eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po urlopie wychowawczym i wypoczynkowym


2014-09-09 01:28 autor: sineira

2 549 odsłon

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym i wypoczynkowym

Witam,

na wstępie: jestem zatrudniona na stanowisku kierowniczym, umowa o pracę na czas nieokreślony, pełny etat, praca w supermarkecie, staż pracy w firmie wynosi ponad 9 lat, firma zatrudnia ponad 20 osób i nie jest w trakcie likwidacji.

28.05.2014 r. zakończył mi się okres urlopu macierzyńskiego urlopu opiekuńczego (roczny okres opieki nad dzieckiem wg zmian z ubiegłego roku). Od 29.05. b.r. do dnia 18.07. b.r. przebywałam na urlopie wypoczynkowym, który miałam zaległy z roku 2012 i 2013. Od dnia 19.07.2014 r. do dnia 19.08.2014 r. przebywałam na urlopie wychowawczym, natomiast od dnia 20.08.2014 r. do dnia 14.09.2014 r. przebywam na urlopie wypoczynkowym z roku 2014.

"Zostawiłam sobie" zaledwie kilka dni urlopu wypoczynkowego za ten rok, aby mieć je do dyspozycji "w razie czego" ;) Postąpiłam tak ze względu na fakt, że nie miałam z kim zostawić synka :( Do żłobka oddać go mogłam dopiero od dnia 01.09., dlatego też w taki sposób rozdysponować musiałam czas urlopowy.

Dnia 15.09.2014 r. wracam do pracy po prawie 2-letniej nieobecności! Czego mogę się spodziewać ze strony pracodawcy? Jakich zmian zgodnie z kodeksem pracy może on dokonać w mojej umowie? Z tego, co się orientuję w tym temacie, to nie może mi zmienić warunków zatrudnienia na inne niż te sprzed pójścia na L4, gdy byłam już w ciąży? Ostatnio jednak usłyszałam, że możliwe, że dostanę niebawem aneks do umowy zmieniający moje stanowisko, jednak stawka pozostanie bez zmian.

Czy możliwe jest zatem, aby pracodawca ze stanowiska kierownika zdegradował mnie do rangi z-cy lub sprzedawcy, zachowując jednak przy tym takie samo wynagrodzenie jakie miałam? Czy może mi zaproponować stanowisko kierownika w takim samym salonie w jakim dotychczas pracowałam, tylko że w innym mieście (salony należą do sieciówki)? Czy w mojej sytuacji, aby nie obawiać się zwolnienia, powinnam wystąpić z wnioskiem o obniżenie wymiaru etatu do 7/8, aby mieć 12 miesięcy ochrony? Co mi "grozi" ze strony pracodawcy?

Dodam jeszcze tylko tyle, że wracam do salonu (marketowy), w którym obecnie jest kierownik i zastępca, natomiast w innym salonie (deptak) w moim mieście również jest kierownik. Inne salony są w trakcie powstawania w moim mieście i być może sytuacja z "nadmiarem" kierowników rozwiązałaby się dopiero wówczas, gdy te salony zaczną funkcjonować. Na tę chwilę jednak kierowników jest więcej niż punktów sprzedaży!   

I jeszcze jedno: nie mogę być zatrudniona w godzinach nocnych i nadliczbowych, gdyż sprawuję opiekę nad dzieckiem do lat 4. Co w przypadku, jeśli pracodawcy nie podpiszę dobrowolnie zgody, że w takich godzinach mogę pracować? Taki druk do podpisania otrzymam. Czy jego nie podpisanie jest równoznaczne z nieprzestrzeganiem regulaminu mojego pracodawcy i daje mu prawo do zwolnienia mnie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Gabi

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-09 23:10 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    pracodawca może Pani zmienić stanowisko pracy (bez wypowiedzenia zmieniającego) na inne odpowiadające kwalifikacjom (tu możłiwe różne rozwiązania) i z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia(tu też możłiwe rózne rozwiazania), może defnitywnie wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji stanowiska pracy, nie może Pani zatrudniać w porze nocnej i godzinach nadliczbowych bez Pani zgody - brak zgody wprost nie jest naruszeniem regulaminu, bo to jest Pani uprawnienie ale sprytny pracodawca może rozwiązać to inaczej

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • darekbks

    Dodano 2014-02-07 07:05 przez darekbks

    Zmiana stanowiska pracy a wysokość wynagrodzenia i dojazd do pracy

    Witam,
    jestem zatrudniona w sklepie jednym z kilku sklepów sieciowych  na stanowisku specjalista do spraw zarządzania (kierownik). W dniu 01.02.2014 szefowie zlikwidowali sklep, w którym pracowałam.
    Przenieśli mnie do innego swojego sklepu 25 km. od miejsca zamieszkania i dostałam aneks do umowy, że...

  • pasikonik1

    Dodano 2015-03-14 21:38 przez pasikonik1

    Zmniejszenie etatu po urlopie wychowaw

    Witam, 10.04. wracam do pracy po półrocznym urlopie wychowawczym. Od 2010 jestem kierownikiem sklepu i mam umowę na czas nieokreślony. Chcę złożć wniosek o zmniejszenie etatu na 3/4 na rok. Czy pracodawca może złożyć mi wypowiedzenie zmieniające i zdegradować mnie do sprzedawcy, zmieniając mi wynagr...

  • cezaryfedorowicz

    Dodano 2014-09-08 09:15 przez cezaryfedorowicz

    Uzupełnienie wykształcenia na zajmowanym stanowisku

    Szanowni Państwo!
    Kobieta - rocznik 1956 zajmująca stanowisko kierownika USC w Urzędzie Gminy była zobowiązana do uzupełnienia wykształcenia (wymagane wyższe prawnicze lub administracyjne). Do chwili obecnej nie uzupełniła wymaganego na tym stanowisku wykształcenia.
    Czy wyżej wymieniona jest już w t...

  • amadeo3

    Dodano 2014-07-17 15:34 przez amadeo3

    Zmiana warunków pracy i płacy

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Przed urlopem zostałam poinformowana o fakcie, że w związku z reorganizacją pracy moje stanowisko zostanie zmienione na inne o mniejszej płacy. Po urlopie czeka mnie pobyt w szpitalu w związku z czym mam pytanie.
    Czy do mojego powrotu warunki płacy ...

  • mychaszka

    Dodano 2014-06-26 09:22 przez mychaszka

    Zmiana warunków umowy

    Witam,
    czy pracodawca może zmienić mi etat z kierownika na niższy oraz pensję tylko dlatego, że nie mam wykształcenia kierunkowego. Ukończyłam Wydział Zarządzania kierunek zarządzanie przedsiębiorstwem (licencjat) i rachunkowość i finanse (magister). Od 1,5 roku mam etat kierownika działu, przed tem...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Minimum Polaka: umowa o pracę, work-life balance, godziwe wynagrodzenie

    Minimum Polaka: umowa o pracę, work-life balance, godziwe wynagrodzenie

    Czasy, gdy wielu Polaków chwytało się jakiejkolwiek pracy, bez względu na oferowane im warunki, na szczęście odeszły w przeszłość. Dziś chcemy być godziwie wynagradzani, dobrze traktowani i wypoczęci, dlatego szczególnie zależy nam na ...

  • Wynagrodzenia kierowników w 2021 roku

    Wynagrodzenia kierowników w 2021 roku

    Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana całkowitych zarobków kierowników w 2021 roku wynosiła 8 400 PLN. Połowa kierowników otrzymywała wynagrodzenie w przedziale od 6 115 do 12 000 PLN.

  • Najwyższe wynagrodzenia kierowników oprócz IT w 2020 roku

    Najwyższe wynagrodzenia kierowników oprócz IT w 2020 roku

    Mediana wynagrodzeń wszystkich kierowników wyniosła 7 641 PLN. Z uwagi na fakt, że artykuł dotyczy wysoko wynagradzanych kierowników, w dalszej części zajmiemy się grupą 25% najwyżej wynagradzanych. Pominiemy przy tym wszystkich ...

  • Wynagrodzenia kierowników w 2020 roku

    Wynagrodzenia kierowników w 2020 roku

    Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że mediana całkowitych zarobków kierowników w 2020 roku wynosiła 7 641 PLN. Połowa kierowników otrzymywała wynagrodzenie w przedziale od 5 500 do 11 000 PLN.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania