eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po chorobie powyżej 30 dni


2018-06-24 13:57 autor: kinga2009

984 odsłon

Powrót do pracy po chorobie powyżej 30 dni

Jeśli lekarz zadecyduje, że 1. kończę niezdolność do pracy, to już tego samego dnia wystawia mi zaświadczenie o zakończeniu czy dopiero 2.? Nie mam pojęcia, bo jest tyle wersji, a pracodawca twierdzi, że 2. powinnam być już w pracy z zaświadczeniem od lekarza medycyny pracy, bo inaczej będę miała nieobecność nieusprawiedliwioną...

OK, rozumiem ale jak na zwolnieniu można zdobyć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy? No nie da się... Czy mając zaświadczenie od lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia z dniem 1. stawiam się do pracy 2. z owym papierkiem od lekarza, który prowadził leczenie...

I co dalej? Masakra jakaś. Czym różnią się badania kontrolne od wstępnych? Powtarzam całą serię badań od początku, czy tylko lekarz medycyny pracy?

Pytanie zaktualizowano 2018-07-01 22:35

Do 28-go jestem na L4 (w sumie 5 mc). Jak zgodnie z prawem pracy zorganizować całą procedurę powrotu? Idę do lekarza 28-go, wystawia mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, następnie 29-go umawiam lekarza medecyny pracy? Co mam zabrać do lekarza medycyny pracy? Historię choroby? badania jakies? Czy wystarczy zaświadczenie od lekarza prowadzacego, ewentualnie opis przebiegu rekowalenstencji? Nic nie wiem i nikt nie chce mi popdpowiedzieć....

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-07-01 22:35 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    NIkt nie powie Pani, bo to lekarz wie i decyduje. Dla medycyny pracy ważna jest informacja, że leczenie i niezdolność do pracy jest zakończona. Proszę zabrać ze sobą na badanie historię choroby i inforację o zakończeniu leczenia.

    kinga2009 skomentował/a odpowiedź 2018-07-01 22:35

    jesli lekarz zadecyduje ze 28 koncze niezdolnosc do pracy to juz tego samego dnia wystawia mi zaswiadczenie o zakonczeniu czy dopiero 29? nie mam pojecia bo jest tyle wersji a pracodawca straszy ze 29 powinnam byc juz w pracy z zaswiadczeniem od lekarza medycyny pracy bo inaczej bede miala nieobecnosc nieusprawiedliona .....ok rozumiem ale jak na zwolnieniu mozna zdobyc zaswiadczenie od lekarza medycyny pracy ?....no nie da sie....czy majac zaswiadczenie od lekarza prowadzacego o zakonczeniu leczenia z dniem 28 stawiam sie do pracy 29 z owym papierkiem .....

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Badania kontrolne po L4

    Badania kontrolne po L4

    Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

  • Aktualne badania lekarskie obowiązkowe

    Aktualne badania lekarskie obowiązkowe

    Kodeks pracy nie określa, co zrobić z pracownikiem, którego nie można dopuścić do pracy ze względu na brak aktualnego orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do jej wykonywania. Odmowa poddania się badaniom albo zawinione niedotrzymanie ...

  • Zaświadczenie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy

    Zaświadczenie lekarskie usprawiedliwia nieobecność w pracy

    Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy stanowi dowód usprawiedliwiający nieobecność pracownika w pracy. Tym samym przedstawienie przez pracownika zwolnienia obejmującego określony czas stanowi podstawę do zakwalifikowania ...

  • Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

    Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

    W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.