eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odpowiedzialność materialna pracownika - niejasny zapis w umowie


2018-06-25 17:07 autor: brena

2 846 odsłon

Odpowiedzialność materialna pracownika - niejasny zapis w umowie

Szanowni Państwo,

uprzejmie proszę o wyjaśnienie: niedługo rozpoczynam pracę w nowym miejscu - aptece. We wzorze umowy, który na moją prośbę został mi przedłożony przez kadry, znajduje się paragraf:

"Pracownik przyjmuje pełną odpowiedzialność za mienie w aptece, z obowiązkiem wyliczenia się". Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, co ten zapis oznacza? O jakie mienie chodzi? Dodam, że pozostałe dwie osoby z zespołu nie mają takiej klauzuli w umowach, pracę będę wykonywać stanowisku magistra farmacji (nie kierownika) oraz, że nie jest przewidywane przeprowadzenie w dniu rozpoczęcia pracy inwentaryzacji (remanentu), ani przekazanie konkretnego mienia (powierzenie) ani spisanie umowy o współodpowiedzialności.

Żywię obawę, co do konsekwencji takiego zapisu, zwłaszcza, że jestem szeregowym pracownikiem, nie odpowiadam za działania innych osób i przebywam w miejscu pracy tylko w godzinach pracy. Ponadto, czy możliwe aby ten zapis oznaczał pełną odpowiedzialność materialną za "całą zawartość" apteki? Czy taki zapis jest zgodny z prawem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-06-25 17:39 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Zapewne pracodawca chce, by Pani rozliczała się z pieniędzy w kasie. Nie może Pani odpowiadać za całą aptekę.

    Na podstawie Kodeksu pracy.
    Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi
    Art. 124. § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
    1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
    2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
    odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
    § 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
    § 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

    Art. 125. § 1. Na zasadach określonych w art. 124 pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą.
    § 2. Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.

    brena skomentował/a odpowiedź 2018-06-25 19:51

    Dziękuję za odpowiedź. Czy paragraf § 2 Art. 124. "Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu INNYM niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się "może wskazywać na pozostałą "zawartość" apteki (tj.mienie inne niż pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze)? Pierwszy raz spotykam się z takim zapisem i poważnie obawiam się jego interpretacji przez pracodawcę.

    Monika Rucka-Peryt skomentował/a odpowiedź 2018-06-26 07:54

    Te inne to np. samochód czy telefon co bardzo często jest powierzane pracownikom mobilnym. Moim zdaniem nie ma powodu Pani do obaw. Kodeks pracy chroni pracowników i nie ma możliwości, by odpowiadała Pani za majątek apteki. Mając wątpliwości można je rozwiać rozmawiając z pracodawcą i dowiedzieć się co autor ma na myśli. Ryzyko prowadzenia działalności spoczywa na pracodawcy.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-06-26 07:54 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Te inne to np. samochód czy telefon co bardzo często jest powierzane pracownikom mobilnym. Moim zdaniem nie ma powodu Pani do obaw. Kodeks pracy chroni pracowników i nie ma możliwości, by odpowiadała Pani za majątek apteki. Mając wątpliwości można je rozwiać rozmawiając z pracodawcą i dowiedzieć się co autor ma na myśli. Ryzyko prowadzenia działalności spoczywa na pracodawcy.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Sebii

    Dodano 2013-09-17 18:39 przez Sebii

    Czy pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia?

    Witam serdecznie,
    mam problem z moim byłym pracodawcą. Mianowicie pracodawca chce potrącić mi z wynagrodzenia koszty, które musi pokryć wobec generalnego wykonawcy, chodzi tutaj o paleciaka, którego musi odkupić bo podobno go ukradli. Pracując na jednej z budów miałem do dyspozycji paleciaka, który ...

  • Qatram

    Dodano 2018-01-30 07:03 przez Qatram

    Odpowiedzialność za braki na inwentarze a odpowiedzialność finansowa

    Witam, pracodawca zatrudnił mnie, bez przeprowadzenia inwentaryzacji. Uznał, że inwentura była dwa miesiące wcześniej i to wystarczy. Przez okres dwóch miesięcy, twierdził że nikt nie miał dostępu do mienia (w tym wypadku chodzi o sklep).Po kolejnej inwentaryzacji pojawiły się braki, za które chce m...

  • folia20061

    Dodano 2013-12-30 21:18 przez folia20061

    Spłata inwentaryzacji. Czy pracodawca może mnie do tego zmusić?

    Witam,
    problem polega na tym, iż w wyniku inwentaryzacji wynikły braki towarów za 150 tys. zł do tego nad stan za 50 tys zł. Mamy podpisaną w całej firmie odpowiedzialność materialną. Firma podzielona jest jakby na 2 działy, na jednym wyszło wszystko ok, a na moim są takie braki. Szef stwierdził, że...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-09 03:25 przez konto usunięte

    Pilna porada! Spółka zarejestrowana w UK, działalność w PL, szef oszustem.

    Witam serdecznie!
    Pilnie potrzebuję porady prawnej, jak wygląda moja sytuacja aktualnie. Jestem zatrudniony jako kierowca-mechanik w firmie angielskiej, jednak wykonuję usługi w Polsce. Sytuacja wygląda następująco (wg tłumaczenia mojego szefa polskiego): spółka angielska będąca moim pracodawcą (nig...

  • Radek96

    Dodano 2016-10-03 19:08 przez Radek96

    Umowa zlecenie - odpowiedzialność

    Witam,pracuję w warsztacie samochodowym jako mechanik na umowę zlecenie. Kilka dni temu dostałem zadanie naprawy części przy pomocy specjalnego sprzętu. Niestety nie było to możliwe u mnie w pracy, gdyż nie posiadamy prasy. Chwilę później z  dyrektorem pojechaliśmy do obcej firmy aby tam to naprawić...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Odpowiedzialność materialna pracownika a weksel in blanco

    Odpowiedzialność materialna pracownika a weksel in blanco

    Pracodawcy udostępniają swym pracownikom coraz to droższe sprzęty. Samochody, laptopy, telefony, tablety i palmtopy – to wszystko może być warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Ponadto pracodawca często ponosi także olbrzymie ...

  • Odpowiedzialność materialna pracownika - mienie powierzone

    Odpowiedzialność materialna pracownika - mienie powierzone

    W pierwszej części niniejszej publikacji przedstawiliśmy podstawowe zasady odpowiedzialności materialnej pracowników na gruncie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.). W tej części ...

  • Kiedy zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę?

    Kiedy zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę?

    Pracownik winny powstania szkody w mieniu pracodawcy powinien za nią zapłacić. Zakres odpowiedzialności materialnej jest różny, w zależności od tego na jakich zasadach jest ona ukształtowana. Różne przesłanki decydują też o tym, że w ...

  • Wyrządzenie szkody a odpowiedzialność pracownika

    Wyrządzenie szkody a odpowiedzialność pracownika

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania