eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › nadgodziny a godziny dyżuru


2007-11-16 12:20 autor: konto usunięte

3 580 odsłon

nadgodziny a godziny dyżuru

Witam

pracuje w PKS'ie jako kierowca autobusu.

Każdy z kierowców miesięcznie wyrabia średnio około 250 godzin. Problemem jednak jest to iz moim zdaniem zle naliczane sa nadgodziny.

Otoz

na umowie mamy dwie stawki. Ja np za godziny nominalne mam 6zl/h oraz godziny "za dyzur" 5zl/h

i teraz jezeli np miesiac listopad ma 168 godzin nominalnych i

jezeli mam wypracowanych 240 godzin to

168 jest mnozone razy 6 zl

a reszta godzin (nadgodziny) poprostu sa wrzucane w dyzur

i jest mnozona razy 5 zl (czyli pozostale 72 godziny)

Zaznaczam iz te godziny dyzurowe nic nie maja wspolnego z dyzurem takim "pod telefonem". Poprostu czas postoju powyzej 15 minut jest wliczany jako dyzur. Dziennie pracujemy po 10-12 godzin i nie mamy nadgodzin placonych

chcialbym wiedziec czy jest to zgodne z prawem. Czy przypadkiem pracodawca zaslaniajac sie tym artykulem

"

Art. 1515.

§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur).

§ 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

§ 3. Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

§ 4. Przepisu § 2 zdanie drugie oraz § 3 nie stosuje się do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

"

nie ucieka przypadkiem od placenia nadgodzin? Pracujemy rowniez w niedziele i swieta za ta sama stawke. Przy postoju dluzej niz 15 minut czas wliczany jest juz w dyzur :(

prosze o pomoc

btw powyzszy artykul wg mojego myslenia zaprzecza innemu artykulowi poniewaz przeciez pracodawca nie moze mnie zmusic do nadgodzin. Chce tylko wyrabiac nominal czasowy. A wg tego jednak musze robic po 250 godzin miesiecznie

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-16 13:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A co Pan wykonuje podczas tego "dyżuru"? Dodam, iż czas pracy kierowców został oddzielnie uregulowany przez ustawodawcę w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. 92, poz. 879). Należy przede wszystkim stosować te przepisy, a dopiero gdy nie ma w nich rozwiązania, sięgać do kodeksu pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-16 13:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    w godzinach "dyżurowych" siedzimy na dyspozytorni i czekamy na następny kurs. Lub też siedzimy w autobusie i czekamy na powrót (np godzina do odjazdu). Dodam tylko że przy rozliczaniu karty pracy i tak to nie ma nic z tym wspólnego ponieważ tak jak pisałem

    czy ja jeżdże, czy siedze to i tak nominał jest wyliczany po wyższej stawce, a reszta nadgodzin poprostu mnożona jest przez niższą stawkę (na kwicie oznaczone jest to jako dyżur)

    Czyli wracam z jednego kursu np o godzinie 12:00 i mam przerwe do następnego kursu do godziny 13:00. Poprostu siedze w pokoju przeznaczonym dla kierowców i czekam. Czasami jednak się zdaża iż w tym czasie dyspozytor wysyła na inny kurs (zamiana). Wstaje i jade na inny kurs wyznaczony przez dyspozytora. Mniej więcej tak to wygląda

    Nie bardzo jednak rozumiem o co chodzi z tym czasem dla kierowców ponieważ na autobusach jest troszke inaczej bo czas jest przerywany. Nie wiem jak to wszystko poskładać do kupy i w końcu nie rozumiem czy te ustawowe nadgodziny, dodatek 100% się należy czy nie

    Ogólnie trzymając się logiki to wygląda to tak:

    im więcej pracujemy, tym mniej zarabiamy :(

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-01 17:53 autor odpowiedzi: buzz102

    A jak to jest z dyżurami w Aptece , w takim 40-to godzinnym tygodniu pracy , jeśli zwykle któryś z ośmiogodzinnych dni jest "przedłużony" przez szefa , do rana i dalej pracuję do 15tej.Za dyżur szef płaci , w tygodniu 100zł , a w sobotę 150zł (od 8:30 całą dobę) , gdy dyżur jest w niedzielę , to 200zł (od 8:30 do poniedziałku do 8:00 ) i po dyżurze niedzielnym pracuje zawsze do 15-tej.Czy tak może być?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania