eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › wypowiedzenie umowy o prace na czas określony


2008-02-23 17:58 autor: konto usunięte

728 odsłon

wypowiedzenie umowy o prace na czas określony

witam,

pisze tu w dość dziwnej sprawie ale mam nadzieje że ktos mi pomoże.

chodzi o to że pracowałam najpierw na 3miesiace próbne a po nich pracodawca mi przedłużył umowe na umowe na czas określony 6 miesiecy.teraz dostałam ustnie powiadomiona iż dostanę wypowiedzenie o pracę za to iż nie chcę robić nadgodzin i kończę pracę o 18.00 (tak jak mam w umowie)czyli pracuję po 8 godzin dziennie a soboty mam nie obowiązkowe,po mimo to chodze bo jestem o to proszona ale sklep jest czynny do 14;00 wiec o tej tez godzinie idę o domu.czy ma podstawy zwolnić mnie dyscyplinarnie za to iż wychodzę z pracy równo z jej zakończeniem?podobno powinnam zostać na nadgodzinach aby posprzątać ale wydaje mi się ze to też powinnam robić w czasie ostatnich minut pracy,jednak pracodawca nie pozwala mi na to.nie wiem co robić?:confused:

czy to ja mogę złozyć wypowiedzenie pracy w trybie natychmiastowym?

prosze o pomoc:(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-25 12:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Kodeks pracy przewiduje wcześniejszego rozwiązanie umowy terminowej tzw. ”rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym” jednakże tylko w wyjątkowych okolicznościach. Oświadczenie pracownika o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być zawarte w formie pisemnej, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p). Rozwiązanie natychmiastowe umowy o pracę przez pracownika nie może nastąpić później niż w terminie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okoliczności uzasadnionej rozwiązanie umowy. Zgodnie z artykułem 55 § 3 k.p rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika ma takie same skutki prawne, jak wypowiedzenie umowy przez pracodawcę. Tak, więc pracownik ma prawo rozwiązać umowę pracę w trybie natychmiastowym tylko:

    - jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 k.p),oraz

    - gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika,

    Szanowna Pani podaje namiar do PIP w Pani województwie, gdzie specjalista udzieli jednoznacznej porady w tej kwestii:) -

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-25 20:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

    dziekuje ślicznie:)

    pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Prawo

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.