eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy można zmusić pracownika w okresie przedemerytalnym do zmiany warunków pracy?


2013-08-20 20:03 autor: mariam56

13 996 odsłon

Czy można zmusić pracownika w okresie przedemerytalnym do zmiany warunków pracy?

Czy pracodawca może zmusić pracownika, w okresie ochronnym, do zmiany warunków pracy poprzez przekazanie go na pół etatu, wraz z częścią załogi do innej firmy, z którą zawarł umowę na usługę na rzecz tego zakładu, w ramach art. 23?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-20 20:34 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Kodeks pracy chroni osoby w wieku przedemerytalnym tylko przed zwolnieniem, ale nie przed zmianą warunków pracy, nawet jeśli te dla pracownika są niekorzystne.

  mariam56 skomentował/a odpowiedź 2013-08-20 21:32

  Dzięki za odpowiedź! Ale jak to się ma do poniższej interpretacji: "...ze względu na obejmującą pracownika ochronę przedemerytalną, pracodawca może jedynie wypowiedzieć mu warunki zatrudnienia przenosząc go np. na inne stanowisko pracy." zakład nie ulega likwidacji, a jedynie wyodrębniono grupę zawodową, która ma przejść do spółki sprzątającej. Ja mam im organizować pracę, czyli zmienić pracodawcę. Czy nie mają obowiązku zapewnić mi innego stanowiska w Szpitalu? Mam wyższe wykształcenie.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 10:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgodnie z art. 23 prim k.p. (cytowanym) przechodzi Pan/i do nowej firmy na takich samych zasadach pracy i płacy. Nowy pracodawca nie może zmniejszyć etatu na 1/2 ,nie tylko Panu/i  jako osobie chronionej,ale wszystkim przenoszonym pracownikom z tego art.  przez cały okres ochronny. Tym bardziej nie może tego zrobić "stary pracodawca",który was przekazuje. Zgodnie z artykułem 23prim pracodawca ma prawo zaproponować Panu/i przejście do nowej firmy. Oczywiście można się nie zgodzić, ale będzie to skutkowało rozwiązaniem umowy. Przechodząc do nowego pracodawcy w dalszym ciągu okres ochronny zostaje zachowany. W tym czasie może Pan/i mieć zmienione warunki pracy lecz musą być z achowane warunki płacy. W tym czasie zastosowanie mają tylko szczególne warunki rozwiązywania umów z pracownikami występującymi po stronie zakładul ub art.53 k.p.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-08-21 10:01
  Atrykuł 52 kodesu pracy :)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 10:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeszcze jedno.Przy zastosowaniu  23prim k.p. pracodawca nie ma obowiązku zapenienia Panu/i  innego stanowiskaw zakladzie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 16:17 autor odpowiedzi: mariam56

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak myślałam. Wyjaśnię tylko, że w kwestii 1/2 etatu chodzi o to, że pracodawca nie chce się mnie pozbyć, zostawiając 1/ etatu w szpitalu, a do firmy sprzątajacej miałabym przejść na kolejne 1/2 etatu. Czy tak może dzielić?

  Przepraszam, że zajmuję tyle uwagi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-08-21 19:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z art. 23 prim-nie. Przecież to jest inna firma. Musiałby dać Pani umowę zmieniającą warunki pracy i płacy, a tego zrobić nie może.Teoretycznie może zmniejszyć Pani wymiar etatu czy odwołać zes tanowiska kierowniczego , ale nie może obniżyć wynagrodzenia. 

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:27 autor odpowiedzi: mariam56

  Serdecznie Panu dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia.

  Cały czas chodziło mi o zgodność z prawem tego podzielenia mojego etatu. Przecież w takiej sytuacji zostałabym również pozbawiona mozliwości otrzymania 6-miesiecznego zasiłku dla bezrobotnych  przed ewentualnym ubieganiem się o świadczenie przedemerytalne, nie pracując nigdzie na cały etat. Mojej dyrekcji zaproponowałam, że mogę tej firmie robić grafiki w domu na zlecenie, czym aktualnie zajmuję się, między innymi, w ramach mojego etatu.

  Dzięki jeszcze raz za uprzejmość i pozdrawiam!!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  O świadczenia przedemerytalne mogłaby się Pani ubiegać ,kiedy nastąpiłaby likwidacja i zostałaby Pani zwolniona z przyczyn zakładu pracy np.w ramach zwolnień grupowych.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:50 autor odpowiedzi: mariam56

  Dzięki Panie Grzegorzu!

  Będę nieskromna, ale powiem, że należę do pracowników, których moja firma chętnie się nie pozbędzie. Ale chciano ugrać coś dla siebie, czyli pokazać, że zejdą z połowy etatu w kosztach osobowych.

  Życzę miłego wieczoru i dziękuję jeszcze raz!

  Maria Mirecka, Sztum

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • budowlaniec1

  Dodano 2013-12-06 21:14 przez budowlaniec1

  Zmiana etatu na 1/2 pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną

  Czy na skutek zmiany struktury organizacyjnej można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić wymiar czasu pracy z pełnego na 1/2 a tym samym obniżyć wynagrodzenie. Czy można pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną zmienić stanowisko?

 • zośka

  Dodano 2013-10-21 19:02 przez zośka

  Dodatek wyrównujący w okresie ochrony przedemerytalnej

  Jestem 4 lata przed emeryturą. Pracodawca chce wszystkim pracownikom odebrać dodatki stażowe (mamy otrzymać wypowiedzenia zmieniające). Czy należy mi się dodatek wyrównujący?
   

 • grazyna562

  Dodano 2013-07-03 10:13 przez grazyna562

  Okres ochronny przed emeryturą a wypowiedzenie stanowiska pracy. Czy mogę się nie zgodzić?

  W okresie ochronnym przed emeryturą, otrzymałam wypowiedzenie stanowiska pracy oraz wynagrodzenia zmniejszającego. Czy odmowa zmiany warunków pracy i płacy będzie jednoznaczna z wypowiedzeniem pracy, jeżeli nie wyrażę zgody tylko wniosę sprzeciw? Czy w tym wypadku firma rozwiąże ze mną umowę o pracę...

 • jojojojo1980

  Dodano 2012-12-26 21:00 przez jojojojo1980

  Zmiany warunków zatrudnienia

  Mam 56 lat i pracuję jako sprzątaczka w firmie z udziałem skarbu państwa i mam umowę na czas nie określony. Obowiązuje mnie okres ochronny dlatego pracodawca nie może mnie już zwolnić.
  Mój problem polega na tym, że firma w której jestem zatrudniona zwolniła wszystkie sprzątaczki i zatrudniła Firmę z...

 • Pegaz

  Dodano 2018-01-01 20:25 przez Pegaz

  Ochrona przedemerytalna i art. 23

  Jestem maszynistą wyciągowym w KWK Wujek, której część (ruch Śląsk) od 1.02.2018 przechodzi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (likwidacji). Według orzeczenia ZUS na emeryturę mogę przejść 24.06.2019 r.Czy pracodawca przenosząc mnie na inną kopalnię spółki Polaka Grupa Górnicza na inne stanowisko (mn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Jeżeli zachodzi konieczność zmiany warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie przedemerytalnym, a pracownik ten nie wyraża zgody na ich zmianę w drodze porozumienia stron, pracodawca podlega w tej kwestii znacznym ograniczeniom. ...

 • Opieka nad dzieckiem, czyli o 2 dniach zwolnienia od pracy

  Opieka nad dzieckiem, czyli o 2 dniach zwolnienia od pracy

  Choroba opiekunki czy nagły wyjazd partnera, który miał przejąć opiekę nad dzieckiem, to tylko niektóre z sytuacji, kiedy pracująca mama musi na cito zorganizować sobie wolny czas. W takim przypadku powinna pamiętać, że obowiązujące w ...

 • Wizerunek pracownika w materiałach marketingowych firmy

  Wizerunek pracownika w materiałach marketingowych firmy

  Pracodawcy nie stronią dziś od wykorzystywania wizerunku swoich pracowników. Trudno się temu dziwić, tym bardziej że – słusznie zresztą – twierdzi się, że pracownicy są najważniejszym zasobem organizacji. Wizerunek pracowników ...

 • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.