eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odprawa emerytalna


2009-11-19 15:43 autor: konto usunięte

2 474 odsłon

Odprawa emerytalna

Jestem pracującą emerytką - tzn skorzystałam z ustawy która weszła w zycie w styczniu 2009 umożliwiającej pobieranie świadczenia emerytalnego bez rozwiązywania stosunku pracy.

Najprawdopodobniej w moim zakładzie pracy będzie redukcja etatów i będa zwolnienia z przyczyn ekonomicznych. Liczę się z tym że na "pierwszy ogień" pójdą takie osoby jak ja.

Mam pytania:

- jak wygląda sytuacja odprawy emerytalnej w przypadku otrzymania przeze mnie 3-miesięcznego wypowiedzenia ze wzglę-du na redukcję etatów?

- co tracę /zyskuję/?/jeżeli dałabym sama wcześniej wypowiedzenie

-czy mogę JA dać wypowiedzenie w momencie wręczania mi wypo

wiedzenia- czy muszę dać wcześniej czy nie ma to znaczenia?

-osoby które zostaną zwolnione dostaną 3 mies. odprawę a ja albo

odprawę emerytalną i odprawę przysługujacą zwalnianym pra-

cownikom- czy tylko jedną /którą/??

W moich Kadrach zdania są podzielone gdyż ponoć nie jest to dokładnie zinterpretowane w Kodeksie Pracy jeżeli chodzi o likwidację stanowisk tylko jest interpretacja jeżeli chodzi o likwidację zakładu.

Jak mam postąpić?????

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-11-20 08:28 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, warunkiem uzyskania przez pracownika odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą, przy czym rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić z winy pracownika (art. 55 § 11 k.p.), a także na mocy porozumienia stron przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego. Nie ma znaczenia dla przyznania odprawy, czy przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest zamiar uzyskania odprawy. W razie zbiegu odprawy emerytalnej z odprawą przysługującą w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (np. przy zwolnieniach grupowych) pracownikowi przysługują obie odprawy, pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-20 08:34 autor odpowiedzi: mia70

  W najnowszym i już ugruntowanym orzecznictwie SN przyjmuje sie, że kontynuowanie stosunku pracy po przyznaniu pracownikowi świadczenia emerytalno-rentowego, a nawet pobieranie świadczenia nie oznacza przejścia na emeryturę. Spełnienie bowiem przez pracownika warunków uprawniających do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury nie stwarza dla żadnej ze stron obowiązku rozwiązania stosunku pracy. Dlatego też zachowanie prowadzące do ustania stosunku pracy w związku z nabyciem wymienionych uprawnień musi przybrać formę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, określoną w przepisach prawa pracy. Powyższy pogląd wyraził SN w uchwale z 06.08.1998 r. (III ZP 22/98, OSN 1998/24/713), i powtórzył w wyroku z 04.06.2002 r. (I PKN 346/01, Pr. Pracy 2003/1/35).

  Z istoty roszczenia o odprawę emerytalną wynika, że staje się ona wymagalna w dacie przejścia na emeryturę (wyr. SN z 02.10.1990 r., I PR 284/90, PiŻ 1991/7/15). W nowszym orzeczeniu SN stwierdził, że roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później (wyr. SN z 09.04.1998 r., I PKN 508/97, OSN 1999/8/267). Należy jednak uznać, że za datę przejścia na emeryturę lub rentę należy przyjąć albo datę ustania stosunku pracy po wcześniejszym przyznaniu pracownikowi jednego z ww. świadczeń, albo datę przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło ono po ustaniu stosunku pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-20 09:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Serdecznie dziękuję!!!!!

  W takiej sytuacjii spokojnie czekam na wręczenie wypowiedzenia i zasłużony wypoczynek na emeryturze po 37 latach pracy w administracjii /służba cywilna/ :)

  Pozdrawiam!!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-20 10:39 autor odpowiedzi: mia70

  aż zazdroszczę Pani tej emerytury, ja mam jeszcze jakies 20 lat, a nerwy juz na wyczerpaniu, pozdrawiam:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.