eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam, 

Mam pytanie: chcę wrócić do pracy po 2-letnim urlopie wychowawczym, ale wiem że dostanę wypowiedzenie z pracy i zastanawiam się czy jeśli zgodzę się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, to dostanę zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy? Czy tylko jeśli będzie to rozwiązanie umowy z winy pracodawcy, taki zasiłek będzie mi udzielony?

I czy jeśli będzie konieczne abym wróciła choć na jeden dzień do pracy (po to aby było mi wręczone wypowiedzenie), to muszę poddawać się badaniom lekarskim (zdolność do pracy) i kto za nie zapłaci: ja czy zakład pracy? Jak powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę abym mogła uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych bez konieczności odczekiwania na przyznanie tego świadczenia?

Byłam zatrudniona od marca 2009 na czas określony (do roku 2019), w marcu 2010 zaszłam w ciążę i od początku byłam na chorobowym, później macierzyński i urlop wychowawczy przez 2 lata. W trakcie mojego urlopu wychowawczego firma została przejęta przez inną spółkę razem z pracownikami w tym także ze mną w umowie, którą podpisywałam z pierwszą firmą jest zapis o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia - co z tym wypowiedzeniem, jeśli firma nie chce przedłużyć ze mną umowy (rzeczywisty powód tego nie-przedłużania to fakt, że na moje miejsce chcą przyjąć mężczyznę).
Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 00:40
jak powinno nastąpić rozwiązanie umowy o pracę abym mogła uzyskać prawo do zasiłku   dla bezrobotnych bez konieczności odczekiwania na przyznanie tego świadczenia
Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 01:09
byłam zatrudniona od marca 2009 na czas określony( do roku 2019) w marcu 2010 zaszłam  w ciąże i od początku byłam na chorobowym, póżniej macierzyński i urlop wychowawczy przez 2 lata. w trakcie mojego urlopu wychowawczego firma została przejęta przez inną spółkę razem z pracownikami w tym także ze mną w umowie którą podpisywałam z pierwszą firmą jest zapis o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia- co z tym wypowiedzeniem jeśli firma nie chce przedłużyć ze mną umowy( rzeczywisty powód tego nie-przedłużania to fakt że na moje miejse chcą przyjąć mężczyznę)
Pytanie zaktualizowano 2013-07-03 10:35

dziękuje za odpowiedź

czyli umowa powinna być rozwiązana z przez pracodawcę z przyczyn np zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dot. zakładu pracy, Bezpośrednio przed urlopem macierzyńskim byłan na zwolnieniu l4 ponad 30 dni więc muszę poddać siębadaniom lekarskim za które zapłaci pracodawca mimo iż w dniu mojego powrotu do pracy otrzymam wypowiedzenie umowy A CO Z 2 TYGODNIOWYM OKRESEM WYPOWIEDZENIA CZY OBOWIĄZUJE W WYŻEJ WYMIENIONYM PRZYPADKU i czy będę musiała świadczyć pracę przez te 2 tygodnie na rzecz pracodawcy????????? proszę o szybką odpowiedź i z góry bardzo dzękuję

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-03 09:52 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Wsytuacji, gdy pracodawca wypowie Pani umowę lub zostanie ona rozwiązana na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, prawo do zasiłku będzie przysługiwało po 7 dniach od daty rejestracji. W przypadku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, z przyczyn innych niż wskazane wyżej, prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach od daty rejestracji i zasiłek o te 90 dni ulega skróceniu.

    Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Samo przebywanie na urlopie macierzyńskim oraz wychowawczym nie rodzi potrzeby odbycia kontrolnych badań lekarskich. Jeżeli jednak bezpośrednio przez rozpoczęciem urlopu przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim przez okres dłuższy niż 30 dni, wówczas zachodzi konieczność przeprowadzania kontrolnego badania lekarskiego. Badania przeprowadzane są zawsze na koszt pracodawcy. Określa to Kodeks Pracy w art 229 par 6.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

Podobne pytania

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Eksperci radzą

Tematy

Poprzednie pytania

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.