eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy z powodu spóźnienia


2012-10-31 11:49 autor: olga

4 576 odsłon

Wypowiedzenie umowy z powodu spóźnienia

Dzień dobry Państwu
Dostałam wypowiedzenie umowy od pracodawcy z 3-mies. okresem. Mam umowę na czas nieokreślony. Pracuję w sklepie w systemie równoważnym, często w pojedynkę od 9.00-21.00 od 6 lat.
Od 2003 leczę się na nerwicę lękową. Jestem pod kontrolą psychiatry. Choroba nasila się co 4-5 kilka lat w trudnych życiowych sytuacjach. Od miesiąca miałam nawrót choroby. Wróciłam do leczenia farmakologicznego ale ono nie działa od razu.  Mogą pojawić się, np. problemy z koncentracją a objawy lękowe nie ustępują od razu. Przebywanie w domu na L4 nie działa korzystnie a powrót do pracy motywuje i pomaga w leczeniu dlatego nie chciałam iść na długie L4. Nigdy z z powodu choroby nie popełniłam żadnego poważnego błędu. Staram się być solidnym i sumiennym pracownikiem ale tym razem popełniłam błąd.
Ze względu na moje 5-dniowe L4 i swój urlop kierowniczka musiała zmienić grafik pracy... i zdarzyło mi się przeoczyć pewną zmianę co do moich dni pracy.
25.10 b.r. okazało się, że miałam być w pracy, a byłam pewna, że mam wolne. Zgodnie z nowym grafikiem powinnam być w pracy od 9.00 a przyjechałam do niej taksówką natychmiast po telefonie od Managerki, który otrzymałam niestety dopiero ok. 15.00.
Po tej sytuacji spodziewałam się upomnienia albo nagany z Centrali firmy. Standardowo 2 upomnienia w ciągu roku oznaczają zwolnienie a ja w ciągu sześciu lat pracy byłam dobrym pracownikiem i od dawna nie otrzymałam pisemnego upomnienia, wręcz przeciwnie pochwały!
Tymczasem Managerka wyśmiała moje wyjaśnienia, że mam problemy osobiste i gorszy okres w życiu. Stwierdziła, że to nie powinno wpływać na moją pracę i wręczyła mi wypowiedzenie z uzasadnieniem, że rzekomo naraziłam sklep na straty (utargi są teraz nikłe) i karę finansową ze strony Centrum Handlowego, z tym że jak na razie nikt z ich strony nie zgłaszał nam, że nasz sklep zostanie ukarany.
Myślę, że głównym powodem mojego zwolnienia jest prywatna niechęć Managerki do mnie i chęć umieszczenia w naszym sklepie jej pupilki ze zlikwidowanego punktu sieci. Pracownicy z sąsiednich sklepów nie chcą jej u siebie ponieważ donosi na współpracowników, więc moim kosztem znalazła dla niej miejsce pracy.
Proszę o poradę: Czy mogę odwołać się do Sądu Pracy (mam jeszcze 6 dni) i jakie mam szanse na przywrócenie umowy na czas nieokreślony? Czy pracodawca może zmienić to wypowiedzenie na dyscyplinarkę? Nie chcę iść na zwolnienie lekarskie bo wolę pracować ale być może powinnam? Czy pracodawca może mi zarzucić, że zataiłam chorobę przy podpisywaniu umowy itp.?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rabarbar

    Dodano 2020-07-14 16:38 przez rabarbar

    Dyscyplinarka na zwolnieniu lekarskim

    Witam. Od kwietnia przebywam na stałym zwolnieniu. Dnia 26.06 dostałam dyscyplinarkę, ponieważ nie pojawiłam się w pracy przez 7 dni. Okazało się, że moje zwolnienie od lekarza nie przeszło przez system. Lekarz wystawił ponowne zwolnienie, udokumentował i wyjaśnił sprawę.
    Czy w takim wypadku pracoda...

  • BASIA0885

    Dodano 2012-08-18 08:04 przez BASIA0885

    Nie przyjęłam wypowiedzenia i go nie przeczytałam, czy mogę się odwołać do sądu?

    Dziękuje za porady i mam kolejne pytanie, a mianowicie czy mogę odwołać się do sądu jeśli nie zgadzam się z uzasadnieniem zwolnienia? I faktycznie nie zapoznałam się z treścią wypowiedzenia. I czy mam jakąś szanse w sądzie gdy nie mam zbyt wielu dowodów gdyż pracodawca gdy tylko się zaczęłam upomina...

  • robi211111

    Dodano 2008-03-27 11:03 przez robi211111

    Ktoś może wie ... co zrobić, pomóżcie

    24 września 2007 r uległem wypadkowi w drodze do pracy (potwierdzone przez ZUS) do dnia 23 marca tego roku przysługiwał mi zasiłek chorobowy. W dniu 23 lutego przesłałem do pracodawcy druk ZUS w celu ubiegania się o zasiłek rehabilitacyjny gdyż w dalszym ciągu nie mogę podjąć pracy, po wielu tłumacz...

  • shewa

    Dodano 2013-10-13 14:45 przez shewa

    Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika, a L4 od psychiatry

    Witam,
    sprawa jest dość długa więc opisze szczegółowo. Pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron pod wpływem choroby - zaakceptowane przez pracodawcę. W wyniku pogłębiającej się choroby wystawione zostało L4 wsteczne od lekarza psychiatry, więc oświadczenie woli pracownika ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-09 16:16 przez konto usunięte

    Rozwiązanie umowy o pracę po urlopie wychowawczym

    Witam!
    jestem na urlopie wychowawczym, zaraz powinnam wrócić do pracy, ale nie chcę tam wracać. Czy w takim razie pracodawca prześle mi moje dokumenty? Pracodawca ma to w nosie, bo się chce mnie jak najszybciej pozbyć, unika rozmów ze mną odkłada słuchawkę i jeszcze rzuca w moją stronę pretensje, że...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kiedy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niemożliwe?

    Kiedy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niemożliwe?

    W razie wadliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracownik może domagać się przywrócenia do pracy. Sąd przychyli się do jego żądania, pod warunkiem że powrót na łono firmy jest możliwy i celowy. W ...

  • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

  • Prawo pracy w Anglii: zwalnianie pracowników

    Prawo pracy w Anglii: zwalnianie pracowników

    Angielskie prawo pracy, pomimo iż oczywiście jest prawem kraju co do zasady kapitalistycznego, zabarwienie ma jednak całkiem socjalne. Ustawa gwarantuje pracownikom szeroką ochronę na wypadek niesłusznego zwolnienia, okresy wypowiedzenia ...

  • Kiedy zwolnienie dyscyplinarne a kiedy wypowiedzenie?

    Kiedy zwolnienie dyscyplinarne a kiedy wypowiedzenie?

    Zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana m.in. na mocy porozumienia stron, w drodze wypowiedzenia, czyli przez oświadczenie jednej za stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, bądź bez wypowiedzenia - przez oświadczenie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania