eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odmowa urlopu okolicznościowego


2008-04-08 15:04 autor: anetakm

10 657 odsłon

Odmowa urlopu okolicznościowego

Witam serdecznie i proszę o informację, czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu okolicznościowego.

Teść zmarł 2 miesiące temu i nie wzięłam do tej pory urlopu z tytułu jego śmierci. W dniu pogrzebu byłam na zwolnieniu lekarskim, potem były ferie zimowe i jakoś zleciało. Po feriach czyli 2 tygodnie po pogrzebie zapytałam o ten urlop w sekretariacie szkoły, ale powiedziano mi, że teraz to on mi już nie przysługuje - trzeba go wziąć w okolicy śmierci bliskiej osoby. Natomiast w internecie przeczytałam, że nie ma nic o okresie kiedy powinno się taki urlop wykorzystać.

Proszę o wyjaśnienie. Bardzo dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-04-09 10:02 autor odpowiedzi: teresa

    urlop okolicznościowy udzielany jest na daną okoliczność, nie jest to wolne obligatoryjne lecz uprawnienie przysługujące pracownikowi, aby mógł mieć wolne w momencie wystąpienia w jego życiu ważnych wydażeń życiowych- jeśli w czasie występowania danej okoliczności miała Pani wolne z jakiegoś innego tytułu to ten wolny dzień nie jest Pani potrzebny. Co do okresu wykorzystania to faktycznie nie jest ściśle określone kiedy należy udzielić takiego dnia, ale jak sama nazwa tego wolnego mówi jest to urlop brany w okolicach tych ważnych wydażeń życiowych lub czynności związanych z tym wydażeniem - w tym przypadku udzielenie tego dnia z tytułu zgonu teścia w tak dalekiej odległości od tego faktu byłoby uzasadnione np. odczytaniem testamentu natomiast wzięcie tego wolnego dla samego wolnego nie jest uzasadnione.

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-09 10:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Urlop okolicznościowy jest to zwolnienie pracownika ze względu na szczególne okoliczności osobiste. Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy tzw. urlopu okolicznościowego. Pracownik musi jednak zgłosić pracodawcy o swojej nieobecności w pracy i podać termin. Wymagane jest, aby pracownik wykazał dokumenty potwierdzające zaistnienie wydarzenia uprawniającego do urlopu okolicznościowego (np. świadectwo urodzenia dziecka, akt zgonu). Ilość dni urlopu okolicznościowego zależy od ważności zdarzenia i pokrewieństwa z pracownikiem. Jeden dzień urlopu okolicznościowego przypada wrazie śmierci teścia. Szanowna Pani w Pani przypadku zadzrzenie to zaszło już dawno temu a więc pracodawca nie ma podstaw aby udzielić owego urlopu. Jednakże podpowiem (jeśli potrzebuje Pani wolnego), iż pracownikowi przysługuje w każdym roku kalendarzowym cztery dni wolne tzw. urlop na żądanie, do otrzymania którego pracownik nie musi mieć zgody pracodawcy. Niemniej jednak pracownik musi poinformować pracodawcę o swojej nieobecności.:)

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania