eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy można zmusić pracownika w okresie przedemerytalnym do zmiany warunków pracy?


2013-08-20 20:03 autor: mariam56

13 110 odsłon

Czy można zmusić pracownika w okresie przedemerytalnym do zmiany warunków pracy?

Czy pracodawca może zmusić pracownika, w okresie ochronnym, do zmiany warunków pracy poprzez przekazanie go na pół etatu, wraz z częścią załogi do innej firmy, z którą zawarł umowę na usługę na rzecz tego zakładu, w ramach art. 23?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-20 20:34 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Kodeks pracy chroni osoby w wieku przedemerytalnym tylko przed zwolnieniem, ale nie przed zmianą warunków pracy, nawet jeśli te dla pracownika są niekorzystne.

  mariam56 skomentował/a odpowiedź 2013-08-20 21:32

  Dzięki za odpowiedź! Ale jak to się ma do poniższej interpretacji: "...ze względu na obejmującą pracownika ochronę przedemerytalną, pracodawca może jedynie wypowiedzieć mu warunki zatrudnienia przenosząc go np. na inne stanowisko pracy." zakład nie ulega likwidacji, a jedynie wyodrębniono grupę zawodową, która ma przejść do spółki sprzątającej. Ja mam im organizować pracę, czyli zmienić pracodawcę. Czy nie mają obowiązku zapewnić mi innego stanowiska w Szpitalu? Mam wyższe wykształcenie.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 10:00 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zgodnie z art. 23 prim k.p. (cytowanym) przechodzi Pan/i do nowej firmy na takich samych zasadach pracy i płacy. Nowy pracodawca nie może zmniejszyć etatu na 1/2 ,nie tylko Panu/i  jako osobie chronionej,ale wszystkim przenoszonym pracownikom z tego art.  przez cały okres ochronny. Tym bardziej nie może tego zrobić "stary pracodawca",który was przekazuje. Zgodnie z artykułem 23prim pracodawca ma prawo zaproponować Panu/i przejście do nowej firmy. Oczywiście można się nie zgodzić, ale będzie to skutkowało rozwiązaniem umowy. Przechodząc do nowego pracodawcy w dalszym ciągu okres ochronny zostaje zachowany. W tym czasie może Pan/i mieć zmienione warunki pracy lecz musą być z achowane warunki płacy. W tym czasie zastosowanie mają tylko szczególne warunki rozwiązywania umów z pracownikami występującymi po stronie zakładul ub art.53 k.p.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-08-21 10:01
  Atrykuł 52 kodesu pracy :)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 10:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeszcze jedno.Przy zastosowaniu  23prim k.p. pracodawca nie ma obowiązku zapenienia Panu/i  innego stanowiskaw zakladzie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 16:17 autor odpowiedzi: mariam56

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak myślałam. Wyjaśnię tylko, że w kwestii 1/2 etatu chodzi o to, że pracodawca nie chce się mnie pozbyć, zostawiając 1/ etatu w szpitalu, a do firmy sprzątajacej miałabym przejść na kolejne 1/2 etatu. Czy tak może dzielić?

  Przepraszam, że zajmuję tyle uwagi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-08-21 19:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z art. 23 prim-nie. Przecież to jest inna firma. Musiałby dać Pani umowę zmieniającą warunki pracy i płacy, a tego zrobić nie może.Teoretycznie może zmniejszyć Pani wymiar etatu czy odwołać zes tanowiska kierowniczego , ale nie może obniżyć wynagrodzenia. 

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:27 autor odpowiedzi: mariam56

  Serdecznie Panu dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia.

  Cały czas chodziło mi o zgodność z prawem tego podzielenia mojego etatu. Przecież w takiej sytuacji zostałabym również pozbawiona mozliwości otrzymania 6-miesiecznego zasiłku dla bezrobotnych  przed ewentualnym ubieganiem się o świadczenie przedemerytalne, nie pracując nigdzie na cały etat. Mojej dyrekcji zaproponowałam, że mogę tej firmie robić grafiki w domu na zlecenie, czym aktualnie zajmuję się, między innymi, w ramach mojego etatu.

  Dzięki jeszcze raz za uprzejmość i pozdrawiam!!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  O świadczenia przedemerytalne mogłaby się Pani ubiegać ,kiedy nastąpiłaby likwidacja i zostałaby Pani zwolniona z przyczyn zakładu pracy np.w ramach zwolnień grupowych.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 20:50 autor odpowiedzi: mariam56

  Dzięki Panie Grzegorzu!

  Będę nieskromna, ale powiem, że należę do pracowników, których moja firma chętnie się nie pozbędzie. Ale chciano ugrać coś dla siebie, czyli pokazać, że zejdą z połowy etatu w kosztach osobowych.

  Życzę miłego wieczoru i dziękuję jeszcze raz!

  Maria Mirecka, Sztum

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Zmiana warunków zatrudnienia w okresie przedemerytalnym

  Jeżeli zachodzi konieczność zmiany warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie przedemerytalnym, a pracownik ten nie wyraża zgody na ich zmianę w drodze porozumienia stron, pracodawca podlega w tej kwestii znacznym ograniczeniom. ...

 • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

 • Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

  Większe prawa pracownika. Prezydencki projekt ustawy

  2 czerwca 2017 r. do Sejmu RP wpłynął prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień ...

 • Ochrona przedemerytalna po obniżeniu wieku emerytalnego

  Ochrona przedemerytalna po obniżeniu wieku emerytalnego

  Stosunek pracy nawiązany z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, podlega ochronie przed ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.