eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę a porozumienie zmieniające warunki umowy


13 dni temu, 20:00 autor: amadeuss7

550 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę a porozumienie zmieniające warunki umowy

Dzień dobry,

w dniu 08.05 złożyłem u obecnego pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące, a więc od 01.06 do 31.08. Na wypowiedzeniu była data ostatniej umowy.

30.05 obecny pracodawca przedstawił mi POROZUMIENIE STRON ZMIENIAJĄCE WARUNKI UMOWY O PRACĘ, zmiany dotyczą stanowiska i wynagrodzenia, porozumienie jest z dnia 28.05 i miałoby obowiązywać od 01.06.

Chciałem odrzucić to porozumienie, ale manager powiedział, że to tylko aneks, a umowa jest stara i to nie cofa wypowiedzenia, a dostawałbym przez 3 miesiące więcej kasy, bo wie, że mi się należy. Konsultowałem z osobą, która podpisała umowę ze strony HR i stwierdziła, że wypowiedzenie jest wiążące, niezależnie od tego, czy w trakcie wypowiedzenia zmienia się warunki, więc spokojnie mogę podpisać.

Moja dziewczyna podpytywała u siebie firmie, jak to jest i to jest tak, że tamtą umowę wypowiedziałem i podpisanie czegokolwiek jest śliskie po złożeniu wypowiedzenia. Rekomendują, żeby nic nie podpisywać.

Czy podpisanie porozumienia wycofuje złożone wypowiedzenie? Czy wypowiedzenie jest wiążące niezależnie od tego, czy w trakcie wypowiedzenia zmienia się warunki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 13 dni temu, 21:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Okres wypowiedzenia liczy się od daty zożenia przez Pana wypowiedzenia ( zgodnie z K.p.) . Zmiany warunków umowy nie mają wpływu na bieg wypowiedzenia. Chyba, że chce Pan coś zmienić...??? i porozumiec się z pracodawcą.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 13 dni temu, 23:33 autor odpowiedzi: amadeuss7

    Nie jest tak, że porozumienie nie odwołuje oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy w trybie art. 61 k.c., ale czyni je nieaktualnym wobec późniejszej zgodnej woli stron wyrażonej w aneksie do umowy o pracę?
    Podpisując porozumienie godzę się na warunki, które przedstawia mi pracodawca, nie przerywa się wówczas bieg wypowiedzenia? Wypowiadam umowę na określonych warunkach, a porozumienie zmienia warunki przecież.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

    Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

    Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla ...

  • Wypowiedzenie umowy o pracę w praktyce

    Wypowiedzenie umowy o pracę w praktyce

    Wypowiedzenie jest normalnym, zwykłym trybem rozwiązania umowy o pracę. Pomimo powszechności tej instytucji, nadal w praktyce popełnianych jest wiele błędów, a przygotowanie i wręczenie wypowiedzenia budzi wiele wątpliwości i pytań ...

  • Wypowiedzenie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy i pracownika

    Wypowiedzenie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy i pracownika

    Każda ze stron stosunku pracy ma prawo do wypowiedzenia umowy w dowolnym momencie. Przepisy jasno regulują kwestię zakończenie zatrudnienia. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać w takiej sytuacji oraz jakie uprawnienia i obowiązki mają ...

  • Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

    Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

    Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone w przepisach kodeksu pracy. W orzecznictwie przyjmuje się, że wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia mają charakter okresów minimalnych. Żaden przepis nie zakazuje przedłużania ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania