eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Dodatkowa praca u nowego pracodawcy w trakcie urlopu rodzicielskiego a PIP


2014-10-30 12:49 autor: merunka77

2 084 odsłon

Dodatkowa praca u nowego pracodawcy w trakcie urlopu rodzicielskiego a PIP

Rozumiem, że mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy, jednocześnie składając wypowiedzenie u obecnego, jednakże powstaje nowe pytanie: co z zasiłkiem? Na moje telefoniczne zapytanie ZUS odpowiedział, że będzie kontynuował wypłatę zasiłku, i że nie ma regulacji w KP co do konieczności zmniejszenia wymiaru czasu pracy, jednakże odesłał mnie do PIP.

PIP jest zdania, że urlop rodzicielski jest celowy i nie mogę jednocześnie pobierać zasiłku i otrzymywać wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Nigdzie nie znalazłam podstawy prawnej regulującej taką wykładnię.

Proszę o informacje, czy rzeczywiście mogę podjąć zatrudnienie u nowego pracodawcy w pełnym wymiarze i jednocześnie pobierać zasiłek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-30 13:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Urlop macierzyński jest urlopem celowym, gdzie powinna Pani sprawować osobistą opiekę nad dzieciem. Jest dopuszczalne, aby pracownik na tym urlopie pracował w wymiarze nie przekraczającym 1/2 etatu. Jeżeli nie będzie to umowa zlecenie, to w przypadku pracy na pełen etat, PIP może się dopatrzec naruszenia przepisów (brak sprawowania osobistej opieki). Oczywiście, pracując ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nie ma przepisów, które by jednoznacznie regulowały ta kwesię.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Awika

    Dodano 2014-07-29 22:42 przez Awika

    Wypowiedzenie po urlopie rodzicielskim

    Witam:)
    03.09.2014 kończy mi się urlop rodzicielski. 28.02 b.r. dowiedziałam się, że moje stanowisko jest likwidowane, więc po zgłoszeniu gotowości do podjęcia pracy dostanę wypowiedzenie (3 miesiące) bez świadczenia pracy. Mam jeszcze do wykorzystania 44 dni urlopu wypoczynkowego. I tak:
    - czy prac...

  • KameliaS

    Dodano 2014-02-21 22:02 przez KameliaS

    Zasiłek rodzicielski i praca u nowego pracodawcy

    Witam,
    od 10 marca będę na zasiłku rodzicielskim, o który wnioskuję "po kolei" (wniosek już złożyłam) po dodatkowym urlopie macierzyńskim. 14 marca planuję złożyć wypowiedzenie u dotychczasowego pracodawcy, gdyż pojawiła się oferta pracy od 1 kwietnia u innego pracodawcy.
    Wiadomo, że nie mogę zrezyg...

  • a1234k

    Dodano 2017-06-28 17:17 przez a1234k

    Urlop rodzicielski a zmiana pracodawcy

    Witam,niebawem urodzę dziecko. W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego skończy mi się umowa na czas określony. Chciałabym wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski również w pełni czyli łącznie 52 tygodni (taki wniosek muszę złożyć do swojego obecnego pracodawcy). Jednocześ...

  • ellena123

    Dodano 2015-11-23 13:14 przez ellena123

    Czy mogę podjąć pracę na urlopie rodzicielskim?

    Witam,6 lutego 2016 r. kończy mi się urlop rodzicielski. Umowa z dotychczasowym pracodawcą kończy się 18 grudnia 2015 r. Otrzymałam ofertę pracy u innego pracodawcy od 1 grudnia 2015 r. na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin.Czy w takim przypadku mogę podjąć tą pracę i czy zasiłek ulega obniżeniu...

  • merunka77

    Dodano 2014-10-12 12:52 przez merunka77

    Urlop rodzicielski, rozwiązanie umowy a podjęcie pracy

    Jestem na urlopie rodzicielskim. Do końca pozostało mi 6 miesięcy. Zaległy i bieżący urlop to 56 dni. U obecnego pracodawcy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Właśnie otrzymałam ciekawą propozycję pracy "od zaraz" u innego pracodawcy.
    Jak bezpiecznie rozwiązać obecną umowę i jakie informacje nal...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania