eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Niemożność wstawienia się na badanie kontrolne i powrót do pracy


2015-05-22 15:57 autor: przemo1

1 928 odsłon

Niemożność wstawienia się na badanie kontrolne i powrót do pracy

Witam,

mam pytanie odnośnie badania kontrolnego. Mam przedłużane zwolnienie od połowy grudnia, a więc teoretycznie mogę być maksymalnie na zwolnieniu do połowy czerwca.

Raz w lutym odbyło się badanie kontrolne w ZUS, które przeszło pomyślnie. Teraz ZUS znów wysłał mi wezwanie na badanie, termin 29 maja. Tak się składa, że nie mogę być w tym dniu na badaniu ponieważ jestem za granicą u rodziny, która się mną opiekuje (bilet będzie bardzo drogi).

Zwolnienie kończy mi się w niedzielę czyli 31maja. Zamierzam jednak od 1czerwca wrócić do pracy. Więc to badanie kontrolne właściwie niczemu nie służy bo odbędzie się w piątek a w poniedziałek i tak wracam do pracy.

Czy wystarczy, poinformować ZUS, że nie mogę wstawić się na badania a w poniedziałek wracam do pracy? Nie chcę po prostu tak nie przyjść na badania bez uprzedzenia, ponieważ boję się czy nie będzie z tego tytułu jakiś konsekwencji. Moje zwolnienia mają oznaczenie, które informuje o tym, że mogę się przemieszczać.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-23 09:24 autor odpowiedzi: Jowita

    Na pewno ZUS nalezy poinformować o nieobecności i przyczynie niestawiennictwa na badanie kontrolne. W innym przypadku niestawiennictwo skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego za okres objęty kontrola.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • orka

    Dodano 2015-03-08 21:40 przez orka

    Czy trzeba robić badania kontrolne po L4?

    Chciałam zapytać, czy muszę wykonać badanie kontrolne, jeśli mam 29 dni L4, ale kończy się w piątek, więc wracam do pracy po 31 dniach w poniedziałek.Proszę o szybką odpowiedź.

  • zośka

    Dodano 2015-01-12 16:34 przez zośka

    Zdolność do pracy po dłuższym chorobowym

    Byłam na zwolnieniu lekarskim 29 dni, po 7 dniach pracy otrzymałam ponownie zwolnienie lekarskie 14 dni na tą samą chorobę. Czy przed podjęciem pracy, po tych 14 dniach, muszę mieć podpisaną zdolność do pracy przez lekarza zakładowego?

  • MLCK

    Dodano 2014-09-08 11:15 przez MLCK

    Przerwanie zwolnienia lekarskiego ciążowego i powrót do pracy

    Jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym ok. 2,5 miesiąca. Czuję się na tyle dobrze, że chciałabym do końca ciąży wrócić do pracy.
    Czy mogę to zrobić zaraz po skończeniu się zwolnienia lekarskiego, czy muszę przedstawić jakieś zaświadczenie o zdolności do pracy?

  • 04Anka09

    Dodano 2020-12-09 17:22 przez 04Anka09

    Zdolność do pracy, zaświadczenie o zakończeniu leczenia

    Dzień dobry, Byłam na zwolnieniu lekarskim od neurologa przez 118 dni, następnie leczyłam się u psychiatry przez 60 dni. Czy i lekarz neurolog i również lekarz psychiatra musi wystawić mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, do lekarza medycyny pracy?
    Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

  • magd-huko

    Dodano 2018-10-05 11:45 przez magd-huko

    Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

    Dzień dobry,przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W sierpniu skończyła mi się umowa o pracę i teraz płaci mi ZUS. Otrzymałam propozycje powrotu do pracy do tej samej firmy. Będzie to nowa umowa. Czy w związku z powrotem muszę mieć wystawione zaświadczenie lekarskie o zakończeniu leczenia?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Powrót do pracy z rejonu objętego koronawirusem. Nie powiadomiłeś pracodawcy? Zobacz co ci grozi

    Powrót do pracy z rejonu objętego koronawirusem. Nie powiadomiłeś pracodawcy? Zobacz co ci grozi

    Obecny wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu za granicą, jednak mimo to wielu Polaków ostatecznie zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia ...

  • Mama w pracy, czyli szczególne prawa pracownika

    Mama w pracy, czyli szczególne prawa pracownika

    Kobieta pytana podczas rozmowy kwalifikacyjnej o to, czy posiada dzieci lub czy je planuje, ma prawo skłamać. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, ani bez jej zgody delegować poza stałe miejsce ...

  • Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?

    Mama na etacie. Czego może oczekiwać od pracodawcy?

    Mamy są zwykle dobrymi pracownikami. Są dobrze zorganizowane, wielozadaniowe, odpowiedzialne i lojalne wobec pracodawcy. A na jakie przywileje związane z macierzyństwem mogą liczyć? Co gwarantuje przyszłym i obecnym mamom kodeks pracy? Czego ...

  • Badania kontrolne po L4

    Badania kontrolne po L4

    Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania