eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika


2008-02-14 19:41 autor: spajki21

2 002 odsłon

naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika

witam.

do obowiązków pracdawcy należy między innymi obowiązek oszanowania godnośći i innych dóbr osobistych pracownika, wobec tego czy jeśli mój bezpośredni przełożony stosuje wobec mnie presję psychiczną , mimo próśb z mojej strony aby tak się nie zachowywał robi to nadal ; używa wugarnych słów wpod moim adresem ,czyni to przy innych pracownikach ,w sposób celowy i zamierzony robi wszystko abym czuł się winny sytuacji . zamierzam odejść z tej pracy.proszę o odpowiedz czy powyższe zachowanie może być powodem rozwiązania przezemnie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia i jako powód podać naruszenie przez pracodawcę kego obowiązków czy wystarczy podać paragraf

? czy podać przykłady i miejsca takich sytuacji ? proszę o odpowiedz.

pzdr.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-15 12:42 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowny Panie zgodnie z przepisami prawa pracownik ma prawo rozwiązać umowę pracę w trybie natychmiastowym tylko w wyjątkowych okolicznościach m.in.:

    - gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 94k.p),

    Rozdział I - Obowiązki pracodawcy - eGospodarka.pl - Kodeks pracy

    Według art. 943.§ 1.k.p pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jak również pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

    Mobing jest to trudne zagadnienie - podaje link do specjalisty, który udzieli Panu bezpłatnie porady jak rozwiązać ten problem -

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania