eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia


2010-02-01 15:21 autor: dekajanusz

2 410 odsłon

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Mam pytanie odnośnie nie przedłużenia umowy zawartej na czas określony t/j od 14.01.2010 do 31.01.2010 z firmą w której pracowałem jako kierowca.Punkt 6 umowy o pracę brzmi: Niniejsza umowa o pracę może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem przez każdą ze stron.Okres wypowiedzenia:1 tydzień(Art.34 pkt 2. Kodeksu Pracy) Moje pytanie brzmi:czy pracodawca powinien poinformować mnie o nie przedłużeniu tej umowy na tydzień przed terminem jej zakończenia a jeśli nie to czy przy naliczeniu wynagrodzenia za okres przepracowany powinien uwzględnić ten tydzień wliczając go do płacy.Proszę o odpowiedz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-02-08 13:53 autor odpowiedzi: annb98

    Witam. Z przytoczonego art.34kp. wynika,że zawarto z Panem umowę na okres próbny.Nie ma obowiązku wpisywania możliwości wypowiedzenia takiej umowy bo to wynika właśnie z art.34kp. W Pańskiej umowie powinno być wyraźnie napisane,że jest to umowa zawarta na okres próbny od dnia... do dnia... .Natomiast jeśli tego nie wpisano wówczas rodzi się wątpliwość czy nie jest to umowa na czas określony,a wówczas tak krótkiej umowy nie wolno wypowiadać a powyższy zapis w umowie o wypowiedzeniu jest bezskuteczny.Pracowdawca nie musi informować osobno o nie przedłużenu umowy.W dniu rozwiąznia umowy powinien Pan otrzymać świadectwo pracy.Okres wypowiedzenia wlicza się do okresu zatrudnienia i należy się za ten czas wynagrodzenie.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2010-02-08 14:44 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, umowa została zawarta i nie przedłużona i nie ma tu czego sie dopatrywac więcej. Pracodawca nie ma obowiązku wynikajacego z kp informować pracownika z jego zamiarów o nie przedłużeniu umowy. Może to jedynie wynikać z kodeksu etycznego jesli pracodawca taki posiada, ale w tym przypadku to jest mało prawdopodobne. Świadectwo pracy za okres 14.01.2010-31.01.2010 i wynagrodzenie oraz urlop (ekwiwalent lub w naturze) jak najbardziej się należą, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania