eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › powrót do pracy po urlopie macierzyńskim


2008-02-07 14:09 autor: konto usunięte

7 368 odsłon

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jeżeli wracam do pracy po urlopie macierzyńskim to pracodawca na jakie stanowisko ma obowiązek mnie przyjąć. Pracuje w dużej instytucji jestem kierownikiem zespołu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-08 14:41 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Pracodawca nie może zgodnie z przepiaami kodeksu pracy przenieść pracownika na inne stanowisko ani zmienić niekorzyść warunków umowy. A zatem należy przyjąć, że powrót z urlopu macierzyńskiego powinien dotyczyć tego samego stanowiska, chyba, że umowa o pracę zawiera taka zmianę. Proponuje również zapoznać sie z treścią artykułu "Porozumienie zmieniające -wymagana zgoda pracownika" Porozumienie zmieniające - wymagana zgoda pracownika - eGospodarka.pl - Prawo pr

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-15 20:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

    witam

    mam serdeczną prośbę o informacje.

    Obecnie jestem w ciąży. Zatrudniona jestem na stanowsku przedstawiciela handlowego i zamierzam wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Pracodawca twierdzi, że przy takim charakterze pracy nie może sibie pozwolić na wakat przez taki okres czasu i musi zatrudnić na moje miejsce pracownika.

    Twierdzi, ze powrót mój do pracy stoi pod znakiem zapytania, gdyż jeżeli osoba w zamian za mnie się sprawdzi to prawdopodobnie ją by zostawił.

    Proszę o info jakie prawa mi przysługują i co byście mi radzili w takiej sytuacji.

    Chętnie bym tam nie wracała ale po 10 latach pracy ...

    dziekuję za odpowiedz .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-15 21:50 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    Po powrocie z macierzyńskiego pracodawca ma obowiązek Cie przyjąć na warunkach nie gorszych niż przed urlopem. I łaski nie robi. Jak by co, to musisz walczyć o swoje

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-02-20 10:34 autor odpowiedzi: AleksandraBS

    Nie zgodzę się z przedmówczynią. Może i pracodawca łaski nie robi bo faktycznie istnieje przepis (od 1 stycznia 2009), który nakazuje pracodawcy dopuścić pracownika po urlopie macierzyńskim do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli to jest niemożliwe na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownika. A co jeżeli pracodawca nie ma takiej możliwości (np. zmiany organizacyjne, likwidacja stanowiska pracy)? W przypadku osób powracających z urlopu wychowawczego taka sytuacja umożliwiała szefowi definitywne wypowiedzenie umowy (por. np. wyrok SN z 3 listopada 1994 I PRN 77/94). Wydaje się, że per analogiam może się tak stać również w przypadku niemożliwości ponownego zatrudnienia pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-01 02:03 autor odpowiedzi: annak79

    Mam jedno małe pytanko do Was, bardzo proszę o odpowiedz. W przyszłym miesiacu wraca do pracy moja kierowniczka z urlopu macierzyńskiego, już teraz zapowiedziała zwolnienia, twierdzi że ma nienormowany czas pracy więc będzie pracować kiedy jej się zechce. Zapomniałam napisać że pracuję w sklepie, więc mamy system pracy dwu zmianowy. Mamy od górnie naliczone godziny które musimy wypracować w miesiącu. Czy kierownika to obowiązuje?? Tak samo chodzi o soboty i niedziele. Czy kierownik nie musi pracować w te dni?? Ja już zgłupiałam w tym wszystkim. TeZ jestem matką i wychowuję dzieci. Czy tylko kierownikowi przysługuje prawo dz tych dwuch dni wolnych.

    Bardzo proszę o jakąś odpowiedz, bo to co się zaczyna dziać jest już nie do wytrzymania.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-01-02 14:46 autor odpowiedzi: MałgorzataWoźniak

    Witam, O tym w jakim systemie dany pracownik pracuje decyduje Pracodawca, również o pracy kierownika.

    Pozdrawiam,

    Małgorzata Woźniak

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-21 19:53 autor odpowiedzi: barbasia1

    Mam pytanie - w dodatkowym miejscu pracy przed zajściem w ciążę pracowałam jako nauczyciel na 2/18 etatu. Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i moje stanowisko, po zmianach ministerialnych, obejmuje teraz 1/18 etatu - czy taka zmiana jest zgodna z prawem?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-22 09:52 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, przykro mi, ale z Kartą Nauczyciela nie jestem na tyle obyta, aby udzielić info zgodnego z przepisami. Polecam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-18 17:34 autor odpowiedzi: kalinka33

    Mam pytanie. Właśnie skończył mi się urlop macierzyński. Napisałam podanie o udzieleni mi zaległego urlpu wypoczynkowego. Kadrowa stwierdziła, że muszę mieć zaświadczenie,  iż jestem zdolna do pracy. Na jakiej podstawie? Przecież korzystałam z urlopu, a nie ze zwolnienia chorobowego?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-18 23:06 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, racja jest po Pani stronie, bo faktycznie urlop macierzyński to nie l-4, ale może była Pani na L-4 podczas ciąży, albo w między czasie skończyła się aktualność badań wstępnych czy okresowych(nie wiem ile Pani pracuje na obecnym stanowisku), pozdrawiam 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-07 09:59 autor odpowiedzi: Aboa4

    Witam mam pytanie o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Kwestia dość specyficzna, bo chodzi o urząd skarbowy - dział egzekucji, gdzie oprócz wynagrodzenia obowiązuje system prowizyjny. Wiem, że w dziale nastąpiły zmiany organizacyjne i stąd moje wątpliwości. Najprawdopodobniej pracodawca zaproponuje mi prace na tym samym stanowisku jednak w innym dziale (bez prowizji). Czy jest to zgodne z cytowanymi wcześniej przepisami?Czy brak możliwości wypracowania prowizji nie jest w rzeczywistości obniżeniem stanowiska?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-22 21:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,

    mam pytanie - za dwa miesiące kończy mi się urlop macierzyńki. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Chciałabym wrócić do pracy. Jednak mój pracodawca (dodam, że jestem pracownikiem jednej z największych w polsce sieci supermarketów) już dziś, jasno dał mi do zrozumienia, że nie będzie to takie proste. Moje stanowisko pracy zostało podczas mojej nieobecności zlikwidowane (we wszystkich sklepach) - więc po powrocie czeka mnie zwolnienie na mocy zwolnienia grupowego... Lub - jeśli coś się zmieni przez te dwa miesiące - znajdzie się dla mnie 3/4 etatu (z wielką łaską) na stanowisku podobnym do wczesniej wykonywanego. (dotychczas pracowałam na 1 etat). Odnoszę wrażenie, że jestem poniekąd szantażowana - bo pracodawca twierdzi, że "mieć pracę - a nie mieć..." Czy to wszystko jest zgodne z prawem??? Nie podoba mi się idea obcięcia 1/4 eatu, i nie zamierzam się na to godzić. I czy przy zwolnieniu grupowym mam szansę ubiegać się o odprawę?

    Bardzo proszę o poradę...

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania