eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › umowa zlecenie i osoba trzecia


2009-09-04 17:48 autor: konto usunięte

1 715 odsłon

umowa zlecenie i osoba trzecia

Mąż jest zatrudniony w firmie X na podstawie umowy o pracę, pracuje w systemie 12-godzinnym. W dni wolne od pracy ma możliwość dorobienia, również w firmie X, wykonując tą samą pracę. Firma X zaproponowała mu podpisanie dodatkowej umowy zlecenia ale nie z nim tylko ze mną. Ja równiej jestem zatrudniona na pełen etat, w innej firmie. Podpisując umowę zlecenie z firmą X miałabym również dołączyć oświadczenie o powierzeniu wykonania tej pracy mojemu mężowi. Wg mnie to podejrzana sprawa, gdyż ja figurowałabym tylko na papierze a pracownikiem byłby mąż.

Pytanie - dlaczego firma X tak kombinuje, co chce uzyskać, czy jest to zgodne z prawem? Jakie konsekwencje z podpisania takiej umowy obciążają mnie i męża?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-09-05 22:50 autor odpowiedzi: mia70

  Jeśli pracodawca podpisuje umowę zlecenie z własnym pracownikiem z którym ma też umowę o pracę musi odprowdzaćtakie same składki jak za wynagrodzenie czyli ponosi większe koszty niż z osobą niezatrudnioną w tym zakładzie na umowe o pracę; poza tym w razie kontroli PIP, może to być uznane za obejscie prawa pracy bo przecież ta dodatkowa praca to normalnie byłyby nadgodziny, może przekroczenie doby pracowniczej, itp, pozdrawiam:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-09-07 11:31 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziękuję za odpowiedź. Rozumię już zasady postępowania firmy. Co jednak z tą osobą, która miałaby podpisać tę umowę - czyli ze mną. Czy to jest zgodne z prawem, że ja nie mając nic wspólnego z tą pracą, ani uprawnień do wykonywania tej pracy, oddelegowuję do wykonania jej inną osobę? Jakie konsekwencje ja poniosę podpisując tę umowę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-09-09 17:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Moim zdaniem powyższa sytuacja nie powinna mieć miejsca (zgodnie z literą prawa). Ma ona na celu ominięcie przepisów prawa pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.