eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wolny dzień za weekend


2019-02-05 10:57 autor: Asiaggb

224 odsłon

Wolny dzień za weekend

Witam,

byłam dwa tygodnie na zwolnieniu lekarskim wypadkowym. Zwolnienie kończyło się w piątek, w sobotę i niedzielę byłam w pracy, bo miałam dyżur.

Zawsze za weekendy mamy wolny piątek poprzedzający weekend oraz poniedziałek po weekendzie. Z racji tego, że w piątek miałam chorobowe, to w pracy poinformowali mnie, że wolny dzień mi przepada. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie powinnam mieć do odbioru tego dnia w innym terminie?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • madzia_87

    Dodano 2016-02-05 11:58 przez madzia_87

    Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo?

    Witam,przebywam na zwolnieniu lekarskim (L4-170 dni) i chciałabym wiedzieć, czy w wypadku przerwania okresu zasiłkowego w dzień wolny od pracy bądź urlopu na żądanie (brak orzeczonej zdolności do pracy) nabywam z tego tytułu prawo do nowego okresu zasiłkowego w przypadku zachorowania z powodu innej ...

  • nektary1

    Dodano 2016-03-03 20:07 przez nektary1

    Kiedy po L4 do pracy?

    Witam,pracuję w markecie spożywczym, byłem na chorobowym 10 dni, skończyło się w piątek, przedzwoniłem do kierowniczki z zapytaniem, kiedy mam przyjść do pracy po L4.Odpowiedź była, że od razu w sobotę i w niedzielę, bo tak jest w grafiku, ale czy dwa dni w tygodniu nie powinny być wolne? Przecież L...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-18 18:04 przez konto usunięte

    Dzień ustawo wolny od pracy a przymusowa praca w nadgodzinach

    Witam, mam takie pytanie czy w święto wolne od pracy ustawo pracodawca może nakazać pracę w przymusowych nadgodzinach?
    Oraz taka sytuacja: od 08.08.2014 do 14.08.2014 byłam na zwolnieniu lekarskim. 15.08 było święto. Po powrocie do pracy dowiedziałam się, że zostałam wpisana na takie nadgodziny. Czy...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-30 20:45 przez konto usunięte

    Czy muszę odpracować dyżur?

    Pracuję w szpitalu. Zamieniłam dyżury z koleżanką, za zgodą kierownictwa. Niestety rozchorowałam się i byłam zmuszona wziąć L4 - nie mogłam przyjść na dyżur. Kierownictwo każe mi go oddać.
    Dodam, że dyżur zamieniłam miesiąc wcześniej, zamiana była naniesiona na grafik, godzinowo się wszystko zgadzał...

  • konto usunięte

    Dodano 4 dni temu, 14:02 przez konto usunięte

    Rekompensata za pracę w sobotę, a zatrudnienie w środku tygodnia

    Dzień dobry, pracuję na umowę o pracę na pełen etat w przeciętnie 40 godzinnym tygodniu pracy. Pracodawca wymaga od nas pracy w każdą sobotę, zdaję sobie sprawę, że jest to niezgodne z KP, lecz nie mogę sobie obecnie pozwolić na poszukiwanie nowej pracy.Moje pytanie dotyczy tego, czy jeśli zatrudnił...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Badania kontrolne po L4

    Badania kontrolne po L4

    Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

  • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

    Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

  • Święto Zmarłych 2014 czyli mamy wolne za święto w sobotę

    Święto Zmarłych 2014 czyli mamy wolne za święto w sobotę

    Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

  • Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

    Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

    Po tegorocznej nowelizacji przepisów o czasie pracy pojawiła się wątpliwość, czy termin 1-tygodniowy na poinformowanie pracowników o rozkładzie czasu pracy dotyczy również przypadków zmiany rozkładu w trakcie miesiąca.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania