eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › nieuczciwy pracodawca


2009-05-09 22:58 autor: patrezena

5 250 odsłon

nieuczciwy pracodawca

Witam serdecznie. Pracuję na stacji paliw od 3 lat jednak mam już dość pracy w godzinach nadliczbowych, oszustw, nastaszania przez pracodawcę. Umowa jest na cały etat , stacja jest czynna 24h w kazdy dzien roku. Na umowie o pracę mam pensję najniższą krajowa.Grafik jest wypisywany na 8h a tak naprawdę pracujemy 12h w systemie 2/2 . Za zadne nadgodziny nie otrzymujemy nawet złotówki, pracodawca kazał podpisac pismo o tym ,że nie możemy wykorzystac 2 dni , które przysługują na dziecko.

L4 =wypowiedzenie.

Jedyna rzecz , której nie jestem pewna to w jakim wymiarze czasu pracy mamy umowę. Czy jeśli stacja jest czynna cały rok to jest to praca w ruchu ciągłym??

Pytam bo nie pozostawię tego bez odzewu , teraz jestem na L4 -PORONIŁAM. Wczoraj rozmawiłam z pracodawcą i stwierdził,że nie ma już dla mnie miejsca... co powinnam w tej sytuacji zrobić? jakie dokumenty będą dowodem dla sądu pracy , jeśli będę rzadała zapłaty za nadgodziny??

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2009-06-01 13:56 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    No tak troszeczkę... Ale obiecujemy poprawę :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-02 09:25 autor odpowiedzi: mia70

    Ups, przepraszam ORDNUNG MUST SEIN!, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-06 15:51 autor odpowiedzi: patrezena

    Dziękuję kochani za pomoc!!!

    Jak narazie jestem na L4 a co będzie dalej zobaczymy.....

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-06 17:02 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    co będzie dalej zobaczymy.....

    W jakimś stopniu to rówież zależy od pracodawcy. Nie zapomnij o tym, że pracodawca może Cie skontrolować w czasie trwania zwolnienia lekarskiego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-06 21:50 autor odpowiedzi: mia70

    Podczas kontroli pracodawcy oczywiście chory nie ma obowiązku przebywania w domu, ponieważ można być w aptece w hipermarkecie, można być u rodziców/cioci/siostry, którzy opiekują się chorym, itp., pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-07 15:23 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    Jeżeli lekarz zaleci, że możesz chodzić w czasie choroby, nie masz prawa wychodzenia z domu na cały dzień, ani wyjazdu na wczasy. Możesz jedynie wyjść z domu po niezbędne zakupy potrzebne ci do normalnego życia.

    Jeżeli osoba kontrolująca stwierdzi, że zamiast kurować się, zwiedzasz wystawy albo przesiadujesz u znajomych, ewentualnie pracujesz w innej firmie możesz zostać za to ukarana.

    Należy pamiętać o tym że przebywając na zwolnieniu trzeba się kurować aby jak najszybciej wrócić do pracy :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-19 16:41 autor odpowiedzi: patrezena

    hej kochani!!

    kontrolę z zus już miałam, w piatek dostałam pismo a w poniedziałek wstawiłam się w zusie u orzecznika. Stwierdził, ze L4 uzasadnione.

    Bo niestety tego co przeszłam nie da się wymazać tabletkami:(

    jednak wiem ,że jak wrócę do pracy dostanę wypowiedzenie.

    Ten cały stres tylko jeszcze wszystko potęguje. Nie wiem co dalej robić... myślałam nawet o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego za ten rok, a potem o wniosku o urlop bezpłatny, ponieważ i tak chcemy się z mężem starać o bobo.

    co radzicie??

    Nie chciałabym stracić tej pracy, tylko przetrzymać swoje stanowisko do momentu zajścia w ciążę,.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-19 21:45 autor odpowiedzi: mia70

    Hmm, no cóż może Pani chorować te 182 dni i w tym czasie postarać się o dzidzi:), ale czy w takim stresie ma to sens. Oczywiście, jeśli zaszłaby Pani teraz w ciążę to sprawa prosta, najpierw L-4 potem poród, macierzyński, urlop zaległy, bieżący itp. ale patrezena czy warto tak stresować dzidzi i siebie samą. Przykro się słucha czy czyta o tych wszystkich pracodawcach czy pseudo pracodawcach wykorzytsujących swoją pozycję, oczywiście pracownicy też nie są święci, ale mimo wszystko to pracownik ma zawsze pod górkę. Na całe szczęście nie możemy generalizować i zdarzają się pracodawcy, albo zarządzający w ich imieniu godni polecenia, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-19 23:13 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    A ja tam powiem, że jeżeli myślicie o bobasku a nie wiecie za bardzo jak to mogę dać Wam przepis:

    Przepis na dziecko:

    Cztery kolana i dwa jaja ucierać do samego rana aż powstanie piana.

    Następnie kupić wózek dziecięcy i odczekać 9 miesięcy

    A tak na poważnie: w czasie ciąży jesteś pod ochroną i pamiętaj o tym :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-25 11:55 autor odpowiedzi: patrezena

    witajcie po małej przerwie.

    5osób z mojej pracy chce sprawę zgłosić do PIP-u. Piszemy pismo o zwrot za przepracowane nadgodziny, tylko ,że pracodawca wiemy ,że będzie szedł po trupach , by z tego wyjść. Obawiamy się zatem,że zdecyduje się sam na ujawnienie tego,że płacił nam więcej na "rękę".

    Jak to wygląda ? Napiszcie proszę jakie możemy otrzymać kary i jakie pracodawca ? Czy ta wojna z pracodawcą jest warta zachodu?

    Ja pracuję 2,5 roku w tym czasie mam 368 nadgodzin , w tym święta i niedziele i soboty, za które nie dostawaliśmy dnia wolnego w tygodniu. Poza tym piszemy pismo o traktowaniu pracownika w sposób obraźliwy .

    Poradzcie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-10-05 10:32 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, przyjmowanie wynagrodzenia "na ręke" jest niezgodne z prawem, wiec wnoszenie sprawy do Sądu o zgodne z prawem postępowanie wobec pracownika, kiedy samemu działało się niezgodnie z prawem pozostawiam bez komentarza, wiem wiem, ze takie czasy:) Jesli chodzi o zapłatę nadgodzin o ile nie były one wypłacone to też trochę "śliski" temat bo oczywiscie w Sądzie będzie słowo przeciw słowu (pracodawca powie że płacił Wam na rękę, a Wy co powiecie? że przyjeliście czy że nie wiecie o co chodzi?:). Jesli chodzi o temat "traktowanie pracownika" to jak najbardziej napisałabym pismo, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-16 01:43 autor odpowiedzi: dudas5

    Mam pytanie w podobnym temacie.

    Czy jeżeli pracodawca wypłaca mi tzw. "pod stołem" a walczę z nim o umowę o pracę na pełną kwotę miało by to wpływ na wyrok sądu bądź grzywnę dla mnie, jako pracownika? Pierwszy rok podatkowy u tegoż pracodawcy właśnie mija, i nie mam nic przeciwko wykazaniu mojego pełnego dochodu i zapłatę ZUS, podatku itd od tegoż dochodu.

    Przedstawię może szybko sytuację:

    Pracuję w firmie od marca poprzedniego roku, od początku walczę o umowę o pracę w której zawarte by było całe moje wynagrodzenie. Oczywiście jest to nie możliwe. Pracodawca naprawdę ma wiele do ukrycia i przed PIP i ZUS (zatrudnianie bez umowy, sprzedaż bez fiskalizacji itd). Mam na to dowody. Od jakiegoś czasu wynagrodzenie dostaję z dużym opóźnieniem, zaniżone, potem jest ono wyrównywane z następnym, które zresztą też jest nie pełne itd, itp. Teraz złożył mi nową ofertę i oczywiście również na umowie "najniższa krajowa", ale mało tego, jeżeli jestem na urlopie czy chorobowym chce mi płacić tylko 50% tego co jest "na czarno". Oczywiście sprawa nie dotyczy tylko mnie, jest nas więcej w firmie.

    Nie chcę już tam pracować, ale chciałbym pracodawcy utrzeć trochę nosa, ponieważ jest nieuczciwy, niewiarygodny, źle traktuje pracowników i nie przestrzega żadnych praw. Dopiero co było kilka kontroli w firmie, oczywiście po małej kopercie lub prezencie wszystko było ok ;)

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania