eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przymusowa praca w soboty


2009-11-21 16:22 autor: konto usunięte

3 632 odsłon

Przymusowa praca w soboty

Witam.

Pracuję w małej firmie. Od miesiąca właściciel nakazał pracę w nadgodzinach, po 10 godzin dziennie. Płaci jednak za godziny nadliczbowe jak za zwykłe. Pierwsze pytanie czy tak można?

Po drugie nakazał pracę w soboty, powołując się na Kodeks Pracy, jednak za soboty nie płaci wogóle - będziemy mogli odebrać sobie dni wolne na wiosnę. Stwierdził że pracowników którzy się nie podporządkują może zmienić. Drugie pytanie dotyczy zapisów na temat pracy w soboty, czy jest to zgodne z KP i czy "w związku z kryzysem" (określenie pracodawcy) były zmiany Kodeksu Pracy?

Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-11-22 16:50 autor odpowiedzi: mia70

    Pierwsze pytanie - tak nie mozna, pracodawca ma obowiazek wynagrodzić pracę w nadgodzinach badź zapłatą (50%w dni powszednie, 100% w święta) bądź dniem wolnym. Czy może nakazać? ano może, jest kilka wyjątków przy których pracownik może odmówić wykonywania pracy w nadgodzinach. Po drugie - jeśli pracodawca chce zapłacić dopiero za nadgodziny na wiosnę to widocznie obowiązuje w firmie tak długi okres rozliczeniowy pozwalający na zapłatę za nadgodziny dopiero na koniec okresu rozliczeniowego. Zmian w kodeksie pracy nie było natomiast obowiazuje ustawa antykryzysowa, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-23 18:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję za wyjaśnienie.

    A może mnie ktoś jeszcze oświecić w sprawie ustawy antykryzysowej? Wiem że mogę sam przeczytać, ale nie znam się na prawie, interpretacji, kruczkach itp. Chodzi mi o skrót odnoszący się do mojego przypadku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-25 10:11 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, jeśli chodzi o temat okresu rozliczeniowego wg ustawy antykryzysowej ( a która to ma wpływ na termin wypłaty za nadgodziny - pracodawca wypłaca za nadgodziny dopiero po zakończonym okresie rozliczeniowym) Każdy przedsiębiorca, niezależnie od jego sytuacji finansowej, będzie mógł skorzystać z następującej formy pomocy:

    1) wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy – jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technologicznymi lub dotyczącymi organizacji czasu pracy, przy zachowaniu zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

    - stosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do korzystania z co najmniej 11-godzinnego dobowego odpoczynku i z co najmniej 35-godzinnego tygodniowego odpoczynku

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-12-07 15:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję za wyjaśnienia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania