie,
    pracuję od poniedziałku do piątku po 8 godzin, raz w miesiącu mam dyżur i pracuję od poniedziałku do niedzieli po 8 godz. W kolejnym tygodniu odbieram sobie nadgodziny -  czwartek i piątek. Czy pracodawca może ustalić i zmusić do odbioru w wyznaczone przez niego dni np. wtorek i śr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Czas pracy: czy to już nadgodziny?

    Czas pracy: czy to już nadgodziny?

    Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje ...

  • Praca kierownika w wolne soboty a inny dzień wolny

    Praca kierownika w wolne soboty a inny dzień wolny

    Rozważmy następujący przypadek: kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej naszej firmy, ze względu na duże natężenie produkcji, w ostatnich kilku miesiącach na polecenie pracodawcy pracował w prawie każdą sobotę - po około 5-6 ...

  • Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

    Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

    Ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu, jak i na pracodawcy, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy.

  • Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

    Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

    Pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają z góry określony system czasu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, w której z różnych przyczyn pracodawcy zlecają pracownikom pracę ponad wymiar. Dochodzi wtedy do ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania