eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy mogę przerwać urlop wychowawczy, aby iść na L4, a ZUS nie będzie się czepiał?


2013-08-07 12:08 autor: anecia876

10 637 odsłon

Czy mogę przerwać urlop wychowawczy, aby iść na L4, a ZUS nie będzie się czepiał?

Witam!

Od 27 kwietnia jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 27.04.2014, zaszłam w druga ciążę (aktualnie 12 tydzień). Czy mogę wrócić do pracy jednocześnie przerywając urlop wychowawczy? Czy będę w razie potrzeby mogła iść na L4? Jeżeli tak, to po jakim czasie?

Dodam, że całą poprzednią ciążę byłam na zwolnieniu, bo z powodu złego samopoczucia nie dawałam rady pracować. Czy ZUS nie stwierdzi, że próbuję wyciągnąć od nich pieniądze (nie nałoży na mnie jakiejś kary)? Jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślony od jakichś 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie pracuję 4 lata.

P.S. Nie boję się zwolnienia od pracodawcy, gdyż to on próbuje ściągnąć mnie na moje poprzednie stanowisko chociaż na kilka miesięcy.

Bardzo proszę o pomoc!

Pytanie zaktualizowano 2013-08-07 12:10

jestem zatrudniona na umowe na czas nieokreslony od jakies 3 lat, a u tego pracodawcy w sumie 4 lata

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-13 09:39 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego i wrócić do pracy, uprzednio informując pracodawcę (art. 186 KP). W przypadku złego samopoczucia, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. ZUS nie ma prawa a priori zakwestionować zwolnienia lekarskiego. Dopiero wezwania na komisję lekarską i ocena faktycznego stanu zdrowia może być podstawą do zakwestionowania zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.