eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › nieprawidlowa umowa


2008-02-28 10:02 autor: konto usunięte

2 173 odsłon

nieprawidlowa umowa

Pracowalam przez 2,5 miesiaca w siedzibie pewnej firmy, wykonujac polecenia pracodawcy (w okreslone dni, nienormowany czas pracy). Na rozmowie o prace dowiedzialam sie, ze moge dostac umowe o prace i okreslone wynagrodzenie za miesiac.

Mimo to, pierwsza umowe dostalam do reki po 6 tygodniach, kiedy mialam juz jedna wyplate na koncie i musialam ja podpisac, byla to umowa o dzielo.

Poniewaz nastepnej umowy nie dostalam, zlozylam ustne wypowiedzenie, dalam im 4 tygodnie na znalezienie zastepcy, chociaz w zasadzie nie bylam do tego zobowiazana, ale chcialam im isc na reke...

Atmosfera sie pogorszyla, nastepna wyplate dostalam bez waznej umowy, bez niczego, tylko jako przelew na konto. Byla pomniejszona o 400zl bez zadnego wyjasnienia czemu.

Pracodawca twierdzil, ze wystawil ja na podstawie pierwszej, ale tamta byla podpisana tylko na poprzedni miesiac.

Kiedy poprosilam o wyjasnienie tej sytuacji, gdyz wedle niezaleznego pracownika wykonywalam tak naprawde prace podlegajaca umowie o prace, a nie o dzielo, moj pracodawca zaczal krecic, sam sie mylic we wlasnych zeznaniach ( twierdzil np. ze nie mialam z nim umowy w grudniu i styczniu, kiedy zapytalam czy w takim razie pracowalam na czarno, zmienil zdanie, ze dal mi druga wyplate na podstawie pierwszej, chociaz ta byla wydana na zupelnie inny okres etc.). Co wiecej, kiedy zaproponowalam mu polubowne rozwiazanie sprawy, czyli wydanie umowy i wyplacenie zaleglosci, albo podanie sprawy do PIP i sadu, pracodawna napisal, ze sam mnie poda do sadu za zastraszanie....

Chcialabym uregulowac te sytuacje, dostac umowe o prace, swiadectwo pracy, miec zaplacone zalegle skladki itd. Czy mam do tego prawo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-28 13:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. A także nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Szanowna Pani prosze skontaktować się ze specjalistą z PIP, który udzieli jednoznacznie -bezpłatnie porady w tej kwestii. Podaje namiar do PIP w Pani województwie -

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-28 14:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziekuje Pani za odpowiedz, na pewno skorzystam z takiej porady....

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-28 19:13 autor odpowiedzi: teresa

    Napewno miała Pani nieprawidłową umowę, ale tak naprawdę też Pani jest sobie sama winna... :mad:Przykro mi to mówić, ale w pierwszym dniu pracy pracodawca ma obowiązek wręczyć pracownikowi umowę i jeśli tak się nie stało nie powinna Pani przyjść do pracy następnego dnia. Tak to prawda pracowała Pani na "czarno" i jest to karalne dla obydwu stron (pracodawcy - bo nie dał umowy; pracownikowi - bo godził się bez umowy pracować).

    Jest tu wiele wątków i rzeczywiście najlepiej każdy z nich wyjaśni pracownik PIP danego regionu jak radzi koleżanka Anna. Jest taka prawda, że każdy PIP żądzi się swoimi zasadami karania i dochodzenia praw pracowniczych - jedni traktują przepisy bardzo rygorystycznie, inni zaś są skłonni zaakceptować pewne odstępstwa.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-28 19:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Wiem, ze jestem sobie winna, ale to byla moja pierwsza praca, niedawno sie obronilam i z wielu rzeczy nie zdawalam sobie sprawy - teraz mam nauczke. Cieszylam, ze sie mam dobrze platna prace, ludzie byli bardzo mili... i tak to potem jest... za niewiedze sie placi :(

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-10-22 13:49 autor odpowiedzi: muzeum3

    czy istnieje cos takiego jak nienormowany czas pracy dla głównej księgowej

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-10-22 22:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 131. § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. § 2. Ograniczenie przewidziane w § 1 nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

    Art. 151[4]. § 1. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.

    § 2. Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 151[1] § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

    Pytanie tylko, czy księgową można uznać za zarządzającą zakładem pracy w imieniu pracodawcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-10-23 08:31 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    Moim zdaniem nie. Księgowa nie jest osobą zarządzającą. Osobami zarządzającymi mogą być:

    - kierownicy wyższego szczebla

    - managerowie

    - inni pracownicy funkcyjni

    No ale to jest tylko moje zdanie...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania