eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Dlaczego ciągłość zwolnienia lekarskiego w ciąży jest taka ważna?


2016-11-25 11:34 autor: Monika11

16 792 odsłon

Dlaczego ciągłość zwolnienia lekarskiego w ciąży jest taka ważna?

Witam,

jestem na zwolnieniu w ciąży. Pierwsze było na 2 tygodnie, a kolejne na miesiąc. Na razie za ten okres płaci mi pracodawca. Zwolnienie kończy mi się w piątek, a kolejne planuje uzyskać od nowego ginekologa od poniedziałku, więc będę miała 2 dni przerwy (sobota i niedziela). Te dni są w mojej firmie wolne od pracy. Jakie są konsekwencje takiej przerwy?

Dlaczego tyle się piszę o konieczności kontynuacji zwolnienia i że trzeba pilnować aby lekarz zawsze wypisywał w takim przypadku zwolnienie wstecz na te 2 dni? Mam prośbę o argumenty, dlaczego to jest takie ważne aby zawsze była ciągłość? Jakie są konsekwencje gdy jej nie będzie?

Pozdrawiam,

M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-25 18:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ciągłość zwolnienia jest istotna przy L-4, gdy umowa jest rozwiązana i zwolnienie bierze się po tym fakcie i przedłuża sie do porodu. W przypadku przerwy ZUS wstrzymuje zasiłek. Jeżeli ktoś jest zatrudniony to przerwa w wyłacie zasiłku nie ma aż tak istotnego znaczenia. Bedzie to tylko problem dla pracodawcy z usaleniem okresu oraz wypłatą zasiłku i sporządzenia dokumentacji do ZUS.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-19 13:38 autor odpowiedzi: domdi

  Witam,

  Jestem w ciązy .Pierwsze L4 otrzymałam od 15. 09 do 11.10 przez moją nieuwagę kolejne zolnienie otrzymałam od 16.10 do 20.11 - termin porodu. Nastąpiła 4-dniowa przerwa w zwolnieniu. Jakie poniosę konsekwencję z tego powodu ? Czy pracodawca będzie musiał płacić za kolejne 33 dni bo teoretycznie pracodawca powinien płacić do 17.10 , a  póżniej ZUS. Czy za te 4  dni ( 12,13,14,15) będzie musiał mi zapłacić pracodawca ?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-13 20:10 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli zwolnienie lekarskie nie obejmuje omawianych dni należy wrócić do pracy, a za czas przepracowany pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kubapoz

  Dodano 2016-02-18 15:17 przez kubapoz

  Z jakim dniem zwolnienie po zakończeniu wychowawczego?

  W dniu 09.03 kończy mi się wychowawczy. Jestem w ciąży. Czy zwolnienie lekarskie muszę mieć od 10.03, czy może być to kontynuacja zwolnienia, które mam będąc na wychowawczym już od 5.01? I jeśli będzie to kontynuacja, to czy będzie ono płatne?

 • idziplus

  Dodano 2015-02-18 11:18 przez idziplus

  Czy L4 lekarz może wystawić wprzód?

  Witam,jestem w 25 tygodniu ciąży. Od niedawna mam zwolnienie, które kończy się 26 lutego. Kolejną wizytę u lekarza mam 24 lutego.Czy lekarz może wystawić L4 od 27 lutego aby zachować kontynuację, czy ewentualnie mogą się terminy nakładać, gdyby wystawił na 25 lutego?

 • justyna.d1

  Dodano 2015-01-08 12:19 przez justyna.d1

  Ciąża na urlopie wychowawczym. Kiedy mogę dostarczyć L4?

  Witam,jestem na urlopie wychowawczym i przerwałam go i niedługo wracam do pracy. Jestem w ciąży i mam pytanie odnośnie zwolnienia, czy będąc na wizycie u lekarza może mi on wystawić zwolnienie lekarskie jeszcze w trakcie urlopu wychowawczego (ciąża zagrożona)?Chodzi o zwolnienie miesięczne, które ob...

 • Klara007

  Dodano 2017-08-09 08:24 przez Klara007

  Umowa próbna a ciąża w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy mnie zwolnią?

  Dostałam próbną umowę o pracę na czas określony dwóch miesięcy - od 22 czerwca do 31 sierpnia. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim spowodowanym depresją od 27 lipca do 1 września, ale teraz okazało się, że zaszłam w ciążę.
  Moje pytania: czy mam prawo po zakończeniu zwolnienia od psychiatry pójść...

 • nat009

  Dodano 2016-10-18 14:35 przez nat009

  Zwolnienie lekarskie w ciąży. Ile wyniesie miesięczne wynagrodzenie?

  Witam,jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony już ponad 2 lata. Moje wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2000 zł, ale kwota brutto, którą otrzymuję zależy od ilości przepracowanych godzin nocnych i świątecznych (praca dwuzmianowa) i średnio wynosi 2600 zł brutto. Obenie jestem w ciąży ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

 • Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Mundurowi na zwolnienia lekarskie na nowych warunkach

  Policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni przebywający na zwolnieniach lekarskich nie otrzymają już całości poborów. Rząd przyjął projekt ustawy o L-4 mundurowych, przewidujący obniżkę uposażenia osób przebywających na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania