eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam!

Od 27 kwietnia jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 27.04.2014, zaszłam w druga ciążę (aktualnie 12 tydzień). Czy mogę wrócić do pracy jednocześnie przerywając urlop wychowawczy? Czy będę w razie potrzeby mogła iść na L4? Jeżeli tak, to po jakim czasie?

Dodam, że całą poprzednią ciążę byłam na zwolnieniu, bo z powodu złego samopoczucia nie dawałam rady pracować. Czy ZUS nie stwierdzi, że próbuję wyciągnąć od nich pieniądze (nie nałoży na mnie jakiejś kary)? Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od jakichś 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie pracuję 4 lata.

P.S. Nie boję się zwolnienia od pracodawcy, gdyż to on próbuje ściągnąć mnie na moje poprzednie stanowisko chociaż na kilka miesięcy.

Bardzo proszę o pomoc!

Pytanie zaktualizowano 2013-08-07 12:10
jestem zatrudniona na umowe na czas nieokreslony od jakies 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie 4 lata

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-13 09:39 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy, uprzednio informując pracodawcę (art. 186 KP). W przypadku złego samopoczucia, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. ZUS nie ma prawa a priori zakwestionować zwolnienia lekarskiego. Dopiero wezwania na komisję lekarską i ocena faktycznego stanu zdrowia może być podstawą do zakwestionowania zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.