eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nagana a kilkudniowe zwolnienie lekarskie


2020-06-01 21:22 autor: Mateusz-950

4 180 odsłon

Nagana a kilkudniowe zwolnienie lekarskie

Dzień dobry,

Co prawda kwestia nagany w kontekście zwolnienia lekarskiego była przerabiana, ale mój  przypadek jest szczególny. Otrzymałem naganę po upływie 20 dni od zaistnienia incydentu (i poinformowaniu o tym pracodawcy), a w międzyczasie byłem na zwolnieniu od 3 do 11 dnia po incydencie. Zatem pracodawca miał czas, aby wręczyć mi naganę zarówno przed zwolnieniem, jak i po.

Czy w tym przypadku ma zastosowanie wstrzymanie biegu okresu 2-tygodniowego, kiedy nagana może zostać nałożona, o okres zwolnienia, czy nie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-06-02 07:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Mówi o tym Art.  109.  K.p.[Tryb stosowania kar]§ 1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.§ 2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.§ 3. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-06-02 09:23 autor odpowiedzi: Mateusz-950

    Dziękuję. Znam te paragrafy, ale w § 3 mamy warunek "Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może zostać wysłuchany (...)", który można tutaj interpretować dwojako, bo w przeciągu tych dwóch tygodni pracownik mógł zostać wysłuchany, ale z drugiej strony nie w ciągu całego okresu. Pracodawca w związku z tym automatycznie wydłużył sobie ten okres. Czy bezprawnie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-06-02 09:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To może wyjaśnic tylko sąd. Ma Pan prawo odwołać się od decyzji a potem wnieść sprawę do sadu pracy. Tylko w taki sposób pracodawca może zmienić decyzję o ukaraniu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • 19sylwia90

    Dodano 2021-02-19 23:17 przez 19sylwia90

    Kara nagany

    Witam,  Dostałem karę nagany, której teść brzmi: Na podstawie art. 108kp oraz 114kp z powodu nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych.
    Czy pracodawca powinien podać konkretny dzień, w którym niedopełniłem swoich obowiązków i czy może być tak, że nie podał jakich konkretnie obowiązków nie d...

  • iwi821

    Dodano 2020-02-05 12:44 przez iwi821

    Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

    Jeśli do 11 grudnia 2019 wykorzystałam 181 dni zwolnienia na tę samą chorobę, to jeśli zakończyłam pracę 31.01.2020, to czy mogę od 10.02.2020 kontynuować zwolnienie na ta samą jednostkę chorobową?

  • Kubek 74

    Dodano 2019-04-17 10:20 przez Kubek 74

    Dzień wolny a zwolnienie lekarskie

    Witam,pracodawca wyznacza dzień 02.05.2019 (czwartek) dniem wolnym od pracy.W zamian ustanawia dzień 11.05.2019 (sobota) dniem odróbki.Od dnia 15.04.2019 do dnia 05.05.2019 jestem na zwolnieniu lekarskim. Pytanie, czy mam obowiązek przychodzić do pracy w dzień odróbki, czyli 11.05.Dziękuje i pozdraw...

  • Goska15

    Dodano 2019-04-16 17:59 przez Goska15

    Badania kontrolne na L4?

    Witam,czy będąc na zwolnieniu lekarskim 31 dni, mogę zacząć robić badania kontrolne (mając już skierowanie od pracodawcy), zanim skończy się termin L4? Czy powinnam poczekać z badaniami do ostatniego dnia zwolnienia?Dziękuję za odpowiedź.

  • anulka

    Dodano 2019-11-22 13:15 przez anulka

    Nagroda jubileuszowa - pominięto mnie

    Od stycznia 2019 roku do końca lipca 2019 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Z początkiem sierpnia wróciłam do pracy. Pracuję w pieczy zastępczej. Na dzień pracownika socjalnego nie otrzymałam nagrody. Wszyscy dostali oprócz mnie. Czy to zgodne z prawem?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Nagana, upomnienie, kara pieniężna. Co warto wiedzieć o karach pracowniczych?

    Nagana, upomnienie, kara pieniężna. Co warto wiedzieć o karach pracowniczych?

    Kara nagany i upomnienia uregulowana jest w Kodeksie pracy. Pracodawca może nałożyć na pracownika jedną z tych kar w sytuacji, gdy pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP i p.poż., a także ...

  • Jakie kary dla pracownika?

    Jakie kary dla pracownika?

    Stosunkowo rzadko pracodawcy sięgają do instrumentów przewidzianych prawem pracy w zakresie kar porządkowych. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga powinni wiedzieć, jak karę taką poprawnie wymierzyć. Jest bowiem kilka kwestii, o których ...

  • Kara porządkowa: kiedy i za co?

    Kara porządkowa: kiedy i za co?

    Dokonując analizy stosunków prawnych istniejących w naszym ,,otoczeniu” zaobserwujemy pewną zależność przejawiającą się w tym, że zdecydowana większość z nich zastrzega w swojej treści kary a nie nagrody. Taka tendencja ma również ...

  • Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

    Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

    W poniższej poradzie dowiesz się jak powinno wyglądać zwolnienie lekarskie pracownika, kiedy może się on nie stawić w pracy, a także czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim może opuszczać mieszkanie. Ponadto, w poniższym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania