eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Koniec umowy o pracę i L4 dłużej niż 6 miesięcy. Co dalej?


2016-10-10 16:00 autor: marplo92

4 879 odsłon

Koniec umowy o pracę i L4 dłużej niż 6 miesięcy. Co dalej?

Witam,

potrzebuję pomocy, bo nie wiem jak to jest z tym L4, z pieniędzmi... Jestem zatrudniony w firmie OD sierpnia 2015 DO 26.11.2016.
 
Od 04.07.2016 jestem cały czas na zwolnieniu L4 z powodu choroby o nazwie rwa kulszowa, przepuklina kręgosłupa, czyli na L4 jestem już od ponad 3 miesięcy. Do końca umowy będzie to prawie 5 miesięcy. Leczenie potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Wiem, że pracodawca umowy mi nie przedłuży. Co gdy się ona skończy? Czy będę dostawał 70% wynagrodzenia z ZUS-u?

Chorować można bodajże 6 miesięcy, a ja wiem, że będę niezdolny do podjęcia zatrudnienie przez dłuższy okres niż te 6 miesięcy. Czy będę dostawał jakieś pieniążki z ZUS-u? Co po przekroczeniu tych 6 miesięcy, czy jest jakaś komisja lekarska? Gdzie trzeba wtedy zanosić L4 do ZUS-u?

Proszę o pomoc, bo się kompletnie nie orientuje jak to jest.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-10 17:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po 182 dniach zwolnienia może się Pan starać o świadczenie rehabilitacyjne. ZUS przyznaje je maksymalnie na 12 miesięcy. Jezeli Pan nie dostanie to po zakończeniu umowy powinien się Pan zarejestrować w PUP.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-10 17:19
  Warunkiem zarejestrowania się w PUP jest zdolność do podjęcia pracy.

  marplo92 skomentował/a odpowiedź 2016-10-10 17:34

  Dziękuję za odpowiedź. W jaki sposób można się starać o takie świadczenie rehabilitacyjne? Gdzie trzeba się udać? Do ZUSu? Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą? Jakieś "papierki" od lekarzy? Mam się starać o takie świadczenie dopiero jak się mi skończy umowa o pracę czy powinienem złożyć jakiś wniosek odpowiednio wcześniej? Jak to w ogóle wygląda pisze się jakieś pismo czy dostaje się komisje lekarską jak jest? Podczas takiego świadczenia rehabilitacyjnego trzeba przedstawiać kolejne zwolnienia lekarskie czy po prostu dostaje się takie świadczenie na określony czas i tyle ?

  marplo92 skomentował/a odpowiedź 2016-10-10 17:38

  i jakie pieniążki dostane 80%

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-10 18:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego. Musi Pan złożyć oświadczenie na druku ZUS Np-7 wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (na druku ZUS N-9) wypełnionym przez lekarza go leczącego. Dokumenty te należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania co najmniej sześć tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni) okresu zasiłkowego. Tak wynika z wyjaśnień ZUS i z pouczenia do wypełnienia formularza ZUS Np-7. Warto zastosować się do tego terminu, bo postępowanie w sprawie przyznania świadczenia odbywa się według określonych procedur, a więc potrzebny jest czas na ich przeprowadzenie. Niedotrzymanie tego terminu nie spowoduje odrzucenia wniosku,ale przekroczenie spowoduje, że rozstrzygnięcie, czy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, przedłuży się w czasie. Nie będzie zatem można zapewnić ciągłości wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, więc może nie być kaski na koncie. Jeśli je orzeczenie jest niekorzystne, można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska stwierdzą celowość przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, podają w orzeczeniu okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy. Często ZUS przyznaje zasiłek na parę mięsiecy a nie od razu na cały okres  czyli 12 miesięcy. Jeżeli tak będzie, to potem znowu stawi się PAn na komisji przedkładając zwolnienia lekarskie i zaświadczenia o stanie zdrowia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-08 16:44 autor odpowiedzi: marplo92

  Komisja lekarska stwierdziła że jestem zdolny do pracy czyli świadczenia nie dostałem. 
  Otrzymałem pismo z ZUSu w którym pisze, że mogę się odwołać do sądu rejonowego, sądu pracy... tylko co powinieniem napisać w takim odwołaniu, jak to odwołanie powinno w ogóle wyglądać?

  Oceń odpowiedź 7 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania