eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Potrącenie z wypłaty!!! Czy to zgodne z prawem.


2010-02-15 11:23 autor: khael

2 303 odsłon

Potrącenie z wypłaty!!! Czy to zgodne z prawem.

Witam Problem mam taki. Dwa tygodnie temu odszedlem z pracy za porozumieniem stron. Otrzymalem świadectwo pracy. NAgle zamiast spodziewanej kwoty na wyplacie otrzymalem kwote polowe nizsza. Byly pracodawca najpierw nie odbieral ode mnie telefonow az w koncu gdy mi sie udalo skontaktowac, stwierdzil ze w kasie brakowalo jakiejs kwoty ktora zostala mi potracona. W dniu gdy odchodzilem nie bylo przeprowadzonej zadnej inwentaryzacji, nie zostalem poinformowany ze sa jakies braki w kasie, anie tez nie podpisalem zadnego dokumentu inwentaryzacyjnego na ktorym stwierdzono fakt jakis brakow. Odszedlem z zapewnieniem ze kase dostane na czas. Dostalem ale nie w takiej kwocie.

Czy pracodawca mial prawo mi potracic ta kwote nie majac podpisanego dokumentu ze takiej kwoty brakowalo??? "szczerze to kasa pewnie sie zgadzala tylko nie chca mi zaplacic" Jezeli byla wspolodpowiedzialnosc to czy ja musze pokrywac cala podobno brakujaca kwote???

Co zrobic zeby ta kase odzyskac??

Z góry dziękuje za pomoc

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-02-16 09:36 autor odpowiedzi: mia70

    W przypadku odstąpienia od niniejszej umowy przez Pracodawcę należy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od odstąpienia, przystąpić do przeprowadzenia inwentaryzacji, a w przypadku wypowiedzenia umowy przez Pracownika przystąpienie do inwentaryzacji powinno nastąpić przed upływem okresu wypowiedzenia, o którym mowa w paragrafie 9 niniejszej umowy

    W przypadku wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę przystąpienie do inwentaryzacji powinno nastąpić przed upływem okresu wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przystąpienie do inwentaryzacji powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 dni od rozwiązania umowy o pracę.

    W razie nieobecności Pracownika w pracy spowodowanej chorobą lub inną ważną przyczyną Pracownik może pisemnie w terminie 3 dni od daty rozwiązania niniejszej umowy wskazać Pracodawcy inną osobę, która za zgodą Pracodawcy weźmie udział w inwentaryzacji.

    W przypadku nie wskazania przez Pracownika osoby, o której mowa w poprzednim ustępie Pracodawca przeprowadzi inwentaryzację z udziałem komisji składającej się z 2 osób.

    Podpisując niniejszą umowę Pracownik wyraża zgodę na potrącenie z przysługującego mu względem Pracodawcy wynagrodzenia za pracę wartości powstałych niedoborów przyjmując za podstawę wartość szkody określonej według stanu na dzień jej stwierdzenia.

    Pracownicy ponoszą wspólną odpowiedzialność materialną w częściach równych.

    W przypadku spowodowania niedoboru w całości lub części przez niektórych Pracowników odpowiedzialność za powstałą szkodę ponoszą jej sprawcy, co nie wyłącza ich odpowiedzialności za resztę niedoboru na zasadach określonych w mniejszej umowie

    jeśli takie zapisy były w umowie o współodpowiedzialności którą Pan podpisał to niestety nic Pan nie osiągnie idąc do Sadu, ale może Pan nie podpisywał takiej umowy i wtedy jest szansa na odzyskanie kasy, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania