eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę przerwać urlop wychowawczy, aby iść na L4, a ZUS nie będzie się czepiał?


2013-08-07 12:08 autor: anecia876

13 841 odsłon

Czy mogę przerwać urlop wychowawczy, aby iść na L4, a ZUS nie będzie się czepiał?

Witam!

Od 27 kwietnia jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 27.04.2014, zaszłam w druga ciążę (aktualnie 12 tydzień). Czy mogę wrócić do pracy jednocześnie przerywając urlop wychowawczy? Czy będę w razie potrzeby mogła iść na L4? Jeżeli tak, to po jakim czasie?

Dodam, że całą poprzednią ciążę byłam na zwolnieniu, bo z powodu złego samopoczucia nie dawałam rady pracować. Czy ZUS nie stwierdzi, że próbuję wyciągnąć od nich pieniądze (nie nałoży na mnie jakiejś kary)? Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od jakichś 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie pracuję 4 lata.

P.S. Nie boję się zwolnienia od pracodawcy, gdyż to on próbuje ściągnąć mnie na moje poprzednie stanowisko chociaż na kilka miesięcy.

Bardzo proszę o pomoc!

Pytanie zaktualizowano 2013-08-07 12:10

jestem zatrudniona na umowe na czas nieokreslony od jakies 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie 4 lata

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-13 09:39 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy, uprzednio informując pracodawcę (art. 186 KP). W przypadku złego samopoczucia, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. ZUS nie ma prawa a priori zakwestionować zwolnienia lekarskiego. Dopiero wezwania na komisję lekarską i ocena faktycznego stanu zdrowia może być podstawą do zakwestionowania zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego.

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • maja251

  Dodano 2014-04-07 14:38 przez maja251

  Ciąża na urlopie wychowawczym i umowa na czas nieokreślony

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym (który niebawem mi się kończy - za 2 miesiące) i zaszłam w ciążę.
  Co w takiej sytuacji mam zrobić, aby uzyskać świadczenia? Czy muszę wracać do pracy? Czy przerywać urlop wychowawczy...

 • asiula0727

  Dodano 2012-06-20 13:04 przez asiula0727

  Powrót do pracy po przerwaniu urlopu wychowawczego

  Witam serdecznie
  Obecnie jestem drugi rok na wychowawczym. W lutym zaszłam w ciąże, więc teraz jestem w 18 tyg ciąży. Chciałabym przerwac urlop wychowawczy i pójśc na L4.
  Czy będąc w tak zaawansowanej ciąży, pracodawca może odmówic mi podjęcia pracy?
  Czy tego dnia kiedy powracam do pracy po przerwan...

 • joankuc

  Dodano 2013-09-26 14:47 przez joankuc

  Badania okresowe po przerwanym urlopie wychowawczym a L4

  Witam,
  30 dni wcześniej poinformowałam swojego pracodawcę, że przerywam urlop wychowawczy i że 9 października stawiam się w pracy. Obecnie jestem w 13. tygodniu ciąży i 9.10 zamierzam przedstawić zwolnienie lekarskie. Pierwszego dnia pracy powinnam pojawić się z aktualnymi badaniami.
  Moje pytanie br...

 • kaaasia1982

  Dodano 2013-07-25 16:15 przez kaaasia1982

  Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym

  Witam,
  Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, który przysługuje mi do 12.07.2013 r. Okazało się, że jestem w ciąży, dlatego planuję przerwać urlop i wrócić do pracy jednocześnie idąc na zwolnienie, aby otrzymywać świadczenia. Jednak z uwagi na to, że w pracy nie ma mnie już ponad 2 lata zastan...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-24 09:48 przez konto usunięte

  Koniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a L4. Jak poinformować pracodawcę?

  Witam,
  Do 31.12.2013 r. jestem na urlopie wychowawczym (umowa o pracę jest na czas nieokreślony). Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży. Po zakończeniu urlopu wychowawczego planuję przejść na zwolnienie lekarskie. Czy mogę wcześniej poinformować pracodawcę o moich planach bez ryzyka zwolnienia np....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • "Lewe" zwolnienia lekarskie - plaga, z którą można walczyć

  "Lewe" zwolnienia lekarskie - plaga, z którą można walczyć

  Nadchodzi jesień – czas powrotów z wakacji i ostatnich urlopów. „Bycie chorym na samą myśl o powrocie do pracy” coraz częściej przestaje być przenośnią, a staje się rzeczywistością wielu polskich pracowników, którzy chętnie ...

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.