eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › odprawa przy wypowiedzeniu umowy


2009-11-16 20:58 autor: malpeczka80

4 167 odsłon

odprawa przy wypowiedzeniu umowy

Witam, miałam umowę na czas nieokreślony od 1999 roku, dostałam wypowiedzenie uzasadnione trudną sytuacją ekonomiczną zakładu. Okres wypowiedzenia skrócono z 3 miesięcy do 1. Za ile miesięcy przysługuje odprawa za 3, czy dolicza się też jeszcze te 2 miesiące skróconego okresu, co daje razem 5 miesięcy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-11-17 08:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Skrócenie okresu wypowiedzenia nie wpływa na wysokość odprawy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-17 08:33 autor odpowiedzi: mia70

  Zgadza sie:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-17 23:51 autor odpowiedzi: teresa

  wydaje mi się, że malpeczka80 pyta czy poza odprawą powinna dostać jeszcze odszkodowanie za 2 miesiące skróconego okresu wypowiedzenia - tak.

  Czyli podsumowując powinna dostać trzymiesięczną odprawę z tytułu ponad 8 letniego stażu pracy u tego pracodawcy (pod warunkiem, że zatrudnia conajmniej 20 pracowników - w ramach USTAWY z dnia 13 marca 2003 r.

  o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy

  z przyczyn niedotyczących pracowników) oraz dwumiesięczne odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia o te dwa miesiące(Art. 36[1] KP

  § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia).

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-18 07:34 autor odpowiedzi: mia70

  Moim zdaniem należy się 3 miesieczne wynagrodzenie tzn 1 miesiąc (z tytułu okresu wypowiedzenia) + 2 miesiace (odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia w tym przypadku okres został skrócony o 2 m-ce), pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-18 07:44 autor odpowiedzi: mia70

  Wysokość odprawy uzależniona jest od zakładowego stażu pracy i jest równa:

  •jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u Ciebie krócej niż 2 lata;

  •dwumiesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u Ciebie od 2 do 8 lat;

  •trzymiesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik przepracował u Ciebie ponad 8 lat.

  Reasumując: malpeczka powinna dostać wynagrodzenie za 3 miesieczny okres wypowiedzenia +odprawę trzymiesieczne wynagrodzenie (tak jak napisał Krzysztof S."Skrócenie okresu wypowiedzenia nie wpływa na wysokość odprawy" pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-23 11:08 autor odpowiedzi: malpeczka80

  Tak tereso o to mi chodzi, zakład zatrudniał więcej niż 20 osób. Powiem szczerze że już się pogubiłam:( mimo że zagadnienia z prawa pracy nie są mi obce. Według tego co przeczytałam wyżej powinnam dostać wynagrodzenie za 3 miesięczny okres wypowiedzenia, mimo że jest skrócony i 3 miesięczną odprawę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-11-24 20:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zgadza się. Należy się Pani 3-miesięczna odprawa. Pracodawca powinien także wypłacić wynagrodzenie za trzy miesiące wypowiedzenia (skrócenie tego okresu nie oznacza, iż można uniknąć wypłaty wynagrodzenia w pełnej wysokości).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.